Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
bezpečnost

Češi si neuvědomují rizika úniku oxidu uhelnatého

hlasic

Češi mají mezery v souvislosti se zabezpečením a ochranou svého domova před únikem nebezpečného plynu oxidu uhelnatého (CO) z jejich topných zařízení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Resideo Technologies Inc. (NYSE: REZI), který byl proveden v srpnu 2022 jako součást edukační kampaně „Udělejte z domova bezpečné místo.”

Čtvrtina lidí si myslí, že únik oxidu uhelnatého ucítí

Dle tohoto průzkumu 65 % obyvatel České republiky vlastní zařízení, ze kterého může unikat CO (oxid uhelnatý), tedy takové, které spaluje plynná, kapalná či tuhá paliva. Jedná se zejména o plynové trouby a kotle, krbová kamna, krby, grily, ale také výfukové plyny od automobilu v garážích.  

Téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) si tento fakt uvědomují a 62 % lidí také dle svých slov provádí pravidelnou kontrolu těchto zařízení. Nicméně téměř polovina Čechů se také domnívá, že u nich doma nemůže oxid uhelnatý unikat a 25 % lidí si dokonce myslí, že by unikající plyn ucítila. Podobně neuspokojivá část (26 %) populace nepodniká žádné kroky vedoucí k zabezpečení proti otravě CO (například jen pětina lidí využívá detektor CO).

Oxid uhelnatý je plyn lidskými smysly nedetekovatelný, proto je někdy přezdíván jako „neviditelný zabiják“ – při úniku může navíc otrávit osoby v celé budově. V České republice jsou ročně zaznamenány stovky případů otravy, z nichž desítky končí fatálně.

S nadcházející topnou sezónou navíc přichází další rizikové období, kdy lidé budou mimo klasické vytápění využívat i další alternativy a spalovat ve větším množství dřevo, uhlí i další paliva. Spolu s tím však v důsledku nedokonalého spalování roste také riziko otravy.

Každoročně zaznamenáváme na našem území několik případů otravy oxidem uhelnatým. Většinou se jedná o velice smutné osudy, nezřídka kdy končící úmrtím. Například loni v Praze a před lety v Pardubicích došlo k otravě hned několika členů jedné domácnosti, pražský případ dopadl vcelku dobře, pardubický skončil tragicky. Oxid uhelnatý je tichý zabiják, není vidět, není cítit a příznaky otravy bývají nespecifické, často zpočátku špatně rozpoznatelné a mohou velice rychle (v řádu minut) přejít do ztráty vědomí, zástavy dechu, úmrtí,“ sdílí svou zkušenost MUDr. Marek Dvořák, PhD., MBA, urgentní lékař. 

Prevence je přitom velice snadná a oproti ceně života prakticky zadarmo – jde o pravidelné revize, správné větrání, funkční detektory,“ dodává. 

Ve většině případů lze podobným scénářům zabránit. Kromě pravidelného servisu a údržby zařízení je jedním z klíčových preventivních opatření také instalace detektoru, který únik CO, či vznik kouře a tepla z požáru spolehlivě odhalí.

Natalia Długosz                                   

Miroslav Dvorak

         

 O Společnosti Resideo

Společnost Resideo je předním světovým výrobcem a distributorem systémových řešení komfortu a bezpečnosti v obytných budovách. Resideo může stavět na více než 130 letech zkušeností a vývoje. Díky tomu jsou naše výrobky instalovány a používány ve více než 150 milionech domácností po celém světě a každým rokem přibývá dalších 15 milionů instalací. Resideo spolupracuje s více než 110 000 profesionálními partnery prostřednictvím předních distributorů, včetně naší vlastní globální distribuční sítě ADI, která z více než 200 skladových lokací po celém světě dodává naše výrobky do 100 zemí světa. Pro více informací navštivte www.resideo.com.

 

Podobné příspěvky

Neziskovka Jules a Jim získala grant od Googlu na výuku online bezpečnosti

Afri

Zimní bunda do autosedačky nepatří

Afri

Rozsáhlá studie automotoklubu hledá cesty snížení ohrožení chodců a cyklistů

Afri