Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Botanická zahrada

Kořeny osobností obohatil český mořeplavec Richard Konkolski

Botanicka-zahrada

Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. Již 113. osobností, která se projektu účastní, je český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů Richard Konkolski, který zasadil cedr himálajský (Cedrus deodara). Od mládí se věnoval jachtingu a v roce 1975 jako první Čech obeplul sám zeměkouli na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké I. Richard Konkolski je držitelem dvanácti světových rekordů a získal řadu ocenění a mistrovských titulů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 2013 se stal držitelem medaile Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Kořeny osobností obohatil český mořeplavec Richard Konkolski

Venkovní expozice: denně včetně svátků 9.00–19.00

Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry: po–ne 13.00 – 19:30

Richard Konkolski (* 1943) po vyučení vystudoval stavební průmyslovku, ale již od mládí se věnoval jachtingu. V roce 1972 se účastnil závodů osamělých mořeplavců OSTAR (přes Atlantik z anglického Plymouthu do Newportu). Po ukončení závodu pokračoval na jachtě Niké v cestě kolem světa a úspěšně doplul v roce 1975 do Plymouthu a později do polského Svinoústí a Štětína. V sólo závodě přes Atlantik startoval opět v roce 1976 a 1980. Konkolski získal řadu ocenění. Čtyřikrát byl vyhlášen jachtařem roku ve třech různých zemích. Je prvním osamělým mořeplavcem, který vykonal pravou (globální) plavbu kolem Země, a to třikrát. Byl oceněn českým i americkým prezidentem i senáty obou zemí. Je autorem jednadvaceti knih a mnoha filmových dokumentů.

richard-konkolskijJe mi velkou ctí, že právě pan Richard Konkolski je dalším účastníkem našeho unikátního projektu Kořeny osobností, pokračujícího v letošním roce. Díky své cílevědomosti a vytrvalosti dosáhl úspěchů, které by měly být připomínány i budoucím generacím, a to je také jedním z cílů našeho projektu. Pan Konkolski je v letošním roce první osobností našeho projektu spojujícího rostlinné i kulturní bohatství,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

Vždy jsem miloval přírodu a pečoval o její rozkvět. Jen v posledních letech jsme se ženou vysadili přes stovku stromů a dřevin. Je mi proto ctí, že mohu vysadit další strom a tím poskytnout inspiraci dalším lidem u nás doma i v zahraničí k tomu, aby pečovali o přírodu naší planety,“ vyznává se Richard Konkolski.

Cedr – dřevo mořeplavců

Richard Konkolski v rámci projektu Kořeny osobností vysadil cedr himálajský (Cedrus deodara). „Tento druh cedru je impozantní jehličnatou dřevinou, která je domovem v drsných Himálajích. Možná vzdáleně připomíná modřín, ale na rozdíl od něj na podzim nebarví a jehlice na zimu neopadávají. Roste v extrémních podmínkách, do výšek až 3500 metrů nad mořem,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin Botanické zahrady hl. m Prahy, který stromy pro projekt Kořeny osobností vybírá. A na vysvětlenou doplňuje: „Osobnost Richarda Konkolského je pevně spjata s mořeplavectvím a loděmi, obzvláště pak slavnou Niké. Právě v mořeplavectví je cedrové dřevo využíváno pro stavbu lodí. Je velmi odolné vůči mořské vodě, ale i proti hmyzu, jako jsou třeba termiti.“

O projektu Kořeny osobností

Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již třináctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 113 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

Součástí projektu je i putovní fotografická výstava Kořeny osobností, která jej monitoruje od počátku do současnosti. Cestuje po celé České republice. Do 31. května je k vidění v Mladé Boleslavi v parku Výstaviště.

Mgr. Michaela Bičíková

Darina Miklovičová

 

Podobné příspěvky

Zima a Vánoce v botanické zahradě v Troji

Redakce

Výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana končí 22.května

Redakce

V botanické zahradě v Troji začíná oblíbená výstava motýlů

Redakce