Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie Reportáže Restaurace Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Kafé Afrika úspěšně vytrénovala 15 pracovníků z řad afrických imigrantů a azylantů

kavarna

Kafé Afrika – úspěšně vytrénovala 15 pracovníků z řad afrických imigrantů a azylantů, jediná africká restaurace v Praze nabízí chutě celého kontinent

Kafé Afrika ve Vojtěšské ulici na Praze 2 je jedinou africkou restaurací v Praze. Podnik funguje od července 2013 jako sociální firma obecně prospěšné společnosti Humanitas Afrika. V únoru jejím tréninkovým programem úspěšně prošlo posledních 6 z celkem 15 účastníků. Kavárna důstojně prezentuje africkou gastronomii a kulturu a těší se pozitivním recenzím.

Hosté si pochutnají na specialitách jako Nkovi (hovězí se zelím, Kongo), Tajine (pomalu vařené jehněčí s batáty a zeleninou, Maroko) či Doro Wat (kuřecí maso dušené s rajčaty, zázvorem, česnekem a zeleninou, Etiopie). Vegetariáni ocení Plasas (zeleninové soté s kokosovou omáčkou, Sierra Leone) či různě upravené fazole, špenát, kuskus s oříšky a speciální omáčky.

kuřeSladkou tečkou může být třeba yamový puding Azonto se zázvorem a čerstvým ovocem. Kafé Afrika nabízí fairtrade africkou kávu z Etiopie, africké pivo a víno či čokoládu z Ghany. Vše v příjemném a nekuřáckém prostředí.

„V Kafé Afrika pracujeme s imigranty a azylanty, kteří v ČR dlouhodobě žijí. Pomáháme jim adaptovat se na české pracovní prostředí a jeho nároky“, říká Zdislava Kratěnová z obecně prospěšné společnosti Humanitas Afrika.

Ghanský šéfkuchař a zakladatel Kafé, pan Kofi Nkrumah dodává: „Vytvořili jsme místo pro mezikulturní výměnu, budování přátelství a objevování chutí z celého afrického kontinentu. Vše vaříme čerstvé. 80% našich zákazníků jsou Češi. Chodí k nám i Afričané a turisté z celého světa. Místní nás přijali a rozumí, co a proč děláme. Přeji si, aby si nás hosté dokázali najít a my měli stále plno.“

Více o skupině, ze které se rekrutují zaměstnanci Kafé Afrika
Imigranti a azylanti pocházející ze zemí Afriky se při integraci do české společnosti, potažmo při začleňování na trh práce potýkají s mnoha problémy. Byť mohou legálně pracovat a mají na trhu práce stejná práva jako občané ČR, jen velmi těžko konkurují českým žadatelům o zaměstnání.

Valná většina lidí z této skupiny nemá v ČR žádné sociální zázemí. Jsou pod každodenním tlakem přežít, tj. zajistit příjem pro pokrytí základních potřeb, zejména ubytování a stravy. Nezbývá jim tak mnohdy čas na rekvalifikaci a kurzy českého jazyka. Berou tedy takovou práci, která nevyžaduje žádnou kvalifikaci či znalost českého jazyka a často se vystavují mnoha rizikům. V takové situaci jsou mnohdy zneužíváni nepoctivými podnikateli a nuceni například pracovat přesčasy bez adekvátního výdělku.

Kafé Afrika imigrantům poskytuje:
možnost získat řádnou pracovní zkušenost v České republice a zvyknout si na české pracovní podmínky a prostředí
trénink základních pracovních návyků očekávaných českými zaměstnavateli (dlouhodobě nezaměstnaní imigranti pracovní návyky postupně ztrácejí)
trénink dovedností vedoucích k pracovnímu uplatnění a udržení pracovního místa (tzv. měkké dovednosti: organizační schopnosti, týmovou spolupráci, komunikaci se zákazníkem, řešení problémových situací při komunikaci se zákazníkem, výkonnost a zvládání stresu)
posílení sociálního kontaktu s představiteli majority a vypořádání se s obtížným obdobím sociální izolace během prvních let pobytu v hostitelské zemi

Příběhy úspěšných pracovníků
Jména byla změněna.

Paní Grace
Začala v Kafé Afrika s tréninkem a prací v roce 2013, tedy v první skupině. Pochází z Nigérie, kde se po dokončení střední školy živila drobným prodejem. V České republice pobývala 3 roky, když se od kamarádky o Kafé Afrika dozvěděla.

6 měsíců se postupně učila vaření, poté úspěšně zvládla baristické školení. Zvládla také intenzivní kurz češtiny. Jak říká: „Předtím jsem neuměla česky skoro vůbec, ale když jsem začala chodit na kurz, začala jsem o češtinu mít větší zájem. Teď mi to pomáhá v komunikaci v práci.“ Nejvíce si cení osobního nasazení týmu Kafé Afrika: „Dali mi dobrou referenci a představili mě v jedné pražské kavárně. Po zkušební době mi naštěstí zde práci prodloužili. Dělám vše, s kolegy se o provoz kavárny střídáme. Jsem spokojená. Práce to sice není lehká, ale dobře si vydělám a mohu zabezpečit své dvě děti.“

Pan Alex
Pochází z Angoly, kde se živil jako svářeč. Po příjezdu do České republiky nemohl svoji profesi vykonávat kvůli poškození očí. Zažil těžké pracovní podmínky: „Kompletoval jsem balíčky s jídlem a lepil etikety, ale pracoval jsem od rána do noci. Každý den jsem končil ve 21:30, dlouhodobě se to nedalo vydržet.“ Trénink v Kafé Afrika mu umožnil rekvalifikaci. „Naučil jsem se, jak připravit pracoviště, udržovat jej v čistotě a kompletně obsluhovat bar včetně přípravy kávy. Dále chování k zákazníkům a péči o ně. Zlepšil jsem si češtinu i angličtinu“.
Pan Alex má již několik měsíců práci: „Pracuji v nemocniční kuchyni a vedle samotného získání této práci nejvíce z Kafé Afrika oceňuji školení na hygienu a kvalitu. Snažím se práci vykonávat co nejlépe.“

O Humanitas Afrika, o.p.s.
Humanitas Afrika, o.p.s. byla založena jako občanské sdružení z iniciativy migrantů ze zemí subsaharské Afriky a občanů ČR v roce 2000. Členové sdružení pocházejí ze zemí Ghany, Beninu, Nigérie, Keni, Demokratické republiky Kongo a dalších zemí Afriky. Úzce spolupracuje se všemi dalšími sdruženími afrických migrantů na území ČR.

Aktivity jsou určeny především na osvětu majoritní společnosti. Příkladem jsou workshopy africké kultury na českých školách, které lektorují afričtí migranti. Workshopy jsou zaměřeny na zlepšení informovanosti o Africe a Afričanech s cílem překonat předsudky, které vůči těmto imigrantům ve společnosti přetrvávají. Humanitas Afrika od roku 2005 provozuje Africké informační centrum a knihovnu. Zde je kromě zapůjčení knih možné chodit třeba na kurzy svahilštiny.

Humanitas Afrika dále organizuje rozvojové projekty v Ghaně, Beninu, Keni zaměřené na podporu vzdělávání a dílčí projekty podporující zaměstnanost mladých lidí v těchto zemích.

Zdislava Kratěnová, Humanitas Afrika, o.p.s.

Podobné příspěvky

Skupina PSA přijala výzvu vyrobit na žádost francouzské vlády 10 000 respirátorů

Redakce

Pražské Vánoční mejdlo s Hodinami se blíží

Šebík

Firmy se obávají ekonomických dopadů války na Ukrajině

Redakce