Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Mladé 2021 – první vína letošního ročníku v prodeji

Milovníci moravských vín nemusejí čekat na Svatomartinská vína. Vinaři z Annovino Lednice připravili první letošní vína s předstihem, ve středu 13. října se stočila a míří za svými zákazníky do celé České republiky. Umožnuje to moderní technologie vinařství.

Hrozny mají letos i díky příznivému počasí v září a říjnu lepší kvalitu než v loňském roce. Loňská vína získala v soutěžích v 6 šaržích velkou zlatou medaili a dalších 26 šarží vín z ANNOVINA zlatou medaili na prestižních výstavách doma i v zahraničí. Kvalita vína by měla být i díky technologii řízeného kvašení s individuálnímu přístupu k jednotlivým šaržím hroznů a vína na kvalitativně ještě vyšší úrovni než loni a s převahou přívlastkových vín. „Letošní rok pro nás nebyl z hlediska počasí ideální, ale i tak se můžeme těšit na další unikátní ročník, je to rok návratu ke klasickému výrazu moravských vín, vína budou svěží, ovocitá a se živou kyselinou. Pro naše zákazníky ovocnou Mullerku ve spojení s výraznou Chardonkou a voňavý Muškát moravský“ sdělil Ing. Roman Žďárský, jednatel ANNOVINO Lednice. Mladé je ochranná známka společnosti Annovino Lednice a představuje první vína nového ročníku, elegantní, svěží, hravá a na rozdíl od Svatomartinských vín mohou být polosuchá, proto jsou zákazníky tak oblíbená.

ANNOVINO LEDNICE

Rodinné vinařství se sídlem v Lednici celoročně přátelsky otevřené všem milovníkům vína a Lednicko – valtického areálu. Zpracovává hrozny z unikátního terroir s vápencovým podložím tvořeným zkamenělinami prehistorických moří. Vína jsou šťavnatá ovocitá a s příjemnou mineralitou, oceňovaná na četných tuzemských i zahraničních soutěžích. Vinařství s titulem Champion TOP Vinařský cíl České republiky zve k prohlídkám, ochutnávkám a piknikům v nádherném prostředí areálu vinařství se stylovou pergolou a zahradou Amonit, přístavem na romantické Zámecké Dyji a Stellplatzem pro karavany.

Budova vinařství – návštěvnické centrum ANNOVINO

Stavba Vinařství ANNOVINO byla zapsána do knihy Českých rekordů agenturou Dobrý den. Na stavbu se použilo 60 t mušličkového vápence, kámen neskládali kameníci ale cihláři z Valtic. Vápencové kameny nejsou opracovávány moderním způsobem, ale jsou citlivě skládány, tak jako před 150–200 lety bez zásahu moderními nástroji. Celkově je v zahradě na 100 tun mušlového vápence. Expozice zkamenělin a vinařské historie vznikla ve spolupráci s Regionálním muzeem Mikulov.  „Naše největší cennost je obrovská mušle, její prehistorické stáří se odhaduje na 18-22 milionů let a vykopali jsme ji při hluboké orbě. Ve Valticích se nachází šest prehistorických korálových útesů, které jsou přesypány spraší. Réva koření do hloubky 15-17 metrů a hlubší uvolněné vápence si najde. Nejvíce podloží z mušličkového vápence je v okolí největšího moravského rybníku Nesytu a Lednických rybníků a také ve Valticích na Jižních svazích. Mušličkové kameny se odedávna objevují na vinohradech a jsou vyorávány na polích. Aby nepoškozovaly hospodářské nářadí, hospodáři je dávali na mez a na okraje vinohradů. Dosud je nikdo nechtěl, ale my jsme pro ně našli toto jedinečné uplatnění,“ vysvětlil Jindřich Sobota, obchodní ředitel. Vinohrady s vápencovým podložím tvořeným zkamenělinami prehistorických mořských živočichů jsou velmi ceněné, díky zvýšenému obsahu vápníku v půdě jsou vína z nich vyhledávána milovníky vína i gastronomickými podniky díky osobitému, lehce minerálnímu tónu. Oblast lednicko-valtického areálu až k Mikulovu je velmi dobře zásobena vápníkem, a proto se tam výborně daří bílým vínům odrůd Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Veltlín, Chardonnay a dalším. Vinařství se zaměřuje na odrůdy Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské modré a bílé, Sauvignon, Hibernal a Pálavu. Specialitou je LEDNICKÉ VIŠŇOVÉ, tradiční višňové víno. Dalším českým rekordem je stylový nábytek ze dřeva starých sudů. Raritou jsou tzv. Ledničtí dřevění koníci – pro radost malých i velkých návštěvníků.

Součástí vinařství ANNOVINO je Valtické Podzemí, unikátní labyrint historických vinných sklepů.

Minulost chodeb však sahá až na konec 13. století, kdy za tehdejší hranicí Valtic vyrostl minoritský klášter. Jedná se o 13 sklepů, prostorných i diskrétnějších. Podzemí je celoročně zpřístupněno. Většina částí je v hloubce 6–12 metrů. Do Valtického Podzemí se k pohodlnému posezení u vína vejde více jak 220 spokojených návštěvníků. Podoba podzemí se později měnila s přibývajícími usedlostmi a novými sklepy měšťanů. Dnes celý komplex úzkých chodbiček i rozlehlejších místností měří něco kolem 900 metrů, což však zdaleka nemusí být konečné číslo. Celá řada dalších sklepů se totiž nachází v blízkosti těch v současnosti otevřených. „Ty můžeme v budoucnu také propojovat,“ říká marketingový ředitel vinařství ANNOVINO Petr Krejčík. Historie těchto podzemních prostor sahá prokazatelně před rok 1270. Můžete sem zamířit na pravidelné programy, objednat si degustaci vína, firemní večírek nebo si sklepení plné zajímavých artefaktů jen tak „nasucho“ prohlédnout. Největší fanoušci mohou kus podzemí získat i pro sebe. Stačí si zde nakoupit alespoň za 5 tisíc korun a dostanete klíč od soukromé kóje i části labyrintu. To abyste sem mohli kdykoliv přijít a vychutnat si třeba lahvinku s přáteli. Svoji kóji tady mají i známé osobnosti.

technolog Koubek, majitelé Sobota, Žďárskýsklep Malá Kolonáda

Jaromír a Věra Hamplovi            Foto: archiv Annovino

Podobné příspěvky

Připijte si s Martinem na vinici sv. Kláry

Afri

Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

Afri

Další tvrdý zásah pro gastronomii a kulturu  

Afri