Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Botanická zahrada

V botanické zahradě v Troji startuje předvánoční program pro rodiny s dětmi

advent

Se začátkem adventu startuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy předvánoční program pro rodiny s dětmi. Botanická zahrada spojila své síly s Divadlem bratří Formanů a připravila betlémské putování za Ježíškem. Areálem zahrady provede trasa s tematickými zastaveními a na jejím konci pak poutníci najdou Betlémskou jurtu, která nabídne vyobrazení vánočního příběhu narození Ježíše. Expozice bude interaktivní a do instalace bude možné přidávat vlastnoručně vyrobené figurky. Nebude chybět ani voňavý vánoční čaj. Jurta bude v areálu zahrady přístupná od 1. prosince do 7. ledna 2024. Součástí předvánočního programu budou i víkendové adventní dílny, první víkend 2. a 3. prosince bude příležitost si pod vedením výtvarnice Terezy Komárkové vyrobit dřevěné hračky. Do 16. prosince je také možné podniknout dobrodružnou výpravu do setmělé džungle skleníku Fata Morgana.

Advent přichází. V botanické zahradě v Troji se otevírá Betlémská jurta Divadla bratří Formanů s předvánočním programem

„Kromě oblíbených večerních prohlídek skleníku Fata Morgana, které už tradičně patří k zimnímu programu naší zahrady, nabízíme v letošním roce poprvé předvánoční program i v našem venkovním areálu. Velmi mě těší spolupráce s Divadlem bratří Formanů, se kterým zveme na krásný adventní zážitek na téma betlémského příběhu. Rodinám s dětmi, ale i dalším návštěvníkům tak chceme zpříjemnit předvánoční čas a zkrátit čekání na Ježíška. Program Betlémské jurty je přístupný v rámci standardního vstupného do botanické zahrady. Na procházku se k nám zájemci mohou vydat i během vánočních svátků a prázdnin. máme otevřeno celoročně,“ vysvětluje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Betlémská jurta a adventní dílny

V předvánočním čase se mohou návštěvníci botanické zahrady vydat na putování za betlémským příběhem. V zahradě bude připravena stezka s několika tematickými zastaveními, která je dovede do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. Jeden z autorů projektu, Matěj Forman doplňuje: „V nastálé adventní době a pak o Vánocích nabízí se náš nomádský stan návštěvníkům jako příbytek světla, lidské pospolitosti, vánočního příběhu a dětské hravosti. Cestu botanickou zahradou k jurtě lemují výjevy a obrazy okamžiků z betlémského příběhu. A návštěvníci – alias poutníci, mohou se na cestě tímto zpřítomněným příběhem, nechat vést k jesličkám v Betlémské jurtě i vánoční básní Radka Malého. Tady dvě čtyřverší z ní:

Nechat se vést, i to je spousta dřiny. Vy, chvíle ticha, přece někde jste. Na oslu panna, Josef kráčí při ní a všichni tři jsou – jak my – na cestě.

Je tolik míst, kde může vyrůst betlém, je tolik chvil, v nichž zastaví se čas. Je tolik tmy, co rozzáří se světlem, a je zas lépe. Dokonce i v nás.“

Součástí programu budou i víkendové adventní dílny, během nichž si zájemci budou moci vyrobit vánoční ozdoby z recyklovaných materiálů nebo dřevěné hračky a figurky. První adventní víkend 2. a 3. prosince bude věnován výrobě dřevěných hraček pod vedením Terezy Komárkové, která se přímo podílí na podobě expozice Betlémské jurty. Následovat bude 9. a 10. prosince zhotovování vánočních ozdob z recyklovaných materiálů, například z kapslí od kávy. Poslední předvánoční víkend 16. a 17. prosince se opět otevře dílna pro výrobu dřevěných figurek s vánoční tematikou. Nebude chybět voňavý vánoční čaj na zahřátí a občerstvení „návštěvníků-poutníků“, kteří v čase předvánočním i vánočním dojdou zimní zahradou k jesličkám v Betlémské jurtě. Vinotéka sv. Kláry nabídne hrnek horkého jablečného moštu nebo svařeného vína.

Džungle, která nespí

K zimě v botanické zahradě patří oblíbené komentované prohlídky setmělých expozic skleníku Fata Morgana, příznačně nazvané Džungle, která nespí. Během večerních procházek exotickými expozicemi mohou návštěvníci kromě zraku zapojit i další smysly: sluch a čich. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková. Tyto speciální prohlídky se konají vždy v pátek a sobotu do 16. prosince v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit online vstupenku. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč.

Na Vánoce do botanické zahrady

Botanická zahrada je otevřená celoročně, v období od 1. listopadu do 29. února je otevírací doba od 9 do 16 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený a Vinotéka sv. Kláry má v zimě otevřeno od 10 do 16.30 hodin. V období vánočních svátků a ke konci roku bude botanická zahrada rovněž otevřena. Na Štědrý den 24. prosince a na Silvestra 31. prosince bude otevírací doba zkrácena pouze do 14 hodin. Skleník Fata Morgana bude mimořádně otevřený i v pondělí 25. prosince a 1. ledna. Za vstupné do botanické zahrady zaplatí návštěvníci po celý rok 180 Kč za dospělou osobu, 120 Kč za dítě od 3 do 15 let, 95 Kč za seniora nad 60 let a rodina až se třemi dětmi si může pořídit rodinné vstupné za 540 Kč. Vstupenky lze koupit v pokladnách botanické zahrady či online za zvýhodněnou cenu.

Program Botanické zahrady hl. m. Prahy

10. 11. – 16. 12.

Džungle, která nespí

Na konec sezóny botanická zahrada opět připravila oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat až do 16. prosince. Vstupenky si lze zakoupit předem.

1. 12. – 7. 1.

Betlémská jurta Divadla bratří Formanů a víkendové tvořivé dílny

V předvánočním čase se v botanické zahradě můžete vydat na cestu za betlémským příběhem. Čeká vás stezka s několika tematickými zastaveními, která vás dovede do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. V nomádském přístřešku pak kromě tepla najdete panorama s vyobrazením betlémského příběhu narození Ježíše, vánoční čaj a básně z pera Radka Malého. Expozice bude interaktivní a stát se její součástí můžete i vy, a to na místě vlastnoručně vyrobenými figurkami. Součástí programu budou i adventní dílny:

· 2. – 3. 12. Výroba dřevěných hraček pod vedením Terezy Komárkové

· 9. – 10. 12. Vánoční ozdoby z recyklovaných materiálů

· 16. – 17. 12. Výroba dřevěných figurek s vánoční tematikou

Mgr. Michaela Bičíková

Darina Miklovičová

http://www.botanicka.cz

Podobné příspěvky

Předvánoční zážitky v trojské botanické zahradě

Redakce

Nejkrásnější, nejstarší i největší bonsaje uvidíte v botanické zahradě

Redakce

V botanické zahradě v Troji začíná oblíbená výstava motýlů

Redakce