Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Kde najdete nejlepší vína České republiky?

Publikace „Nejlepší vína České republiky, Průvodce 2023–2024“ vyšla na konci listopadu již po desáté. Letošní vydání této profesionály i milovníky vína velmi oceňované publikace zahrnuje rekordních 1 228 vín od 203 vinařů a vinařských firem. Na 354 stranách tato kniha přináší vše, co k orientaci v tuzemském vinařství milovníci vína i profesionálové v oboru potřebují. Průvodce vychází pod patronací odborného časopisu WINE & Degustation.

Průvodce byl společně se zástupci vybraných vinařství představen na tiskové konferenci v pražském Yacht klubu CERE, kterou doprovázela degustace 12 TOP vín zařazených do publikace. Tým autorů ve složení Michal Šetka, Ivo Dvořák, Jakub Přibyl, Roman Novotný, Richard Süss a produkční manager projektu Václav Tichoň dokončil po téměř pěti měsících práce v polovině října veškeré degustace pro toto jubilejní vydání. Po dalším měsíci redakční práce se kniha poprvé objevila na předvánočním trhu.

„Mám obrovskou radost, že toto slavnostní, jubilejní vydání bude velmi rozsáhlým a komplexním přehledem o stavu tuzemského vinařství a skvělých vínech, která vinaři aktuálně nabízí. Jsem si téměř jist, že nic podobného nebylo u nás dosud publikováno. Těšíme se velkému zájmu nováčků, tedy vinařství, která se v knize objeví poprvé. Mnoho z nich dokazuje, že i malá a mladá vinařství umí vyrobit opravdu špičková vína. Těšit se můžete i na některé navrátilce, kteří v knize budou opět po delší odmlce, a samozřejmě také na vinařství, která jsou již po mnoho let stálicemi tuzemské vinařské scény,“ říká o průběhu výběru vinařství a vín do nové knihy autor projektu Michal Šetka. Protože je možné za deset let již bilancovat je v průvodci přehled nejlepších vín za dobu existence průvodce.  Na prvním průvodci se začalo pracovat v roce 2013, tenkrát M. Šetka inspirován vydáními vinařských průvodců v cizině dal dohromady tým špičkových odborníků, z komisí časopisu WINE & Degustation a současně osobnosti, které se dlouhodobě věnují problematice tuzemských vín. Situaci na trhu tuzemských vín monitorují v podstatě neustále. Každý z trochu jiného úhlu. Ivo Dvořák z pozice prezidenta Asociace sommelierů ČR, konzultanta a také soudního znalce v oboru vína, Roman Novotný z pozice aktivního sommeliera, spolumajitele prestižního vinného baru i konzultanta pro víno známé restaurační skupiny. Jakub Přibyl byl dlouhou dobu sommelierem mnoha špičkových restaurací, dnes je wine expertem společnosti Advivum. Richard Süss dlouho působil jako hlavní sommelier společnosti MAKRO a nyní je sommelierem a nakupuje vína pro společnost Bacchus.  Michalu Šetkovi projdou v rámci příprav časopisu i na cestách za vinaři každoročně rukama tisíce vín. Tým pracuje v tomto složení dodnes, v posledních letech se přidala cenná posila Václav Tichoň, produkční manažer projektu.

„Selekce vín do této publikace se zásadně liší od soutěží vín. Během května rozesíláme vinařům první výzvu k účasti ve výběru vín do nového vydání a zaslání vzorků. Mnoha vinařům také osobně voláme, neboť jejich portfolio známe a víme, že bychom v knize jejich vinařství a vína díky jejich kvalitě chtěli mít. Pak následuje dlouhé období degustací a výběru toho nejlepšího, co nám do redakce přijde. Příprava každé publikace zabere více než pět měsíců práce, z toho samotné degustace probíhají většinou v rozmezí čtyř měsíců. Jelikož nejsme soutěž, máme tu výhodu, že se ke sporným vzorkům můžeme po čase vrátit. Chceme být maximálně korektní a přesní a tento systém nám umožňuje nedělat chyby,“ vysvětluje M. Šetka.

Šetka, Guryča

Morava se stala významnou vinařskou oblastí, před 10 lety měla nejlepší vína hodnocení 90-91 bodů, dnes je to 95-96 bodů. Z vinařských soutěží vozí medaile zejména bílá vína. Jak hodnotí letošní ročník Jakub Přibyl: „Při velkém očekávání vznikne často zklamání. Letošní ročník mne lehce zklamal. Vynikajících vín je 20 a dalších 80 výborných.“ Nové vydání této publikace také odstartovalo zajímavou spolupráci s exkluzivními tuzemskými partnery. Strategickým partnerem publikace se stala společnost Rohlik.cz. A právě díky tomuto partnerství bude široký sortiment vybraných vín od mnoha vinařů z této publikace snadno dostupný širokému spektru zákazníků a vinaři tím získají nový a velmi zajímavý distribuční kanál. Posláním Rohlíku je podporovat malé farmáře a vinaře, za 9 let fungování Rohlíku využilo jeho služeb skoro 1 milion zákazníků.

„Protože k dobrému vínu patří i kvalitní voda, je skvělé, že se tradice vynikajících a osobitých minerálek obnovuje i u nás. Již během degustací nám dělala společnost Vratislavická kyselka, která se také nově stala partnerem publikace Nejlepší vína České republiky,“ představuje dalšího partnera projektu Michal Šetka.

Kolem jubilejního, desátého výročí publikace se chystá několik akcí a prezentací, některé již na sklonku roku proběhly. Veškeré tyto aktivity profesionálům z oboru i milovníkům tuzemských vín značně rozšíří povědomí o českém a moravském vinařství a přístup k vynikajícím vínům, která tuzemští vinaři vytváří.

Autoři se snaží z hlediska struktury a obsahu knihy o neustálá zlepšení a nové prvky, neustále aktualizují všechny cenné informace. Ohlasy čtenářů jsou vesměs velmi kladné až nadšené. Knihu a její dopad oceňuje i naprostá většina vinařů a snaží se každoročně zaslat na výběr opravdu skvělá vína. Čtenáři i zásadní většina vinařů knihu Nejlepší vína České republiky vnímají jako pozitivní a přínosný projekt.

Sűss,Novotný, Šetka, Guryča

Na otázku, Co získá vinař, který se v knize objeví, může své ocenění nějak využít? odpovídá M. Šetka:

„Ano, samozřejmě. Kniha je etablovaným, respektovaným a cenným zdrojem informací pro profesionály i milovníky vína. Kromě obligátních věcí, jako jsou visačky s možností označit jimi láhve vybrané do Průvodce, mají vinaři díky této knize mnoho nových obchodních příležitostí. Restaurace, bary, vinotéky, obchody, cateringové společnosti se naším výběrem řídí a vyhledávají vína do svých portfolií. Milovníci vína prokazatelně využívají naše doporučení jak k nákupům, tak ke svým cestám do vinařských oblastí. A v neposlední řadě jde i o rozsáhlou mediální prezentaci.“

Doprovodná degustace 12 TOP vín zařazených do publikace:

1.Bohemia Sekt, Louis Girardot 2019 je nejlepším sektem za posledních 10 let. Francouz L. Girardot se během druhé světové války usadil na severu Čech, v Šanově u Teplic, kde si zřídil svůj první sklep na výrobu sektu. V roce 1949-1952 působil ve Starém Plzenci, naučil zdejší sklepmistry používat francouzské kvasinky. Sekt je pojmenován na jeho počest, získal 94 bodů. V cuvée je Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Chardonnay.

2.Vinařství Zilvar, Riesling Schwarzberg 2020 Vinařství má 2,5 ha vinic v Praze-Troji plných černé břidlice. Nachází se na jihozápadních svazích nad řekou Vltavou. Svahy jsou ve sklonu 60 % jako na Mosele. Ryzlink bývá   označován jako “král odrůd”, o tomto svěžím víně to platí.

3.Jakub Smrčka, Veltlínské zelené „Dreiteler“ 2021 Rodinné vinařství z Nového Šaldorfu se zařadilo mezi špičková vinařství, v průvodci mu náleží 3 hvězdy. Veltlínské bylo ohodnoceno 90 body. Roční produkce je 8000 lahví.

4.Vinařství Fabig, Big Sauvignon 2018 Mladé a inovativní vinařství má 7 ha vlastních vinic. Sauvignony jsou srovnatelné se špičkovými víny světa. Sauvignon 2018 zrál po dobu 10 měsíců ve francouzském sudu a získal 95 bodů.

5.Piálek & Jäger, Grand Veltlín Dolina Magnum 2019 získalo 94 bodů. Rodinné vinařství vyrábí vína v malých šaržích 3-5 tisíc kusů z 3 ha vinic. Roční produkce je 50 000 lahví

6.Vinařství Mikrosvín Mikulov, Ryzlink vlašský „Železná“ 2021 obdržel 96 bodů. Vinařství vlastní 520 ha vinic a získalo 3x titul vinařství roku. Roční produkce je 220 000 lahví. Vlajkovou lodí vinařství je Ryzlink vlašský.

7.Vinařství THAYA, Chardonnay APRI 2021bylo oceněno 96 body. Hospodaří na 105 ha vlastních vinic. Roční produkce je 200 000 lahví. Loni otevřeli nový vinařský areál s hotelem a restaurací.

8.VÍNO HORT, Pinot noir rosé 2022 získalo 90 bodů. Vinařství založené v roce 1999 nemá žádné vlastní vinice, je známé vynikajícími růžovými víny. Roční produkce je 80 000 lahví.

9.Vinařství Měřínský, Tramín Kvevri 2020 dostal 92 bodů. Rodinné vinařství vlastní 1,4 ha vinic, roční produkce je 20 000 lahví. Z Gruzie dovezli kvevri nádoby a vyrábějí v nich svá vína. Dělají naturální vína, protože jim chutnají. Byli oceněni za nejlepší naturální vína.

10.Tomáš Jilík Négociant en vins de Moravie, Pinot noir Francie 2015 byl oceněn 93 body. Vinařství nemá vlastní vinice.  Z plochy 0,5 ha vyrobí 1200 lahví. Jako koníček dělá ještě 300 lahví Pinotu.

11.Vinařství Karel Novotný, Elements, Cuvée 1964 získalo 90 bodů. Vinice mají rozlohu 2 ha, roční produkce je 20 000 lahví. Poslal po prvé vína do soutěže a hned získal 2 hvězdy. Cuvée tvoří Merlot 50 %, Shiraz 30 % a Malbec 20 %, zraje 1 rok v sudech z Bordeaux.

12.Bio vinařství Víno Marcinčák, Rulandské bílé 2003, slámové víno získalo 93 bodů. Je to nejlepší sladké víno v tomto ročníku. Vlastní vinice o rozloze 122 ha. Pracují v bio režimu. Specialitou vinaře Petra Marcinčáka je mimo jiné výroba slámových a přírodně sladkých vín. Roční produkce je 200 000 lahví.

Nejlépe hodnocených vínem letošního vydání publikace se stalo červené cuvée Manuscript 2018, výběr z hroznů z Vinařství Baloun (98 bodů).

Průvodce je v prodeji na stránkách vydavatelství www.w-d.cz,

Jaromír Hampl                 Foto: archiv WINE & Degustation, J. Hampl

Podobné příspěvky

Recept na lahodnou bramboračku

Redakce

Již tuto sobotu 23. 6. Ochutnejte pouliční gastronomii, startuje Letní Street Food na Smíchovské náplavce

Redakce

Sezóna bezinek je tu, oslavte ji s limonádou Belvoir

Redakce