Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

35. veletrh BIOFACH je již před dveřmi

Od 13. do 16. února 2024 se bude v Norimberku na mezinárodním veletrhu biopotravin BIOFACH vše točit kolem bioproduktů, udržitelnosti a inovací v tomto odvětví. Na 2800 vystavovatelů z celého světa, z toho 200 na souběžně probíhajícím veletrhu přírodní kosmetiky VIVANESS, představí novinky a trendy branže a nabídne setkání celého bio sektoru.

Návštěvníci veletrhu mohou očekávat výměnu znalostí a navazování kontaktů, objevování nových produktů a propagaci bio sektoru. Připraven je velmi bohatý program kongresu BIOFACH a řada doprovodných akcí. Letošní hlavní téma zní: „Potraviny pro budoucnost: ženy a udržitelné potravinové systémy“. Nově je na veletrhu společný stánek „International Newcomers & Start-ups“. Nebudou chybět ani tradiční velmi oblíbené speciální přehlídky – Novelty Stand, Experience the World of VEGAN a Experience the World of OLIVE OIL.

Ekologická udržitelná transformace globálního potravinového systému, současné výzvy, budoucnost specializovaného obchodu s biopotravinami a biopotraviny ve společném stravování budou v centru pozornosti letošního BIOFACHU. Tentokrát se však o těchto tématech nebude diskutovat pouze na výstavních plochách a na kongresu BIOFACH, ale bude se jim věnovat také nový formát, SustainableFutureLab.

„Prostřednictvím SustainableFutureLab na BIOFACHU 2024 se snažíme usnadnit diskusi a spolutvůrčí příspěvky o budoucnosti ekologického sektoru a ekologicky udržitelné potravinové revoluci. Tato nová série událostí přidává další aspekt do interakčních a dialogových prostorů BIOFACHU. A chceme vyzvat komunitu, aby se zabývala i kontroverzními, ambivalentními problémy a vyvíjela řešení na workshopech a dalších interaktivních formátech,“ říká Barbara Böck, ředitelka marketingu pro BIOFACH a VIVANESS ve společnosti NürnbergMesse. „Jsme potěšeni, že pořádáme akce pro premiéru SustainableFutureLab se čtyřmi různými partnery, kteří mají jedno společné, a to je něco, co nás v BIOFACHu také pohání: Všichni věříme, že udržitelná budoucnost se může stát realitou. A my chceme, aby ekologická (potravinová) transformace uspěla!

V tomto kontextu si BIOFACH klade za cíl být místem, kde jsou všechny nápady, perspektivy, postoje a řešení diskutovány společně a kde lze organický systém posouvat vpřed“, dodala B. Böck V roce 2024 GOOD FOOD COLLECTIVE(GFC) a přední světový veletrh biopotravin spojují své síly pro sérii akcí „Future Perspectives“ v rámci SustainableFutureLab. První dva workshopy série, které jsou určeny německy mluvícímu publiku, se zaměří na budoucnost ekologického sektoru („Future perspective: Bio sektor, kdo jsi?“), zejména maloobchodního segmentu, a také prozkoumá otázku, jak poslední dva roky krize ovlivnily kulturu start-upů („Budoucí perspektiva: „Start-upy a průkopníci: inovační motor pro ekologický sektor?“). Třetí akce se pak zaměří na mezinárodní prostředí. Pod názvem „Organic Contemporary: Regenerative & Distributive?“ bude workshop zkoumat otázku, do jaké míry organický systém dláždí cestu pro ekonomiku budoucnosti. „Jsme potěšeni, že BIOFACH, nejvýznamnější světový veletrh biopotravin, se rozhodl pro spolupráci s GOOD FOOD COLLECTIVE, aby navrhl SustainableFutureLab. Společně poskytneme platformu pro nejvýznamnější problémy v tomto odvětví po celém světě,“ říká Julian Stock, spoluředitel berlínského GFC. Ekologický sektor má potenciál stát se zásadní změnou v potravinovém systému, ale ještě nevyužívá svůj plný potenciál. Se svými neotřelými pohledy a moderními přístupy to chce GFC pomoci změnit. Ve třech dnech veletrhu, od úterý do čtvrtka (13. – 15. února 2024), představí SustainableFutureLab čtyři různé akce s celkem šesti zasedáními. Kromě tří interaktivních workshopů GOOD FOOD COLLECTIVE x BIOFACH (14. a 15. února) jsou to: IFOAM EU Business Talks pod hlavičkou „Organic Insights 2024: formování budoucnosti udržitelného podnikání“ hned po zahájení veletrhu 13. února přednáška Iniciata na téma „Next Gen“ (14. února) a workshop „Všichni to mají v sobě! Jak firemní kultura řídí změny“(15.února).

Kromě toho sekce „Gender Respect Gap in Scientific Communication“ ve vědeckém fóru poskytuje pohledy do výzkumného prostředí. V rámci moderované diskuse budou renomované vědkyně sdílet své zkušenosti s transformací zemědělství a potravinového systému. Dvě fóra se budou zabývat společným stravováním a stravováním mimo domov. BIOFACH si uvědomuje potenciál začlenění většího množství biopotravin do stravování mimo domov a letos bude tento stále důležitější trh pokrývat více než kdy jindy. Veletrh svým novým HoReCa – GV & Gastro fórem v pavilonu 3 A představuje kongresový program specifický pro cílovou skupinu a vytváří prostor pro přenos znalostí a informací mezi poskytovateli a uživateli. Program se zaměřuje na vývoj trhu v Německu a ve zbytku Evropy, nové německé nařízení o ekologickém stravování mimo domov (Bio-AHVV). Fórum STADTLANDBIO se bude věnovat také důležité problematice biopotravin v segmentu společného stravování. STADTLANDBIO, které je letos poprvé integrováno do kongresu BIOFACH jako fórum, nabízí workshopy a prezentace své dlouhodobé cílové skupině komunitních zařízení. Fórum prozkoumá způsoby, jak mohou města a obce propagovat vysoce kvalitní, ale nákladově efektivní možnosti organického stravování v zařízeních komunitního stravování a zároveň podporovat regionální výrobce. Zasedání na fóru Fachhandel (v němčině) budou zkoumat budoucí výzvy pro bio maloobchodníky a koncepty, jak se s nimi vypořádat. Na programu jsou témata jako vývoj trhu, nové komunikační a marketingové nástroje a nábor nových zaměstnanců. Cíle německé vlády 30 % ekologického zemědělství do roku 2030 lze dosáhnout pouze prostřednictvím silného ekologického maloobchodního sektoru s jeho regionálními dodavatelskými řetězci a malými a středními podniky.

Na mezinárodním kongresu VIVANESS se budou projednávat špičkové otázky ovlivňující přírodní a organickou kosmetiku a sektor osobní péče a poté se budou hlouběji prozkoumávat ve dvou doprovodných interaktivních workshopech v každý den akce. Program pokrývá současný trh a témata relevantní pro budoucnost odvětví.

Jedním z vrcholů je vědecká prezentace „Přírodní vůně zvyšující náladu: emocionální účinky vůní v kosmetických produktech“, která vysvětluje, do jaké míry mohou mít určité vůně pozitivní vliv na emoční pohodu. Panel na téma „Jaké příležitosti pro úspěšnou správu značky nabízí Meta a další digitální platformy v éře budování komunity a ekonomiky tvůrců?“ bude diskutovat o využití digitálních médií pro úspěšné řízení značky. Mnohé ze zasedání budou k dispozici také online. Ve všech čtyřech dnech veletrhu budou zúčastněné strany z oboru zkoumat vysoce aktuální otázky a budoucí vývoj na osmi fórech kongresu BIOFACH – BIOFACH, udržitelnost, politika, věda, zemědělství, Fachhandel, STADTLANDBIO a HoReCa – a na kongresu VIVANESS.

http://www.biofach.de

Jaromír Hampl          Foto: archiv Biofach

Podobné příspěvky

Limitovaná edice letošního ročníku české whisky z Blatné

Redakce

Budvar zdraží pivo o desetinu

Redakce

V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem

Redakce