Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Míchané nápoje, kterým sluší rakytníkový sirup

beefater-sunset

K letním zahradním i terasovým party, grilování i posezení s kamarádkou patří také míchané nápoje. Často se do nich přidávají nejrůznější sirupy, z nichž nejslavnější je grenadina. Pro letošní rok ale zkuste trendy varianty, kdy místo světoznámé ingredience využijete rakytníkový sirup, který je českým produktem od A do Z.

Planter´s Punch s rakytníkovým sirupem

planters-punchTento drink se poprvé objevil ve vydání New York Times v roce 1908. Patří do kategorie míchaných nápojů, v nichž prim hraje rum. Někdo doporučuje světlý, jiný zase tmavý s výraznější chutí melasy. O jeho původu se vedou spory. Jedno je však jisté. Patří mezi nápoje, které v létě osvěží. Ovšem místo grenadiny zkuste jeho ještě zajímavější verzi s lahodným rakytníkovým sirupem.

Ingredience na jeden koktejl

 • 5 cl rumu dle vašich preferencí
 • 1,5 cl rakytníkového sirupu
 • šťáva z 1 ks citronu
 • šťáva z 1 ks pomeranče (lze použít 100% džus)
 • plátky citrusů na ozdobení
 • led dle chuti
 • lístek meduňky na ozdobení
 • několik plodů rakytníku na ozdobení (klidně z mražených zásob)

Postup:

beefater-sunsetDo vysoké sklenice vložíme několik kostek ledu, přidáme rum, rakytníkový sirup a šťávu z citronu. Promícháme, netřepeme. Přilijeme pomerančovou šťávu a dozdobíme. Nezapomeňme na brčko.

Pomerančová šťáva musí jít na konec. To proto, že chceme dostat sladkost pomeranče do vrchních vrstev nápoje. Rakytníkový sirup je přirozeně těžší a má tendenci v nápoji klesat. Brčko má také svůj význam, lze jím nápoj průběžně promíchávat a dosáhnout tak nejplnější a nejvíce vyvážené chuti.

Beefeater Sunset s rakytníkovým sirupem

Míchaný nápoj svůj název odvozuje od ginu Beefeater. Lze ale použít jakýkoli růžový gin. Nápoj spojuje kontrasty chutí a místo tradiční grenadiny je doladěn právě rakytníkovým sirupem. Jedná se opět o nápoj typicky podávaný ve vysoké sklenici.

Ingredience na jeden koktejl:

 • 4 cl ginu
 • 0,25 cl rakytníkového sirupu
 • 18 cl čerstvé pomerančové šťávy nebo džusu
 • Led podle potřeby
 • Snítka jalovce na ozdobení (můžete vynechat)
 • Plátek pomeranče na ozdobení

Postup

planters-punchDo sklenice vložíme několik kostek ledu. Nalijeme sirup. Vhodné je nalévat po skle, v tomto případě je žádoucí, aby se sirup usadil na dně. Pomalu doplníme pomerančovou šťávou tak, aby se sirup na dně příliš nerozvířil. Přidáme gin. Ozdobíme snítkou jalovce a pomerančem.

Proč se rakytníkový sirup hodí do míchaných nápojů?

planters-punchRakytník je silně aromatické ovoce. Sirup z něj zdaleka nedodává jen sladkost, ale také neobyčejné aroma s kapkou exotiky. Oproti grenadině, která má tendenci chuť píše uhladit, rakytník vyniká jako tvůrce lahodných kontrastů.  Vysoce kvalitní sirup najdete na e-shopu www.zdravyrakytnik.cz, který provozuje rodinná farma LUKA. Vyrábí se bez zbytečné chemie a slazen je pouze řepným cukrem, tedy surovinou typickou pro Česko. Nenajdete v něm glukózový ani glukózovofruktózový sirup.

Kateřina Šimková                                                                Ing. Alena Nováková

specialista PR a komunikace                                  předsedkyně představenstva

 

O společnosti LUKA, a.s.

Farma Luka a.s. se nachází v samotném srdci Vysočiny. Vzhledem ke střídání nadmořských výšek je zdejší příroda velmi různorodá a podmínky pro zemědělskou výrobu komplikované.  Svažitý terén nepřeje rozšiřování zemědělské orné půdy, ale naopak vede k zatravňování. Je však také ideální k pěstování rakytníku, který znamenitě prospívá i na nehostinných místech s náročnými klimatickými podmínkami. Zdejší rakytníkové sady byly založeny v roce 1993. Plody využívá farma k dalšímu zpracování a výrobě. V současné době se jedná o pětici produktů: 100% rakytníková šťáva, Rakytníkový džem, Rakytníkový sirup, Rakytníkový sypaný čaj a Pečený ovocný čaj s rakytníkem. Dále se farma vzhledem ke své poloze a dostupnosti zatravněných ploch specializuje na chov mléčného skotu holštýnsko fríského plemene. Další část rostlinné výroby je poté zaměřena na produkci objemných krmiv pro dojnice a ostatní hospodářská zvířata.

 

Podobné příspěvky

Skončil třetí ročník mezinárodního veletrhu vína Wine Prague 2017

Jaroslav Hauer

Tuzemské pivovary citelně zdražují zlatavý mok

Afri

Oslava světového dne mléka

Redaktor J.Hampl