Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Botanická zahrada

V trojské botanické zahradě se dozvíte Jak krmit ptáky

V areálu zahrady se s některými opeřenci seznámíte i „naživo“

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila pro své návštěvníky zpestření v zimním období. V expozici Ornamentální zahrady zahájila tento týden panelovou fotografickou výstavu Jak krmit ptáky? Návštěvníci zde najdou mnoho užitečných informací a odpovědí na otázky krmení a přikrmování ptactva. Současně je připravený i výukový program pro mateřské školy a první třídy základních škol. Výstava se koná do 31. března. V areálu botanické zahrady se pozorní návštěvníci s řadou ptáků mohou setkat „naživo“, ať už se jedná o různé druhy sýkor, červenky, hýly nebo sojky a strakapoudy.

Strakapoud_Foto_Jan_KubesV trojské botanické zahradě se dozvíte Jak krmit ptáky

Otevírací doba listopad–únor

Venkovní expozice – každý den včetně svátků
9.00–16.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–16.00

Fotografickou výstavu ptáků jsme v předchozím roce museli s ohledem na pandemická opatření zrušit, a tak jsme nyní využili období zimy, které je pro krmení ptactva tím nejpříznačnějším, a našim návštěvníkům nabízíme možnost se v rámci prohlídky venkovních expozic dozvědět něco zajímavého. My u nás v botanické zahradě ptactvo krmíme, a tak bývá navštěvována celou řadou zajímavých druhů. Zapojili jsme se i do projektu Ptačí hodinka,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava představuje nejnovější poznatky v oblasti celoročního přikrmování ptáků v našich zahradách. Zájemci se dozví, čím správně přikrmovat ptáky v naší krajině, na výstavních panelech naleznou také vyobrazené základní typy krmítek a vhodných napajedel, která jsou důležitá nejen v horkých letních dnech. Pokud se chtějí zaměřit na konkrétní druhy ptáků, panely doporučí i vhodné typy ptačích obydlí.

Blízká setkání ptačího druhu

Sojka_obecná_(Garrulus_glandarius)_Foto_Jan_KubešBotanická zahrada v Troji se zapojila do projektu Ptačí hodinka, jejímž cílem je sčítání ptáků a ptačích druhů na krmítkách. Krmná stanoviště jsou na několik místech v areálu. Tam se podařilo během Ptačí hodinky vysledovat 14 druhů ptáků. Ve velké míře se jednalo o sýkory – sýkora koňadra a sýkora modřinka, dále brhlík lesní, mlynařík dlouhoocasý, hýl obecný, červenka obecná, sojka obecná a další, v blízkosti krmítka se objevili rovněž drozd kvíčala, žluna zelená nebo poštolka obecná. V těchto dnech lze v areálu zahrady pozorovat hejno drozda kvíčaly, které pátrá po dužnatých plodech. V jehličnaté části Lesa je možno pozorovat sýkoru uhelníčka, která rovněž zalétává na krmítka. Pozorovat a fotografovat ptactvo v trojské zahradě lze celoročně.

Výukový program o ptácích pro děti

Trojská zahrada připravila k výstavě doprovodný edukační program pro mateřské školy a 1. třídy základních škol. Děti se dozvědí, čím správně krmit ptáky, koho mohou na krmítku spatřit, na co si při krmení mají dávat pozor. V rámci programu získá třída i balíček krmení pro volně žijící ptactvo od firmy Forestina, která je partnerem letošní výstavy.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022

I pro letošní rok připravuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav.

17. 1. – 31. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Dozvíte se, čím správně přikrmovat ptáky v naší krajině a naleznete zde také vyobrazené základní typy krmítek a vhodných napajedel, která jsou důležitá nejen v horkých letních dnech. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

10. 2. – 17. 3.

On-line přednáškový cyklus

Čeká vás opět oblíbený cyklus přednášek o nejrůznějších botanických tématech. Připravili jsme si opravdu pestrý program, který zaujme nejenom vášnivé botaniky, ale i oborem nepolíbené laiky, kteří rádi objevují vše nové. Dozvíte se například, jak můžeme chránit ohrožené druhy rostlin, jaké jsou původní druhy stromů na našem území nebo jak pěstovat mrazuvzdorné opuncie. Přednášky se uskuteční on-line, a to každý čtvrtek od 10. 2. vždy od 17.30 hodin. Přednáškami vás provedou jak odborníci z řad kurátorů naší Botanické zahrady Praha, tak další odborníci z oblasti botaniky. Přednáškový cyklus je zpřístupněn ZDARMA za podpory generálního partnera botanické zahrady – Hyundai Motor Czech.

Další akce plánované na jaro 2022

  • Výstava orchidejí: 4.–20. 3.
  • Den ryzlinku: 13. 3.
  • Výstava motýlů: 7. 4. – 22. 5.
  • Muškátová burza: 27.–29. 5.

 https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Mgr. Michaela Bičíková

Darina Miklovičová

Foto:

1.Sojka_obecná_(Garrulus_glandarius)_Foto_Jan_Kubeš

2. Strakapoud_Foto_Jan_Kubes

3. Sojka_obecná_(Garrulus_glandarius)_Foto_Jan_Kubeš

Podobné příspěvky

Výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana končí 22.května

Afri

Nová kniha trojské botanické zahrady vás zavede na Kypr

Afri

Zima v Botanické zahradě Praha a sváteční otevírací doba

Afri