Botanická zahrada v pražské Troji slavnostně zahájila jednu z nejoblíbenějších akcí. Návštěvníci zahrady a tropického skleníku Fata Morgana se mohou těšit na výstavu Orchideje, poklady vietnamské džungle, během níž se představí rostlinné bohatství Vietnamu.
Ve skleníku Fata Morgana v Troji kvetou orchideje, poklady vietnamské džungle
Patronkami přehlídky, ale i celé sezóny 2023 se staly herečky Iva Janžurová a Sabina a Theodora Remundovy. Partnerem je společnost Forestina. Výstava orchidejí je otevřena denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin a potrvá až do 19. března. Součástí je i prodej květin a pěstitelská poradna. Pro výstavu platí běžné vstupné.
Kvetoucí poklady Vietnamu
Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu najdeme 170 rodů ve více než 1200 druzích. Ve Vietnamu lze nalézt řadu orchidejí, které v deštných lesích rostou v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech. Mezi nimi i řada vzácností z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria.
Nechybějí tu ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje hned několik druhů. Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum. Lákadlem budou jistě nejkrásnější druhy vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry. Celá expozice se během akce promění v malý Vietnam, výzdoba připravená ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty České zahradnické akademie Mělník přiblíží atmosféru svátku Tết Nguyên Đán (vietnamský Nový rok).
Poklady ze sbírek botanické zahrady
„Pýchou sbírky orchidejí naší zahrady jsou některé kriticky ohrožené druhy rodu Paphiopedilum, které úspěšně množíme v laboratoři, například P. kolopakingii. Unikátní je sbírka miniaturních rostlin z příbuzenstva orchidejí Pleurothallis, na kterých probíhá vědecký výzkum. Z jednotlivých kousků je to například můj oblíbenec Paraphalaenopsis labukensis, který má pro své až dva metry dlouhé listy anglickou přezdívku Rat-tailed Phalaenopsis (krysí ocas). Nejstarší orchidejí v naší péči je již osmdesátiletý trs Coelogyne tomentosa. Zajímavé jsou i některé druhy rodu Bulbophyllum, které nám hned u vstupu do skleníků ‚vůní‘ oznamují, že rozkvetly – opylují je totiž mouchy, jež kladou vajíčka do hnijícího masa. Sbírku orchidejí jsme značně rozšířili po našich botanických expedicích právě do Vietnamu, uskutečněných v letech 2011–2013,“ říká Romana Rybková, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Návštěvníci s prázdnou neodejdou
Výstava se koná od 3. do 19. března. Cena vstupného od 1. března 2023 je 180 Kč pro dospělé, pro děti od 3 do 15 let a studenty 120 Kč, senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč. Rodinná vstupenka vyjde na 540 Kč. Zájemci si mohou zakoupit roční vstupenky (permanentky), a to na 10 vstupů nebo bez omezení počtu vstupů (neomezenou). Vstupenky on-line (e-vstupenky) stojí pro dospělé 150 Kč, pro děti od 3 do 15 let 100 Kč, pro seniory 75 Kč a rodinné vstupné činí 450 Kč. Jednorázová vstupenka nově po opuštění areálu botanické zahrady pozbývá platnosti.
Skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin.
Partnerem výstavy orchidejí 2023 je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.
Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.
Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.
Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy
20. 1. – 26. 3. Fotografická výstava Jak krmit ptáky?
Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě? Co když přijde mírná zima? Krmit celoročně? Čím krmit? Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde ptáci i v zimě nalezli potravu, a podíváme se také na ptačí druhy zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.
9. 2. – 6. 4. Přednáškový cyklus
I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné se zúčastnit jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i on-line. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.
• 9. 3. – Orchideje jihozápadní Asie (Jan Ponert)
• 16. 3. – Ekofarmy kolem světa (Slávek Král)
• 23. 3. – Ájurvéda a léčivé rostliny (Daniela Pařízková, Jarmila Skružná)
3. 3. – 19. 3. Orchideje, poklady vietnamské džungle
Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha každoročně přináší nejen potěšení z pestrobarevné krásy květů, ale také nejrůznější zajímavosti ze světa těchto rostlin. Tentokrát vás zavede do Vietnamu. Ten je totiž skutečnou rostlinnou pokladnicí světa. Výstava je prodejní.
7. 4. – 21. 5. Motýli, kouzlo proměny
Oblíbená výstava motýlů se v letošním roce zaměří na metamorfózu. Objevte tajuplné kouzlo proměny, kdy se housenka přemění v krásného dospělého motýla. Do Prahy postupně doputuje okolo 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou a z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů.
Michaela Bičíková
Foto: Jitka Tomečková
https://www.botanicka.cz/