Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Premiéra VÍNOVÁNÍ ve Františkových Lázních

Město Františkovy Lázně  uspořádalo v sobotu 29. července 2023 první ročník festivalu VÍNOVÁNÍ. Bohatý program u Františkova pramene na náměstí Míru zahrnoval degustace vín i jídlo ve Food zóně. Doprovodný program probíhal v  AQUAFORU.

Program začal v 10 hodin pochodem mažoretek. Celý červenec a srpen procházejí centrem města v dopoledních hodinách (10:00-10:45) mažoretky spolu s dechovými orchestry. V hudebním altánu u Františkova pramene zahrála Cimbálová muzika Alexandra Vrábela,
Galiani Gypsy Jazz a Dechová hudba 35. Pěšího pluku Plzeň Foligno.

hudba

Hlavním lákadlem bylo samozřejmě víno. Prvního ročníku se zúčastnilo 10 českých a moravských vinařství. Každý z 10 stánků měl v nabídce 10 vzorků vín. Součástí akce byla soutěž o Šampiona Vínování, zvolili ho návštěvníci pomocí anketních lístků. Návštěvníci obdrželi anketní lístky, kde každé vinařství mělo 3 vína.  Účastníci ankety pak zakroužkovali jedno víno, které jim nejvíce chutnalo.  Ve 20 hodin byl vyhlášen Šampion vínování. Šampionem se stalo Vinařství Vican z Mikulova, obdrželo 126 hlasů. Boj o prvenství byl velmi vyrovnaný, Vinařství Rauš rovněž z Mikulova na druhém místě mělo pouze o 2 hlasy méně-124 hlasů. Na třetím místě skončilo Vinařství Kněží hora z Bzence se 106 hlasy. Z odevzdaných lístků bylo vylosováno 20 návštěvníků, kteří dostali lahev vína.

Seznámení s vítěznými vinařstvími

Rodinné vinařství VICAN bylo založeno v roce 2015. Vlastní 33 ha vinic na Pálavě a jeho vlajkovou lodí je ryzlink vlašský. Sortiment vinohradu  tvoří celkem 13 bílých moštových odrůd a 4 modré. Vyrábí i víno nejstarší technologií na výrobu vína, starou gruzínskou metodou, víno zraje v kameninových nádobách zvaných kvevri. Jsou podobné řeckým amforám a vyrobené z místní hlíny. Gruzie bývá nazývána „kolébkou vína“, neboť na základě archeologických nálezů je potvrzeno, že vína se zde vyrábělo již před 8 tisíci lety. Majitel vinařství, filmový producent Tomáš Vican si dovezl z Gruzie 15 hliněných amfor o objemu od 300 do 800 litrů. Natočil filmy Bobule, Bajkeři a seriál Vinaři. Unikátní edice vín nese  jméno herce Karla Rodena, který je přítelem majitele vinařství. Kromě vína  na  Farmě Pálava vyrábí kravské a kozí sýry.  Každý den dováží 500 litrů čerstvého mléka z nedalekých Bulhar. Z nich vyprodukují kolem 60 kg sýrů do kterých nepřidávají  konzervanty ani barviva. Razí heslo, že sýr je bratr vína. Sýry se hodí do páru k vybraným vinným odrůdám.

Vinařství Rauš

Vinařství Rauš  sklízí hrozny z vinic katastrálního území vinařských obcí Sedlec a Úvaly.
Vinice se rozkládají na dohled od největšího moravského rybníku Nesyt. Nejlepší vína pochází z tratí Hůrka a Nad Nesytem. Roční produkce vín je 40 000 láhví.
Zpracování hroznů je situováno co nejblíže k vinicím, a to v obci Úvaly. Lahvování a zrání probíhá v Mikulově v sídle firmy. Vinařství se vyznačuje výrobou vysoce kvalitních přívlastkových bílých vín. Pro zrání vín využívají několika podlažních středověkých sklepení, pocházejících ze 17. stol. vybudovaných řádem Piaristů, se stabilními klimatickými podmínkami.

Vinařství Kněží hora bylo založeno v roce 2012. Část surovin má vinařství z vlastních vinic o rozloze pět hektarů, část od osvědčených moravských dodavatelů, tak aby mohlo svým klientům přiblížit bohatou rozmanitost vůní a chutí. Zaměřuje se na výrobu přívlastkových vín nejvyšší kvality z vinohradů oblasti moravského Slovácka Pěstují hlavně odrůdy Ryzlinku rýnského a jeho kříženců, jako jsou Hibernal, Johanniter a Kerner. Dále Rulandské odrůdy, a také starou odrůdu Sylvánské zelené a trochu něčeho specifického, a to Blauer silvaner a Muškát žlutý.

Lázně

Od roku 2021 jsou Františkovy Lázně na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně) bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno i dalších 8 lázeňských měst – Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. Ve Františkových Lázních je 20  léčivých pramenů.

V Národní třídě byla zajímavá venkovní výstava na téma lázeňství a přírodní léčivé zdroje. Návštěvníci měli možnost “nadechnout” se pravé lázeňské atmosféry v doprovodném programu v AQUAFORU. Mohli si vyzkoušet lázeňské procedury:

– parafínový zábal rukou
– analýza tělesné konstituce InBody
– skupinová uhličitá koupel
Od 10:00 – 17:00 byla možnost  navštívit PLYNOVÉ LÁZNĚ. Před Lázněmi bylo tradiční kolo štěstí.
„Rádi bychom založili novou letní tradici, kdy se každoročně sejdou ve Františkových Lázních nejen milovníci vína,“ řekla františkolázeňská starostka Mgr. Lenka Průšová. Akce se vydařila i když se spustil půlhodinový liják se silným větrem. Po lijáku se vesele pokračovalo dál. Návštěvníku bylo několik set. Pořadatelem bylo Městské kulturní středisko, programem provedl moderátor Luděk Holý. Vstupné: zdarma, bylo nutno si zakoupit  degustační sklenici za 100 Kč, která návštěvníkovi zůstala na památku. „Dobré víno je dobrý přítel, když s ním dovedeme zacházet.“ napsal William Shakespeare, na Vínování to platilo doslova s vínem se zacházelo tak aby potěšilo.

kněží Horanávštěvnícivinařinávštěvnícivyhlašování Šampiona- starostka Průšová předávání cen z ankety

Jaromír Hampl                                         Foto: Jaromír Hampl

Podobné příspěvky

Krabičková dieta pro ženy i muže

Afri

Přivítejte léto s tropickou novinkou Flor de Caña Coco

Afri

Vánoce jsou za dveřmi, darujte radost v lahvi

Afri