Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
bezpečnost

Projekt Na kole jen s přilbou rozjíždí jedenáctou sezónu

uraz hlavy z kola

V roce 2020 v celé zemi vyhasly životy 40 cyklistů, o 4 více než v roce předchozím. Těžce zraněno bylo 276 dalších, což znamenalo meziročně o 33 vážných úrazů cyklistů méně.  Na svoji jedenáctou sezónu se proto chystá celorepublikový projekt Na kole jen s přilbou, za kterým stojí Tým silniční bezpečnosti ve spolupráci s Horskou službou ČR, Policií ČR a dalšími partnery. Společně upozorňují nejen na nezbytnost přilby při jízdě na kole, ale i na povinnou výbavu nebo rizika zranění. Nejen na cyklisty budou rovněž působit tradiční cyklohlídky, narazit na ně bude možné ve městech i horských oblastech. Právě prázdninové měsíce bývají v tomto ohledu nejrizikovější.

Na kole jen s přilbou 

prilba na koloPodle statistik za posledních deset let zemřelo v Česku 494 cyklistů, více než polovina z nich přišla o život vlastní vinou. Policie za tu dobu eviduje celkem 41 987 cyklistů, kteří se stali účastníkem dopravní nehody. Téměř dvě třetiny neměly ochrannou přilbu. „Lidé na sebe začínají být přesto opatrnější. Dbají na svou bezpečnost tím, že si nasadí cyklistickou přilbu. Zatímco v roce 2011 ji při kolizi na hlavě nemělo 73 %, v roce 2020 to bylo 58 %,“ říká Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. „Při pádu cyklisty je nejohroženější částí těla hlava. To základní, co můžeme pro své zdraví udělat, je právě ochranná přilba. Ačkoliv je povinná do 18 let, data ukazují, že by bez ní neměly vyjíždět ani starší ročníky. V posledních deseti letech si nejvíce obětí mezi cyklisty vyžádala věková skupina mezi 55 až 64 lety, celkem 116, z toho většina mužů. Starší generace cyklistů často nepoužívá ochranné pomůcky, protože na ně není zvyklá. Je to špatně, vyrazit na kolo bez helmy není dobrý nápad,“ varuje Polák.

Zasahuje i horská služba

koloS nehodami cyklistů a koloběžkářů se potýká i Horská služba ČR, které každoročně počty zásahů v letní sezóně narůstají a nevyhýbají se žádné oblasti. „Vloni jsme zasahovali u 950 nehod cyklistů, což je nárůst oproti předchozímu roku o 169 případů. Naši pomoc potřebovali i jezdci na koloběžkách, takových nehod evidujeme 212, což je meziročně o 23 víc,“ říká René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Podle něj by při výjezdu do hor měla být pro každého cyklistu samozřejmostí ochranná přilba. „Jízda v horách je náročnější, cyklista by měl vždy zvolit trasu s ohledem na jeho schopnosti,“ upozorňuje dále Mašín.

Preventivní akce jsou žádoucí

elektrokoloProjekt Na kole jen s přilbou již jedenáct let pomáhá chránit zdraví i životy cyklistů. Jeho snahou je přesvědčit cyklisty, koloběžkáře i jezdce na elektro verzích, aby se pohybovali podle zásad bezpečné jízdy a používali ochranné prvky. I proto se k preventivní akci tradičně připojí Policie ČR. „Předpokládáme, že stejně jako vloni bude mnoho Čechů trávit dovolenou v tuzemsku, kde jsou pro cykloturistiku ideální podmínky. Proto opět budeme připomínat základní preventivní pravidla a upozorňovat na  nejčastější chyby, kterých se cyklisté dopouštějí. Apelovat chceme mimo jiné na dospělé, aby také oni při jízdě na kole nebo koloběžce automaticky chránili své zdraví přilbou,“ informuje Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

 www.tymbezpecnosti.cz

Jízdní kolo se kvůli koronavirové pandemii stalo už druhým rokem téměř nedostatkovým zbožím. Doba a některá omezení spoustu lidí přiměla k tomu, aby na kole začali trávit více volného času. Velký zájem o cykloturistiku se čeká i letos. Vzhledem k tomu, že cyklisté patří mezi skupinu nejzranitelnějších účastníků na silnicích, měli by si uvědomovat možné následky nebo nebezpečí, která na ně v provozu číhají.

Podobné příspěvky

Chytrá domácnost je dobrý pomocník, ale špatný pán  

Redakce

Firmám už nestačí jen jeden antivir. Trendem je „čistička“ webů a e-mailů

Redakce

Nárok na ošetřovné nyní mají pouze rodiče dětí do 10 let věku

Redakce