Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Gastronomie Události

Nově může každý investovat do sudů české whisky, s výnosem osm procent ročně. Má to smysl?

Whisky

Výrobce české whisky Trebitsch nově nabízí možnost investovat do sudů naplněných destilátem, aby získal kapitál pro zvýšení kapacity pálení. Ve skladech firmy teď v dubových sudech zraje 40 tisíc litrů whisky, letos plánuje přidat dalších 80 tisíc litrů čerstvě vypáleného destilátu. Peníze vložené do soudků firma plánuje investorů úročit osmi procenty ročně. Má taková investice smysl?

Nově může každý investovat do sudů české whisky, s výnosem osm procent ročně. Má to smysl?

whiskyV současnosti jsou úrokové sazby na své historicky nejnižší úrovni, nejnižší doslova za tisíce let. Mnohé centrální banky v rámci své extrémně expanzivní měnové politiky – „tištění bilionů nových peněz“ – zaplavují ekonomiku penězi, takže o úspory střadatelů vlastně jednotlivé obchodní banky ani nemají moc zájem. Proto je nic nenutí tyto úspory, a tedy klientské vklady, jakkoli atraktivně úročit.

Navíc centrální banky v rámci svého zmíněného „tištění bilionů“ nafukují ceny aktiv, od akcií po nemovitosti. Výsledkem je, že kdo nechává peníze na účtu v bance, tomu je neúprosně užírá inflace, zatímco kdo investoval, vydělává.

WhiskyTakže jediným způsobem, jak se chudnutí způsobené uložením peněz v bance vyhnout, je dnes investování namísto spoření. A to i do alternativních investic, v rámci diverzifikace portfolia.

Zejména milovníci whisky neudělají chybu, pokud vedle akcií nebo nemovitostí investují právě do whisky, a to třeba i prostřednictvím investičního fondu. Pochopitelně, jde o investování, takže se každopádně jedná o rizikovější nakládaní s penězi, než když je člověk nechá na bankovním účtu. Jenže tam o ně bude kvůli inflaci a mizivému úročení přicházet, jak už víme.

WhiskyPokud tomu chce zamezit, je právě i investice do whisky jednou z alternativ. A bude tomu tak rovněž do budoucna. I v budoucnu totiž spoření bude znamenat finanční ztrátu, zatímco majetek rozmnoží pouze investování. To je prostě nová doba. Staré časy, kdy se spořit vyplácelo, se v oblasti financí jen tak nevrátí.

Lukáš Kovanda, Skype: live:lukas.kovanda

Podobné příspěvky

Proč pivovary zdražují, když přichází ekonomicky těžké časy?

Afri

NERV dnes odmítl ekonomický lockdown, firmy a podniky opatření důsledně dodržují a představují v souhrnu i důležitou platformu pro testování

Afri

V Kazachstánu je boj proti korupci považován za nejdůležitější prioritu státu

Afri