Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
bezpečnost

Objem DDoS útoků na české firmy stagnuje

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita celé poslední loňské čtvrtletí stagnovaly a ani v prosinci se nastavený trend nezměnil. Hrozby a způsobené škody ale neklesají. Data ukazují, že útočníci svých cílů dosahují nikoliv plošným napadením, ale zejména zlepšením kvality jednotlivých útoků – aktivně vyhledávají otevřené síťové porty, jejichž prostřednictvím napadají přímo jednotlivé aplikační služby. Zároveň již půl roku v kuse mířilo nejvíce útoků z Ruska, stejná země celé poslední čtvrtletí kralovala i žebříčku intenzity útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

Prvenství ruského původu přitom trvá

„V posledním čtvrtletí se jednoznačně prokázal výrazný nárůst efektivity DDoS útoků. Už jsme se asi nadobro přesunuli od síťových k aplikačním útokům, tedy od hrubé síly k efektivitě. I když při útocích klesá objem škodlivých dat v síti, jsou útoky intenzivnější, protože jsou lépe zacílené. Navíc se využívají méně obvyklé internetové protokoly, které nejsou tak dobře zabezpečené, a prodlužuje se doba trvání útoků.,“ říká Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

„Předzvěstí takového sofistikovaného kybernetického útoku přitom může být tzv. plošný sken na mnoho IP adres, při kterém útočníci hledají otevřené porty běžící aplikační služby. Už tento samotný sken vykazuje charakteristiky volumetrického útoku a projevuje se abnormálním datovým tokem, který může zahltit trasy či připojení k internetu,“ doplňuje Jaroslav Cihelka průvodní znaky hrozícího nebezpečí.

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource přesáhl v prosinci počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnotu 200. Nejvíce útoků bylo stejně jako v předchozích měsících z Evropy, odkud směřovaly i nejintenzivnější útoky. Z pohledu zemí bylo již tradičně nejvíce útoků z Ruska, stejná země kralovala již třetí měsíc po sobě i žebříčku nejintenzivnějších útoků.

O FlowGuard

Detekční zařízení FlowGuard vzniklo v laboratořích společnosti ComSource. Funguje na principu rozpoznání potenciální hrozby již v toku dat mířících na síť a jeho vyčištění od nežádoucího provozu. Organizacím pomáhá detekovat všechny druhy DDoS útoků. Blokuje data z podezřelých zdrojů, a přitom nezasahuje do běžného provozu jejich sítě. Díky strojovému učení FlowGuard neustále zvyšuje svou efektivitu a naddimenzovaná kapacita čistícího centra zaručuje spolehlivost v každé situaci.

O společnosti ComSource

Společnost ComSource se v oblasti kybernetické bezpečnosti a síťové infrastruktury pohybuje od roku 2010, od roku 2023 se soustředí i na oblast datové analytiky. Poskytuje vysoce profesionální služby a dodává ta nejlepší infrastrukturní a bezpečnostní řešení on-premise, v cloudu nebo v hybridních prostředích. Díky vlastní laboratoři ComSource vyvinul a dále rozvíjí i vlastní řešení a služby. Nejvýraznější z nich je systém FlowGuard chránící před DDoS útoky. ComSource má CSIRT tým, je aktivním členem AFCEA a projektu FENIX. Společnost má své pobočky v Praze, Písku a v Bratislavě.

Václav Kotyk

Ondřej Micka 

Podobné příspěvky

Zodpovědné a bezpečné chování u trati Barum Czech Rally Zlín

Redakce

Vrbětice jako Sarajevo – aneb jak začíná válka

Redakce

Koalice SPOLU podporuje prodloužení mandátu ředitele BIS Michala Koudelky

Redakce