Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Objevte kouzlo růžového vína

vinarstvi

Objevte chuť, která lehce promíchává jarní tóny s těmi letními. Chuť, která vás přenese na svahy v srdci Českého středohoří, kde se od dob Karla IV. daří vinné révě, a proto zde vznikají ta nejlahodnější vulkanická vína WILOMENNA. Ovšem aktuálně jedno přesně v tento čas svými tóny i barvou odpovídá touze našich chuťových pohárků. Pojďme si společně se spolumajitelkou a hrdou vinařkou Kateřinou Mikulíkovou představit růžové víno, jeho specifika, s jakým jídlem jej párovat a proč se doporučuje jej pít právě nyní.

Jak pít růžové víno a s čím jej kombinovat?

vinoKaždé setkání, každý doušek růžového vína je intenzivním a neodolatelným zážitkem, který chcete sdílet s lidmi, co milujete. Ovšem stejně jako každá sezóna má svoji typickou teplotu, barvy a atmosféru, tak i vína mají svá období, kdy je nejlepší čas je otevřít, vychutnávat a užít si je dosyta všemi smysly. A právě nyní nastal čas na vína růžová.

A jak se zrodilo růžové víno?

Jak vlastně vzniká růžové víno? “Vyrábí se z modrých moštových odrůd. Délka macerace, při které se uvolňuje barvivo ze slupek, zásadně určuje výslednou barvu,” vysvětluje Kateřina Mikulíková z vinařství WILOMENNA. Výsledné víno se také odvíjí od typu dané odrůdy.

Ve vinařství v nabídce naleznete Modrý Portugal rosé 2021, Mystery rosé 2019 a Svatovavřinecké rosé 2021 z 60ti letých keřů. Každé je trochu jiné, ovšem všechny spojuje nejen růžová barva, ale typická chuť zrozená v hlubinách země na vulkanickém podloží, protože vinná réva je zde vysazená unikátním způsobem, který jí umožňuje hlubší zakořenění a díky tomu přijímá více minerálů.

Do páru s jídlem

villomennaPro svoji lehkost a svěžest se obecně růžová vína hodí ke všem lehkým jídlům, a proto jsou v tomto ročním období velmi oblíbená. S vyššími teplotami by však měly stoupat nároky na to, jak vychlazené by se růžové víno mělo servírovat. Růžová vína se podávají ještě chladnější než bílá, optimální je cca 8 stupňů,” doporučuje Kateřina Mikulíková.

ruzove vinoS čím je tedy růžové víno možno párovat? “Suché rosé (do 2 gramů zbytkového cukru) z odrůd Svatovavřinecké či Frankovka mají obecně výraznější obsah kyselin. Taková vína doporučuji párovat se zeleninovým salátem s kuřecím masem,” potvrzuje Kateřina Mikulíková. V případě, že je čas na sladké, rosé s větším obsahem cukru výborně ladí s lehkými ovocnými dezerty, ideálně se sorbety.

Vína z vinařství WILOMENNA můžete pořídit přímo ve sklípku v Chlumčanech, otevřeno je každý den, nebo je možné koupit také online na e-shopu wilomenna.cz.

Eva Polívková

Podobné příspěvky

Síť prodejen Žabka nabízí bezkonkurenční podmínky pro podnikání

Afri

Zbytkoláda. Aby se z darovaného ovoce a zeleniny nestal odpad

Afri

První síť restaurací pro diabetiky

Afri