Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

NAVŠTIVTE NEJMODERNĚJŠÍ MUZEUM V CENTRU PRAHY

Muzeum slivovice při svých toulkách Prahou nemůžete minout. Touha po nevšedním zážitku vás tam jistě zavede třeba po cestě z Pražského hradu. Od Starých zámeckých schodů je to už jen, co by kamenem dohodil.

Vizovickou společnost RUDOLF JELÍNEK není třeba sáhodlouze představovat. Každému se vybaví vůně slivovice tradičního českého výrobce ovocných destilátů. Tradice výroby ovocných destilátů na Vizovicku sahá doložitelně až do roku 1585. Samotná společnost vznikla na konci předminulého století, v roce 1894. Její výrobky jsou známy nejen ve všech koutech České republiky, ale také všude ve světě. V roce 2019 vzniklo slivovicové velvyslanectví dokonce i v centru Prahy, na Malé straně.

Dům, kde se Muzeum slivovice nachází, byl postaven v první třetině 17. století. V průběhu let dostal několik názvů – U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše. Dům byl součástí osady Rybáře. Ta se rozprostírala u řeky v těsné blízkosti prastaré obchodní cesty, která spojovala Prahu se severem Čech. Původně zde dokonce stával kostel sv. Petra. V průběhu let se zde vystřídalo několik majitelů, kteří se podepsali na úpravách interiéru. Nejvíce však místo proslavila česká divadelní a filmová herečka Slávka Budínová. Ta se pustila do přestavby domu a zcela změnila jeho vnitřní uspořádání. V srpnu roku 2002 přišly povodně. Voda zcela zalila přízemí domu. V té době Slávka Budínová po delší nemoci zemřela. Místo zůstalo opuštěné a chátralo. Dům s přilehlým pozemkem koupila vizovická likérka. Výsledkem její dlouholeté usilovné práce je zrekonstruovaný historický dům s přístavbou a komplexním podsklepením. Zasazený švestkový strom uprostřed nádvoří jasně říká, že slivovice je tady pánem!

Koncept Muzea slivovice je ucelený. Koupíte si lístek do expozice, kde se vzděláte interaktivní a zábavnou formou. Potom tuto „teorii“ dostanete ochutnat v degustačním baru a to, co vám nejvíce chutnalo, koupíte v obchodě s kompletním portfoliem značky R. JELÍNEK.

EXPOZICE S VIRTUÁLNÍM ZÁŽITKEM

Jak již název muzea napovídá, expozice je zasvěcena příběhu slivovice. Samotná exkurze je rozčleněná do čtyř částí. První zastavení je věnováno historii páleničářství ve Vizovicích na Valašsku a osudů místních páleničářských rodin. Setkáte se zde s Rudolfem Jelínkem a jeho manželkou Irenou, dozvíte se, čím vším si podnik za léta své existence prošel. Ústřední multiprojekce, která vás provede časem od roku 1585 až do současnosti, je velmi emotivní. Příběhy palíren jsou zasazeny do světového i republikového dění! Zavzpomíná si opravdu každý.

Jakmile se za vámi zavřou historická vrata, obklopí vás valašské kopečky a louky. Motivem druhého zastavení je krajina, sady, trnky … Dvanáctimetrová projekce vás přímo pohltí. Ucítíte jarní vánek i teplo letních dnů. Zvídaví si mohou přečíst, kde a kolik sadů má společnost RUDOLF JELÍNEK.

Třetí dveře vedou do virtuálního světa. Tento prostor nazývají pracovně „Švestka“ a to proto, že se návštěvník na šest minut skutečně stane švestkou. Budete se natřepávat na traktoru, stoupat destilační kolonou nebo zrát v dubovém sudu. Zážitek bude určitě výjimečný a nic podobného v Česku ještě není.  Toto zastavení pobaví návštěvníky napříč generacemi.

V poslední části si budete připadat jako v destilérce, jen v koncentrované podobě. Kvašení, destilace, zrání, stáčecí linka. Dozvíte se něco o kosher výrobcích, v kvízech můžete otestovat své znalosti a na závěr si můžete vyrobit vlastní etiketu. Tu vám v prodejně vytisknou a nalepí na vybranou láhev.

Tím ale exkurze nekončí. Bez ochutnávky by to nebylo ono. Součástí prohlídky je ochutnávka tří ovocných pálenek a tří typických valašských jednohubek. Případně můžete zvolit i ochutnávku koktejlovou. Nezapomněli ale i na mladší ročníky a řidiče. Ti si mohou na baru pochutnat na švestkové limonádě.

Degustační bar

Středobodem veškerého dění je stylový jelínkovský bar. Kromě tradičních i méně tradičních pálenek značky R. JELÍNEK, jejich degustačních setů či míchaných nápojů z nich můžete okusit i zmiňované valašské „tapas“. Ke slivovici patří dobrý špek, ředitelský škvarek nebo třeba špetrnka. A že nevíte, co to špetrnka je? Stavte se ji ochutnat!

 

Při odchodu nesmíte minout prodejnu, kde najdete kompletní portfolio pravých ovocných destilátů R. JELÍNEK, řadu Gold Cock whisky, Slováckou borovičku, ale i tradiční švestkové produkty jako povidla, čaje nebo sušené švestky. Všechno z vlastní produkce! Nabídku doplňují zajímavé propagační předměty jako například luxusní dřevěné pero nebo veselé ponožky s motivy švestek a hrušek.

Brána slivovicového království je otevřená každý den! Nezbývá než dodat: „S chutí do švestek!“

CO VÁS ČEKÁ V EXPOZICI MUZEA SLIVOVICE?

  • 55minutová interaktivní prohlídka bez průvodce v českém a anglickém jazyce (popř. v jiných jazycích s audioguidy)
  • Ochutnávka dle typu vstupenky

Prohlídky začínají každých 15 minut (maximální kapacita 12 osob na prohlídku)

Možnost zapůjčení audio průvodců – na vyžádání u obsluhy expozice (DE, RU, FR, IT, ES, JA, CHI, HE, KO, PL)

MUZEUM SLIVOVICE R. JELÍNEK

U Lužického semináře 116

Praha 1

info@muzeumslivovice.cz

www.muzeumslivovice.cz

www.slivovitzmuseum.com

METRO – Malostranská Linka A

TRAM – Malostranská 2, 12, 15, 18, 20, 22, 23

YouTube trailer zde

 

Podobné příspěvky

Oblíbená blatenská whisky Martin´s Barrel ve speciální limitce

Redakce

Rakytníková limonáda vám zaperlí na jazyku

Redakce

Vychutnejte si prvotřídní pálenky od Bartidy, které vás potěší v každém počasí 

Redakce