Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Francouzská vína se představila v Praze

Francouzská národní agentura Business France zorganizovala v Praze profesionální degustaci. V hotelu Jalta se představilo 22 francouzských producentů vín z hlavních vinařských regionů: Champagne, Lásce, Bourbony, Val de Loiry, Vale úd Rone, Bordeaux, Sud-Ouest a rovněž  jeden  producent destilátů.

Champagne je proslavená svým šumivým vínem které jako jediné může nést označení šampaňské víno. Z této oblasti se představila 3 vinařství  Champagne Delahaie je rodinné vinařství sídlící v Épernay v departementu Marne. Víno pěstují udržitelným způsobem bez poškození půdy a přilehlých ekosystémů. Champagne Étienne Oudart se nachází od roku 1958v Brugny  na vrcholu vinic jižního svahu  Épernay. Integrovaný způsob produkce byl oceněn v r. 2018 certifikátem „Udržitelné vinařství Champagne“. Champagne Gratiot & Cie má stopadesátiletou historii. Vína vyrábí zejména z odrůdy Pinot Meunier.

Val de Loire

Domaine Daridan je v srdci údolí Loiry mezi zámky Blois, Chamboard a Cheverny. Integrovaný způsob hospodaření umožnil získat certifikát HEV (High Environmental Value-vysoká environmentální hodnota). Vyrábí vína v apelacích AOC. Château de Fontenay se nachází nad údolím řeky  Cher.Vinařství je spjato se zámkem Fontenay již od 13. století, má certifikaci HEV a nabízí vína v apelacích AOC. Domaine des Pierrettes se soustřeďuje na ochranu životního prostředí, vyrábí organická vína s minimem síry.

Alsace

Domaine Sohler Philippe rodinné vinařství vyrábí většinou bílá suchá vína v apelacích AOC. Domaine Justin Boxler se nachází nedaleko od Colmaru.  Rodina již od r. 1672 obhospodařuje vinice o rozloze 12 ha ve čtyřech apelacích Grand Cru.

Bayle-Carreau ChateauPardaillan

Bourgogne

Château de la Chaize je krásný zámek z r. 1676. Vinařství se rozkládá na ploše 500 ha, z toho vinice zaujímají 150 ha. Vyrábí vína Beaujolais.

Rhône Valley

Celliers des Princes je již od roku 1925 jedním z hlavních producentů Châteauneuf du Pape. V roce 1936 byla zavedena první apelace AOC ve Francii – Châteauneuf du Pape.Vinice v pěti vesnicích o ploše 3200 ha obhospodařuje 189 vinařů. Domaine des Lauribert se rozkládá na 54 ha. Vyrábí vína v apelacích AOP, ke každodennímu pití tradiční Cotes du Rhône i vína pod značkami le Boiselier,la Carrelette. Domaine la Garelle se rozkládá na 28 ha. Vyrábí vína v apelaci AOP  Luberon a IGP Vauclause.

Bordeaux

Chateau Barbe

Château de Parenchére má celkem 180 ha, z toho 70 ha jsou vinice. Dokazuje, že i velká vína mohou pocházet z méně známých apelací. Získali řadu medailí na soutěžích v Bruselu a Paříži. Château Grand Français má za sebou 500 let historie. Zámek obklopuje 600 ha vinic a zemědělské půdy. Cuvée Grand Français  2018 Bordeaux ohodnotil James Suckling 90 body. Jean Merlaut export nabízí prostřednictvím  své exportní firmy řadu vín z Bordeaux. Exkluzivní vína vyrábí ve 3 vinařstvích v jeho vlastnictví. Château Malgar dříve vlastnil François  Mauriac, nositel Nobelovy ceny za literaturu z. r. 1952. Château Sainte-Catherine produkuje ovocná vína. Château Saint Bonnet vyrábí velká vína v apelaci Medoc.

Jeremy Gordon

Jeremy Gordon Grands Crus je negociant specializovaný na distribuci vín z Bordeaux a regionu jihozápad. V portfoliu jsou Grands Crus Classes, prémiové značky a výběr Châteaux.Za rok prodá 900 000 lahví, z toho 50 % ve Francii a 50 % exportuje do Evropy, Ameriky, Asie a Afriky. Vignobles Bayle – Carreau je rodinný podnik již 5 generací. Nabízí vína ze 139 ha vinic v apelacích Côtes de Bourg a Blaye Côtes de Bordeaux. Rodina vlastní několik nemovitostí: dvě v Côtes de Bourg (Château Landreau a Château Eyquem) a čtyři v Blaye Côtes de Bordeaux (Château Pardaillan, Château Barbé, Château La Carelle a Chateau Gontier). Produkcí značného objemu (900 000 lahví/rok) a zpracováním vinařského procesu od A do Z s hlubokým zájmem o udržitelné vinařství je víno dobře zavedené po desetiletí ve Francii, zejména v Normandii. Mají 4 vlastní obchody. Export představuje 20 % obratů (především do Asie), ale také do Mexika, USA, Japonska a některých evropských zemí. Vyrábí všechny druhy vín, od červených po bílá – suchá i sladká. Vína byla oceněna diplomy a medailemi.

Bayle-Carreau majitelé

Sud-Ouest(jihovýchod)

Domaine Tariquet je rodinné vinařství o 1125 ha. Rodina Grassa hospodaří již 30 let integrovaným způsobem, má certifikáty ISO14001 a HVE. Kromě bílých a červených vín vyrábí od roku 1683 i Armagnac. Bílé víno Premiére Grives obdrželo zlatou medaili na Mundus Vini 2021. Za AOC Bass Armagnac  byli v r. 2021 oceněn jako výrobce roku.

Couleurs D´Aquitane SAS je jedno z hlavních vinařských družstev na jihozápadě. Na 4000 ha hospodaří 400 vinařů v systému integrovaného zemědělství (bio, HVE3, Terra Vitis, vína bez siřičitanů)

Couleurs D´Aquitaine

Languedoc-jih Francie

Maison  Antech se již po 7 generací věnuje od roku 1860 věnuje výrobě šumivých vín. Limoux je legendární terroir prvního šumivého vína. Mniši z opatství Saint Hilaire v Limoux vynalezli šumivé víno v roce 1544, dlouho před Domem Pérignonem v Champagni.

Vína z více regionů

Vignobles et vins Picard Rodina Picard vlastní 140 ha vinic ve 3 vinařských regionech. Rodina Picard tak nabízí vína z vinařství: Maison Foucher in Sancerre, Famille Picard in Chassagne-Montrachet, J.Denuzière in Condrieu and St Patrice in Châteauneuf-du-Pape.Víno Châteauneuf-du-Pape  získalo 96 bodů od Wine Enthusiast a  Au  Pied du Mont Chauve St. Aubin 1  er Cru 94 bodů. Mano Wine Consult je exportní firma, která prodává vína zejména z Bordeaux  a Languedoc.

Mano

Destiláty

Secret Arts of Spirits  je velkoobchod s lihovinami založený v roce 2014, sídlí na jihu Francie poblíž Marseille. Společnost dováží a distribuuje široký sortiment lihovin jako je rum, whisky, vodka, gin… Navíc společnost vytvořila vlastní značku, kolekci rumu El Libertad, která nyní čítá čtyři různé rumy s příchutí svobody, nebe, temnoty a originální.  Z dominikánského rumu ručně vyrábí rumový punč Pongos příchutěmi: papaya, vanilka. Zázvor, pepř a med-jablko, borůvka, vanilka Třetina produkce jde na export (Německo, Nizozemsko, Rakousko a další).

Secret Arts

Francouzská vína a jejich klasifikace

Historie francouzského vína sahá až do 6. století před naším letopočtem, přičemž mnoho francouzských regionů datuje svou vinařskou historii do římských dob. Francouzské víno se vyrábí v množství mezi 50 a 60 miliony hektolitrů ročně (7-8 miliard lahví). Francie je jedním z největších producentů vína na světě, spolu s italskými, španělskými a americkými vinařskými oblastmi. V r. 1935 byl založen Institut National des Appalation d´Origine-Národní institut potvrzování původu., jeho úkolem je spravovat systém kontroly původu a kvality vína.

Vin de France (Vin de Table) je víno bez značení odrůdy i místa původu, vína vyrobena z francouzských, hroznů minimální obsah alkoholu 8,5 %, tato vína tvoří cca 40 % veškerých francouzských vín

IGP (dříve Vin de Pays) víno s chráněným zeměpisným označením.
Vína pochází z vymezené oblasti, avšak nepodléhají přísným výrobním pravidlům, jako víno AOP (AOC)

 AOP (dříve AOC) – „Apellation d´origine protége – chráněné označení původu
označují nejkvalitnějších francouzská vína

Premier Cru, Grand Cru

Bayle- Carreau

Slovo „cru“ je odvozené od slovesa „croitre“ = dařit se. Jde o úřední ohodnocení nejlepších vinic v určitých oblastech Francie. Vin de cru je víno z určitých přesně definovaných vinic se zaručenou vysokou kvalitou. Samotný systém klasifikace Cru je složitý, neplatí pro všechny oblast. Vznikl v regionu Bordeaux v r. 1855 , který byl rozčleněn do pěti tříd (Premier cru až Cinquiéme cru) Například  dPremier cru (1er cru): Château Lafite Rothschild, Château Haut-Brion, Château Mouton Rothschild, Château Margaux, Château Latour
Deuxiéme cru (2éme cru)
výběr vinařství: Château Rauzan-Gassies, Château Léoville Barton, Château Lascombes, Château Pichon Longueville, Château Montrose

Dovoz francouzských vín do ČR

V České republice představují bílá vína cca 2/3  spotřeby,  červená vína1/3 spotřeby. Za rok se u nás vyrobí cca 600 tis. hl vína, což pokryje spotřebu z cca 1/4. Francie je největší  dodavatel podle hodnoty pro šumivá vína, druhý dodavatel  pro tichá vína s 20% podílem na trhu (podíl na trhu) a pátý dodavatel. se 7% podílem na trhu podle hodnoty pro lihoviny.

Chateau EyquemChateau Landreau

Jaromír a Věra Hamplovi                    Foto: Vignobles Bayle – Carreau, Hampl

Podobné příspěvky

Salabka přichází s konceptem comfort food pro širokou veřejnost

Afri

Test mletých mas příliš nepotěšil

Afri

Praha jedná s restauracemi o prodeji obědů školákům a seniorům

Afri