Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Česká chuťovka zviditelňuje nejchutnější potraviny

V Senátu se uskutečnila tisková konference k uzávěrce přihlášek (14.9.) do již 15. ročníku soutěže o značku ČESKÁ CHUŤOVKA a 13. ročníku soutěže o značku DĚTSKÁ CHUŤOVKA

Přítomni byli senátor Jiřího Vosecký, předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, Jana Dostálová, předsedkyně hodnotitelské komise soutěže, František Kruntorád, tajemník hodnotitelské komise a majitel vydavatelství AGRAL, hlavního mediálního partnera soutěže. Na TK dále vystoupili Josef Sléha, ředitel projektu Česká chuťovka, Dana Kandertová, předsedkyně z.s. Česká cesta – Via Bohemica. Svými výrobky se novinářům a hostům TK představily Uzeniny Beta za přítomnosti obchodního ředitele Jiřího Součka, držitele již 69 ocenění z předchozích ročníků soutěže, význam vysoutěžených značek pro dlouhodobý firemní marketing podtrhnul také Vladimír Zikmunda, jednatel společnosti Knedlíky Láznička, která je držitelem již 29 Českých a Dětských chuťovek.

knedlíky Láznička

Ukázalo se, že má opravdu smysl vyzdvihnout výtečnou chuť jako něco, co kvalitní českou potravinu korunuje a může jí přinést i oprávněnou přízeň zákazníků. Státní dozorové orgány se úspěšně soustředí zejména na bezpečnost potravin, která je dnes na našem trhu již samozřejmostí, a naše potraviny tak patří k nejbezpečnějším v Evropě. V ještě nedávných dobách hojnosti se dostatek a nízká cena potravin zdály být nezměnitelnou samozřejmostí. Pak přišlo pár krizových let, které nás vyvedly z příjemného snu o věčných létech tučných, abychom si uvědomili, jak vratké mohou být zdánlivé jistoty v dnešním silně globalizovaném světě. Ovšem jako všechno zlé je k něčemu dobré, i nastalá situace nás přiměla zamyslet se mj. i nad soběstačností a spravedlivými cenami potravin. Cena potravin se v obchodech vyšroubovala do nebývalých výšek, za což může podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala také stále se zhoršující soběstačnost při produkci. „Konečnou cenu ale určují obchodníci, kteří nezveřejňují marže. Stát je navíc nemá ani jak pořádně kontrolovat, to se musí změnit,“ upozorňuje.

Zatímco ještě loni řadě firem hrozily vážné existenční problémy, což pocítila i naše soutěž nižším počtem účastníků, letos se překvapivě dovídáme, že zisk mnohých zemědělských a potravinářských firem se i kvůli znatelně vyšším cenám potravin dostal do nečekaně dobrých čísel. Vyvstává ale otázka, zda tolik kritizované a politicky výbušné zdražování potravin není často spíš narovnáním cen, kdy ty dřívější například v pekárenství i jinde dlouhodobě neumožnovaly ani prostou reprodukci, natož nezbytnou modernizaci výroby. A ne všem se přitom daří stejně – zjednodušování a paušalizace rozhodně tedy nejsou na místě, vést by se měla spíš nepředpojatá a poctivá diskuze všech zainteresovaných stran na základě faktů, a ne pocitů či domněnek.

Soutěž o značky ČESKÁ CHUŤOVKA a DĚTSKÁ CHUŤOVKA sice tyto nedávné ekonomické turbulence také v konečném důsledku pocítila, a proto se jí rovněž týkají, její smysl a cíl je ale stabilní a neměnný – motivovat výrobce k co nejvyšší kvalitě a tím i co nejlepší chuti potravin, a zákazníky k tomu, aby tyto poctivé výrobky na trhu vyhledávali. Historie soutěže přesvědčivě potvrzuje, že se jí toto předsevzetí, které jí do vínku dali nezávislí potravinářští odborníci, kteří ji před patnácti lety založili a stále pečují o její nezávislost a odborný respekt, daří naplňovat. O tom mj. svědčí, že za předchozích 14 let se značkou Česká chuťovka může pyšnit již 1516 výrobků od 226 firem a značkou Dětská chuťovka celkem 259 potravin od 98 českých výrobců.

Dostálová , Kruntorád

Jana Dostálová, předsedkyně hodnotitelské komise řekla k otázce tzv. zdravých a nezdravých potravin: „Nejsou nezdravé potraviny, je pouze nezdravé jejich konzumované množství.“ Jednou za čas sníst kousek něčeho tučného či sladkého nemůže člověku uškodit. František Kruntorád, tajemník hodnotitelské komise a majitel vydavatelství AGRAL, připomněl, že kvalita potravin byla před 15 lety nízká a dodal: „Dnes opět klesá kvalita, výrobky mají nižší gramáže. Potravináři mají zisk 2-3 %, zatímco řetězce mají obrovské zisky.“

Eva Helisová ze společnosti Alwac pozvala přítomné na Jarmark chutí, který se uskuteční v Teplicích 22. a 23. září na kolonádě Domu kultury. Jarmark je doprovodnou akcí k celostátní konferenci Výživa a zdraví 2023 která proběhne 19.-21. září. Konference pod záštitou hlavní hygieničky ČR Pavly Svrčinové a primátora Teplic Jiřího Štábla je zaměřena na roli výživy v primární prevenci nemocí a zajištění bezpečnosti potravin a pokrmů.

Eva Helisová

Od roku 2017 poskytuje Chuťovce aktivní záštitu Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, která tím deklaruje svůj zájem o podporu českých potravin. Na tiskové konferenci 28. srpna v Senátu vyjádřil pokračující stabilní podporu projektu Česká chuťovka předseda této komise senátor Jiří Vosecký, i když slavnostní předávání letošních ocenění se po deseti letech vrátí na podzim ze Senátu do Národního zemědělského muzea v Praze na Letné, kde se odehrávalo již v prvních ročnících soutěže.

Záštitu soutěži letos poskytl tradičně ministr zemědělství Marek Výborný a rovněž prezident Agrární komory Jan Doležal a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Odbornou úroveň a prestiž soutěže pak podtrhuje dlouholetá odborná garance renomované Vysoké školy chemicko-technologické v Praze společně s VOŠ, SPŠ a SOŠ PODSKALSKÁ, která zajišťuje vysoce profesionální zázemí oběma hodnotitelským komisím – jak odborné, tak i dětské.  Odborným patronem soutěže pak je rektor VŠCHT prof. Dr. RNDr. Pavel Matějka.

Uzávěrka přihlášek do letošní soutěže je 14. září. Slavnostní předávání ocenění se uskuteční 2. listopaduNárodním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Přítomní novináři tam i letos na základě vlastní ochutnávky předají tři ocenění „Cena novinářů – Česká chuťovka 2023. V pořadí již třináctá výrazná osobnost českého potravinářství bude slavnostně poctěna titulem „Rytíř české chuti“. Spoluorganizátorem slavnostního předávání ocenění je Česká cesta – Via Bohemica, z.s.

Přihlášku i pravidla soutěže, jakož i seznam historicky všech úspěšných výrobců a oceněných potravin, lze nalézt na www.ceskachutovka.cz . Českou chuťovku je možné také sledovat na Facebooku, kde jsou uveřejňovány aktuální informace a novinky od držitelů ocenění.

Generálním partnerem soutěže je Albert ČR, tradičním partnerem je opět Hasičská vzájemná pojišťovna, která poskytne jejím účastníkům zvýhodněné podmínky při sjednávání pojištění, a Český porcelán Dubí, jenž opět potěší držitele České i Dětské chuťovky vkusnými porcelánovými závěsnými plaketami s logem soutěže. Váženým partnerem České chuťovky je i Národní zemědělské muzeum.

Hlavními mediálními partnery soutěže jsou vydavatelství AGRAL, vydavatelství RIX a Regionální televize CZ, partnerem Dětské chuťovky pak je tradičně Dětská tisková agentura.

Všichni společně pak věříme, že se letos podaří českým potravinářům opět patřičně nadechnout po svízelných letech a že svůj zasloužený kousek radosti si budou moci ti nejlepší z nich opět společně vychutnat na podzimním předávání ČESKÝCH a DĚTSKÝCH CHUŤOVEK 2023 v Národním zemědělském muzeu!

Jaromír Hampl                           Foto: Česká chuťovka (Michal Vokřál)

Podobné příspěvky

Krémová pistáciová zmrzlina

Afri

Výstava FOR GASTRO & HOTEL 2016 na výstavišti PVA Letňany

Jaroslav Hauer

Oslavte blížící se Den cavy

Afri