Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Největší vinařská událost roku

Mezinárodní veletrh Wine Prague 2022 proběhl na výstavišti „PVA EXPO PRAHA“ Letňany. Po tříleté covidové pauze veletrh potvrdil své postavení největší a nejdůležitější vinařské akce u nás a současně významného veletrhu vína ve střední Evropě. Dva dny veletrhu byly zcela zasvěceny vínu, jeho kulturní propagaci, edukaci, a především řadě obchodních setkání a jednání.

Veletrhu se zúčastnilo celkem 174 vystavovatelů, tuzemských výrobců vína bylo 109. Ze zahraničí přijelo 25 vystavovatelů ze sedmi zemí. Součástí veletrhu bylo i 27 tuzemských a zahraničních obchodních firem. Proběhlo 5 odborných seminářů a degustací. Svá vína prezentovalo například Vinařství Piálek & Jäger, špičková vína z jihu Francie představila ve dvou masterclassech společnost Bandol.cz, společnost Zebra Wines nabídla vína z toskánského vinařství Bacci Wines a žhavou novinku – novou řadu sklenic Riedel Veloce – prezentovala společnost Advivum a zástupkyně Riedel pro Evropu paní Lauren Kline.

Bernard Magrez
Bernard Magrez

Na největším evropském bio veletrhu Biofach v Norimberku jsme před lety objevili výborné Amarone Fasoli Gino Valpolicella.  Prodejce 8wines.com toto víno z Itálie dováží, zde na stánku nebylo. Bylo tu ale jiné vynikající Tenuta Ulisse 10, limitovaná edice Montepulciana 14,5 %. Dalším cílem byla francouzská vína z |Bordeaux. Bernard Magrez je přezdíván „muž se čtyřiceti hrady“. Má čtyřicet tři vinic umístěných hlavně v Bordeaux a v devíti různých zemích (Francie, Argentina, USA, Chile, Španělsko, Portugalsko, Japonsko, Uruguay a Maroko). Bernard Magrez se narodil v Bordeaux je samouk. Více jak čtyřicet let se věnuje vinařství. V 80. letech získal prestižní Chateau Pape Clément (Grand Cru Classé de Graves).

Víno je pojmenována po papeži Klementu V. Ten byl ještě jako Bertrand de Goth arcibiskupem v Bordeaux a vinici dostal od svého bratra. V letech 1305 až 1309 papež hospodařil na své vinici a v roce1309 ji daroval arcibiskupovi z Bordeaux. Nástupcem Clementa V se stal Jan XXII, který kromě burgundského vína pravidelně pil víno z vinic na severu a dělal hodně pro zlepšení tamních vinohradnických postupů.

Za Jana XXII byla vína z této oblasti známá jako „Vin du Pape“, tento termín se později změnil na Châteauneuf-du-Pape. Jan XXII také postavil hrad, který je symbolem označení. Châteauneuf-du-Pape se doslovně překládá jako „nový hrad papeže“ Měli jsem štěstí, že byl přítomen Antoine Fanjat reprezentant značky Magrez. Po 15 letech objevování a výroby vína v různých oblastech Francie a jinde ve světě, z nichž 5 let přímo v lůně Grands Crus Classés de Bordeaux, se chce podělit o své zkušenosti a znalosti s milovníky vína ze všech společenských vrstev. Francouzský vinař (French Winemaker) byla Antoinova přezdívka během jeho vinaření téměř všude za hranicemi Francie. „Poté, co jsem získal inženýrský titul v enologii (2010), měl jsem na mysli jen jednu věc, vyrábět víno a cestovat za ním po celém světě. Pak jsem se v takzvaných zemích “Nového světa” stal “Antoinem Francouzským vinařem”, vysvětlil Antoine Fanjal. V těchto zemích byl “French Winemaker (Francouzský vinař)” něco jako titul spojený s francouzským know-how, kreativitou a nadšením pro víno.logo

Z přezdívky “Antoine French Winemaker” vytvořil svou vlastní značku kvalitních vín, která je synonymem know-how, kreativity a nadšení pro víno. Vytvořil svět French Winemaker, kde vína spojují zvídavé lidi, kterým je vlastní kreativita a nadšení. Realizoval tak své vlastní představy o enologickém ateliéru, inovačním, hravém a kreativním, který milovníkům vína umožní v Praze prožít jedinečné zážitky při poznávání velkých vín z Bordeaux. Antoine žije už několik let v Praze i v Bordeaux.

Díky workshopu French Winemaker La Grande Visite Vás inovativní a zábavnou formou provede zámkem Château Pape Clément! Během této virtuální návštěvy si prohlédnete sklepení, zahrady a další zajímavá místa Châteaux Pape Clément Grand Cru Classé a zároveň poznáte historii i tajemství tohoto výjimečného zámku v Bordeaux.Prohlídka je zakončena degustací vybraných vín Châteaux Pape Clément. Další workshop Be French Winemaker – Bordeaux je určen všem milovníkům vína, kteří touží poznat vína z Bordeaux a přiučit se něčemu z francouzské enologie v duchu vinařského umění, kreativity a entuziasmu seznámit Poznáte hlavní historické červené odrůdy z Bordeaux, Cabernet Sauvignon a Merlot. Vytvoříte si “cuvée“ dle svých představ a odneste si domů své vlastní víno. Francouzský vinař nám umožnil virtuální prohlídku Château Pape Clément a rovněž nám ukázal, jak vytvořit vlastní cuvée.

cuvée

S postupným uvolňováním a návratem k normálnímu životu je poptávka po tradičním způsobu prezentace vín a setkávání se s klienty obrovská, svědčí o tom i množství tuzemských a mezinárodních akcí, prezentací a veletrhů. Právě kvůli velmi bohatému jarnímu programu tuzemských i mezinárodních akcí a také na přání mnoha vystavovatelů v předchozích ročnících se pořadatelé rozhodli veletrh zkrátit na dva dny. To s sebou současně přineslo velmi intenzivní program i velký zájem návštěvníků.

Dva dny veletrhu tak byly zcela zasvěceny vínu, jeho kulturní propagaci, edukaci, a především řadě obchodních setkání a jednání. Celý výstavní prostor byl letos koncipován do jedné haly a rozčleněn tak, aby byl celý veletrh kompaktnější, přístupnější a umístění výstavních expozic v podstatě rovnocenné. Veletrhu Wine Prague 2022 se letos zúčastnilo mnoho restauratérů, sommelierů, F&B managerů a samozřejmě obchodníků s vínem, včetně nákupčích snad všech důležitých supermarketů a hypermarketů. A nelze zapomínat ani na množství dalších nabízených výrobků a služeb, které s vínem a gastronomií přímo souvisí. Speciálně pro obchodníky s vínem a profesionály z gastronomie tak Wine Prague 2022 přinesl velké množství příležitostí k navazování a rozvíjení obchodních vztahů a optimalizaci jejich portfolií. To se nakonec odrazilo i v kladném hodnocení veletrhu vinaři i návštěvníky. Na letošní veletrh přišlo 4672 návštěvníků.

veletrh-celkový pohled

Pořadatelem Wine Prague 2022 byla, podobně jako v předchozích letech, společnost Yacht, s. r. o., s dlouholetými zkušenostmi s pořádáním úspěšných výstav a veletrhů. Hlavním mediálním partnerem a spoluorganizátorem tohoto profesionálního svátku vína je od počátku časopis WINE & Degustation. Veletrh Wine Prague 2022 se konal za podpory Vinařského fondu ČR, partnery se staly Asociace sommelierů České republiky a sklárna KVĚTNÁ 1794, která dodala špičkové ručně foukané sklenice pro různé styly vín, z nichž se na veletrhu degustovalo.

Dalším partnerem byla společnost Krondorf, dodavatel české minerální vody nejvyšší kvality. „Na veletrh Wine Prague 2022 jsme se velmi těšili, v celé branži je po dlouhé pauze cítit napětí a potřeba se znovu normálně setkávat a vytvářet nové obchodní příležitosti. A platí to jak ze strany vinařů, tak ze strany profesionálů, tedy obchodníků s vínem, dovozců či znovu se rozbíhajícího restauračního a hotelového odvětví. A nelze zapomínat ani na top privátní klientelu, která mnohé vinaře i dovozce po celou dobu covidových lockdownů doslova držela nad vodou.

Zájem návštěvníků byl letos opravdu velký, k intenzitě veletrhu přispělo i jeho zkrácení na dva dny. Osobně jsem moc rád, že se nám letos podařilo přizvat k účasti a partnerství dvě nové české společnosti – sklárnu KVĚTNÁ 1794, dodavatele skla nejvyšší světové kvality, a společnost Krondorf, dodavatele unikátní minerální vody. A nesmím zapomenout ani na vynikajícího výrobce destilátů společnost Anton Kaapl z jižních Čech či společnost INTERIA Znojmo, výrobce mnoha důležitých dřevěných doplňků pro víno a gastronomii. Je skvělé, že na nejdůležitější tuzemské vinařské akci spojují své síly absolutní špičky v oboru a že můžeme návštěvníkům veletrhu z domova i ze zahraničí představit kromě vín také další mimořádné české produkty,“ řekl prezident veletrhu Michal Šetka. Veletrh Wine Prague je jedinečnou událostí jak pro české a moravské vinaře, tak pro dovozce zahraničních vín i zahraniční vinaře a jejich uskupení, kteří hledají obchodní možnosti na českém a slovenském trhu. Již nyní probíhají jednání o účasti velmi zajímavých a prestižních firem a spolků, ale také celých národních delegací na Wine Prague 2023.

A. Fanjatpohled do expoziceNeustifter-Rakouskoexpozice

Jaromír a Věra Hamplovi              Foto: Archiv Wine Prague, Hampl

 

 

 

Podobné příspěvky

PŘIPIJTE SI NA DEN VZNIKU SAMOSTATNOSTI NOVINKOU BOŽKOV REPUBLICA HONEY S POCTIVÝM VČELÍM MEDEM

Afri

Piper-Heidsieck představuje nový ročník svého cuvée

Afri

Mahlerovka to je originální likér z Jihlavy

Afri