Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto bezpečnost

Přední brzdové světlo má v budoucnu snížit nehodovost na silnicích

Bezpečnostní prvek přední brzdové světlo, které má v budoucnu snížit nehodovost na silnicích testuje mezi prvními na světě přední český rallye jezdec a ambasador projektu Jan Černý.

Společnost Lumaco Innovations vyvinula unikátní přední brzdové světlo

I když do moderních aut přibývá stále více bezpečnostních prvků je pořád na silnicích v Evropě velký počet dopravních nehod, které mají fatální následky, protože na mnoho řidičů mají opačný vliv. Častokrát na tuto nepozornost doplatí samotní chodci či cyklisté. Mezi další prvky, které bychom mohli v budoucnu vidět na vozidlech by mohlo být přední brzdové světlo.

Nápad, který může na první pohled vypadat bláznivě, a tak trochu sci-fi, může v budoucnu zachránit lidské životy. Jedním z hlavních bezpečnostních pravidel na silnicích je být vidět. To si vzala k srdci, také společnost Lumaco Innovations, která vyvinula unikátní přední brzdové světlo. Hlavní testování probíhá v Trenčínském a částečně Žilinském kraji pod záštitou Žilinské univerzity.

Jedná se o bezpečnostní prvek, který má za cíl snížit nehodovost na silnicích na což apeluje Evropská unie, ale i pojišťovny a zároveň má zvýšit plynulost silničního provozu. Přední brzdové světlo svítí zeleně a je umístěno na přední masce auta, které se při sešlápnutí brzdového pedálu rozsvítí společně se zadními brzdovými světly.

Přední brzdové světlo ocení nejen chodci na přechodech, protože budou jasně vidět, že auto brzdí a je v režimu brždění, ale také cyklisté a ostatní řidiči na pozemních komunikacích.

Mezi oficiálně první řidiče na území České republiky, kteří mají možnost vyzkoušet přední brzdové světlo patří přední český automobilový závodník Jan Černý, který sám dbá na bezpečnost na pozemních komunikacích, které využívá při přejezdech mezi jednotlivými rychlostními zkouškami.

„Je mi velkým potěšením, že do mě společnost Lumaco Innovations vložila takovou důvěru a udělala mě ambasadorem bezpečnostního prvku předního brzdového světla, které mohu jako první závodní jezdec na světě otestovat. Díky své profesi ho můžu netradičně prezentovat v motosportu, které je mi velmi blízké, ale je to také prostředí, o které se zajímá spousta lidí a dokáže přilákat nové příznivce. Během sezóny najedu na rychlostních zkouškách a závodech desítky tisíc kilometrů a bezpečnost je pro mě na prvním místě. Pokud by to jen trochu mělo přispět k tomu, aby bylo na pozemních komunikacích bezpečněji, tak mi to dává obrovský smysl a budu rád tohoto součástí,“ říká Jan Černý, čerstvý vítěz 42. ročníku Rallysprint Příbram a jezdec týmu Hyundai Canarias Motorsport.

Klára Procházková

Podobné příspěvky

Toyota je podle Interbrand nejhodnotnější automobilová značka na světě

Aleš Fritscher

Jak se hledá jehla v kupce sena nebo ztracený čtyřnohý kamarád?

Aleš Fritscher

Olympioniky v Tokiu svezou futuristická vozítka od Toyoty

Aleš Fritscher