Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Důkazy o vaření piva jsou staré 13 000 let

chmel

To, že je sv. Václav patron českého národa, víme snad všichni. Možná ale někoho překvapí, že drží svou ochrannou ruku také nad pivovarnictvím. Co si z toho můžeme odvodit? Že i svatí mají rádi pivo. Musíme si ale uvědomit, že pivo dříve bylo úplně jiné. Pojďme si o něm říct pár zajímavostí.

Nejen na sv. Václava si připijte pivem

Střípky z historie zlatavého nápoje

pivoKde si myslíte, že má pivo své kořeny? Dlouho se předpokládalo, že v Egyptě, kde ho popíjeli faraoni a také se jím léčilo. Nicméně se ukázalo, že Egypťané se inspirovali Sumery, tedy starověkou Mezopotámií. Pivo znali dokonce už jejich předchůdci, důkazy o vaření piva jsou staré 13 000 let a byly nalezeny v Izraeli. Tehdy a ještě další staletí byl součástí výroby oblíbeného moku také chleba, který se nadrobil do vody a smíchal se s obilným sladem a poté vše mohlo začít kvasit. Protože tehdy neznali chmel a potřebovali dosáhnout hořkosti nápoje, přidávali do směsi ještě nějakou nahořklou bylinu nebo slad pražený v popelu.

sud pivaNápoje, kdy kvašením vzniká alkohol, se pijí snad déle, než se lidstvo vyvinulo ze zvířat. To dokazuje přítomnost enzymu rozkládající alkohol, který se vyvíjel desítky tisíc let. Počátky pivovarnictví známe také z Indie, Číny, Palestiny, Jižní Ameriky, starověkého Řecka i Říma a také z Ibérie (dnešního Portugalska a Španělska). Známý řecký lékař Hippokrates dokonce doporučoval pivo proti horečce a nespavosti, ovšem ne na dennodenní popíjení. Určitě tušíte, že mezi další národy, které měly tento nápoj v oblibě, patří Slovani, Germáni, Galové i Kelti. Dříve se pivo vyrábělo ze špaldy, ječmene, pšenice, kukuřice, rýže a také z datlí, máku, prosa, čočky i výhonků z bambusu.

pivoZačátkem 9. století našeho letopočtu bylo uvedeno karolínským opatem, že se pivo poprvé vařilo z chmele. Od 13. století na území dnešní ČR panovník začal udělovat městům tzv. právo várečné umožňující vyrábět pivo. Kde se tedy u nás oficiálně nejdéle vaří pivo? Ve Svitavách, v Žatci, Českých Budějovicích, ve Znojmě a v Plzni. Od začátku 14. století také v Praze. Je třeba podotknout, že už ve středověku měla naše piva velmi dobrou pověst.

Vraťme se ovšem k našemu českému knížeti Václavovi.

O prvním svatořečeném českého původu bylo známo, že měl slabost pro pivo. Proto se nemohl stát patronem našeho nejoblíbenějšího nápoje a pivovarnictví nikdo jiný než právě on. Do patronské „funkce“ ho dokonce jmenoval samotný Karel IV. již v polovině 14. století. Tou dobou už byl ovšem sv. Václav považován za patrona sladovníků a Karel IV. k němu měl velký respekt.

Jak jste na tom vy a pivo?

pivo-octoberfestRádi ochutnáváte? Výběr toho nejlepšího z našich i zahraničních pivovarů nabízí také degustační krabice na Pivoteka.cz. V limitované nabídce je box z Oktoberfestu.

Degustační krabice OktoberFest

Pochutnejte si na kompletním portfoliu, které se čepuje na pivním festivalu v Mnichově. Degustační box obsahuje 20 ks německých piv včetně speciálu a nefiltrovaného ležáku typu Märzen 13°. Neváhejte, v nabídce je jenom pár kousků.

Cena: 1 485 Kč

Koupíte na: Pivoteka.cz (doprava zdarma)

Degustační krabice ležák s degustačním deníkem

pivoMáte kolem sebe milovníka ležáků? Věřte, že se mu rozzáří oči při pohledu na obsahu degustační krabice plné kvalitních spodně kvašených piv z minipivovarů z celé ČR. A pokud jste vášnivým fanouškům piv tohoto stylu právě vy, udělejte radost sami sobě. Obsahuje např. piva z pivovarů Antoš, Zlosin, Švihov, Pivečka a Zichovec.

Cena: 1 577 Kč

Koupíte na: Pivoteka.cz (doprava zdarma)

Degustační krabice Belgie s degustačním deníkem

Božský obsah tohoto boxu ocení především opravdoví znalci piva. Degustační krabice je totiž plná prvotřídních belgických speciálů, protože Belgičani jsou známí tím, že jsou mistry v pivních stylech. Součástí balení je také degustační deník i originální pivní tácky Pivoteka.cz.

 Cena: 2 248 Kč

Koupíte na: Pivoteka.cz (doprava zdarma)

Šárka Pelcová

Podobné příspěvky

Průvodce s letopočtem 2022 představuje stovku nejlepších restaurací v Česku

Afri

Rumová značka El Clásicoc představuje dvě exkluzivní novinky

Afri

ZAŽEŇTE ZIMU S NOVINKOU – HORKÝM BAVORÁKEM!

Afri