Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie Hotely a restaurace

Mahlerovka to je originální likér z Jihlavy

Mahlerovka

Jihlavský likér Mahlerovka, oslavila pět let od obnovení výroby. Kořeny tohoto oblíbeného likéru sahají hluboko do minulosti, kdy se výrobě věnoval podnikavý otec světoznámého hudebního skladatele Gustava Mahlera.

Mahlerovka_lipovy_kvetBernard Mahler, otec slavného skladatele Gustava Mahlera byl významným jihlavským lihovarníkem. 
Do Jihlavy přišel  před 160 lety, v roce 1860. Bernard Mahler byl židovského původu, narodil se v Kalištích u Humpolce v roce 1827. Do Jihlavy se Bernard Mahler se svou ženou Marií a několikaměsíčním Gustavem přestěhoval až v roce 1860. Nejprve provozoval obchod s potravinami a následně požádal o povolení k výrobě oslazených alkoholických nápojů a prodeji ve městě. 

Rosolka a likér z lipového květu

V roce 1861 bylo Mahlerovo jméno zaneseno na seznam výrobců alkoholických nápojů jako výrobce tzv. rosolky. Rosolka patřila v 19. století v českých zemích mezi nejoblíbenější likéry. Základem receptury tohoto nasládlého moku tvořila masožravá rostlina rosnatka, která roste ve všech světadílech s výjimkou Antarktidy. Postupem času se však stala tak vzácnou, že její věhlas utichl. Kromě rosolky vyráběl Mahler i další likéry. Například oblíbené ženské pití, likér z lipového květu. 
Bernard také získává koncesi na výrobu esencí a octa. 

Originální dárek  – Mahlerovka

Mahlerovka_likerV listopadu roku 1873 Bernard Mahler požádal o přijetí celé rodiny do obecního svazku královského města Jihlavy a o udělení domovského práva. V témže měsíci jeho třináctiletý syn Gustav Mahler na akademii gymnázia bravurně přednese Lisztovy klavírní variace na Mendelssohnův „Sen noci svatojánské“. O mladém virtuózovi napíší noviny a jeho cesta je daná. Stane se z něj proslulý hudební skladatel a dirigent. Bernard Mahler, umírá 18. února 1889. 

Mahlerovka po 120 letech 

Po více než 120 letech se rozhodl oživit tradici Mahlerova likéru z lipového květu jihlavský patriot Evžen Zámek.  Na likér Mahlerovka byla použita původní receptura s lipovým květem. V prosinci 2017 Evžen Zámek převedl ochrannou známku a práva na výrobu likéru Mahlerovka na společnost Telčský pivovar.

.Jedná se o jemný staročeský nápoj s lehkou chutí lipového květu, bylinným podtónem a dlouhotrvající medovou dochutí. Na počátku byla vyráběna pouze varianta 30% nápoje, poté však bylo díky ochutnávkám zjištěno, že skvělá je i silnější verze 52% nazvaná Opus 52 v duchu propojení likéru s rodinou světoznámého hudebního skladatele. Dále se tak rozvíjí výroba historií prověřeného nápoje podle původní receptury.

Úplnou novinkou je Telčský likér – staročeský likér z nejjemnějších ingrediencí, prodchnutý nezaměnitelnou vůní vanilky s letmým náznakem nahořklého podtónu horských bylin. 

Společnost HAYSIDE CZ, s. r. o, která celou tuto rodinu likérů vyrábí, rovněž založila nadační fond SPIRIT HELP, aby mohla z prodejů likéru přispívat vážně nemocným dětem. Každý zákazník tak koupí likéru získá nejenom originální dárek, ale také pomůže dobré věci.

Milana Zámková

HAYSIDE CZ s.r.o.

Podobné příspěvky

Recepty na domácí grilování se Spak Master Ketchupy

Afri

Hlavní sezóna mušlí je za dveřmi

Afri

Vychutnejte si lahodnou novinku, francouzský ginový likér June by G’Vine

Afri