Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Přoč jsou významné pro zdravý životní styl

Stravování hraje významnou roli v udržování zdraví, vitality a mladistvého vzhledu. Jedním z potravinových skvostů, který by neměl uniknout pozornosti, jsou právě slávky. Tyto mořské plody jsou nejen chutné, ale nabízejí také významné množství živin, které přispívají k vyváženému jídelníčku. V tomto článku se podíváme na nutriční hodnoty slávek a jak mohou splňovat denní požadavky na živiny průměrného člověka.

Slávky (mussels): Slávky = superpotravina.

Svaly a regenerace

Bílkoviny: Slávky jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, které jsou základním stavebním prvkem těla. Obsahují zhruba 18 gramů bílkovin na 100 gramů porce, což je významné množství pro podporu svalového růstu, opravu tkání a regeneraci.

Zdraví srdce, mozku a nervového systému

Omega-3 mastné kyseliny: Slávky jsou jednou z nejbohatších přírodních potravin na omega-3 mastné kyseliny, zejména kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Tyto mastné kyseliny mají prokazatelně pozitivní vliv na zdraví srdce a mozku, snižují záněty v těle a podporují optimální fungování nervového systému.

Metabolismus a imunitní systém

slavkyVitamíny: Slávky jsou bohatým zdrojem vitamínu B12, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek, normální funkci nervového systému a metabolismus energie. Obsahují také vitamín C, který podporuje imunitní systém a ochranu buněk před volnými radikály.

Minerály: Díky slávkám lze získat důležité minerály, jako je železo, zinek a selén. Železo je klíčové pro tvorbu červených krvinek a transport kyslíku po těle. Zinek je nezbytný pro imunitní systém, metabolismus a zdraví pokožky. Selén působí jako antioxidant a přispívá k ochraně buněk před poškozením.

Zářivá pleť a zdravá pokožka

Zelené pigmenty, konkrétně chlorofyl. Vysoký obsah právě chlorofylu, přispívá k zářivé pleti a zdravé pokožce. Chlorofyl je přírodní antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály a pomáhá snižovat zánětlivé procesy v těle. Zároveň podporuje detoxikaci těla a čistí kůži od nečistot a toxických látek, které se mohou hromadit v těle a ovlivňovat vzhled pokožky. Konzumace slávek vám tedy může pomoci udržovat zdravou pleť a snižovat příznaky stárnutí.

Jak splňují slávky denní požadavky na živiny

Denní požadavky na živiny se samozřejmě liší v závislosti na individuálních potřebách a životním stylu. Pokud se ale budeme řídit přibližnými doporučenými hodnotami, měl by průměrný dospělý jedinec konzumovat kolem 50 gramů bílkovin denně. Porce 85g slávek poskytne 40% této denní potřeby. Denní příjem Omega-3 mastných kyselin by se měl pohybovat okolo 250-500 mg EPA a DHA denně, což slávky zajistí velmi snadno. Vitamin B12 je doporučeno konzumovat 2.4 mikrogramu denně, a i to je pokryto při konzumaci slávek. Přibližně 20 slávek poskytne polovinu denní potřeby zinku a více než jeden a půl násobek anitoxidantu selenu. 

Skvělá chuť, jednoduchá příprava, cenově dostupné

Slávky jsou navíc velmi chutné, cenově dostupné a extrémně jednoduché uvařit. Jejich příprava je tak snadná, že i nezkušení kuchaři si s nimi poradí. Stačí je důkladně opláchnout, odstranit případná vlákna a vyhodit slávky s prasklou skořápkou. Poté je lze vařit, péct nebo grilovat. Můžete je mít samotné jen s kouskem bagety, nebo přidat do různých pokrmů, jako jsou těstoviny, rizoto, saláty nebo omáčky. Jejich univerzálnost v přípravě znamená, že si je můžete přizpůsobit svému vlastnímu chuti a kreativitě. Pokud tedy hledáte zdravé jídlo, které je zároveň jednoduché a lahodné, neváhejte a vyzkoušejte si je sami připravit doma.

Závěrem lze říci, že slávky jsou nejen extrémně výživným pokladem, který vám pomůže k splnění denních požadavků na živiny, jsou také ale velmi chutné a jednodušše připravitelné. Bez ohledu na to, zda je preferujete vařené, pečené nebo grilované, slávky nabízejí obrovskou zdraví prospěšnou bohatou a lahodnou chuť. Jejich cenová dostupnost také potěší. Přidejte si slávky do svého jídelníčku a přispějte nejen vašemu zdraví, ale i vašim chuťovým buňkám. Pro vaše zdraví, vitalitu a krásu. Slávky mají navíc velmi málo nasycených tuků a jsou tudíž nízkokalorické. Přesto přispívají k pocitu sytosti.

Pozvánka

Třešínkou na dortu je již pátý ročník festivalu mušlí – Czech Mussel Week, který organizátor, firma HOPI Fish Hub, tento rok rozšiřuje do celé republiky. Během tohoto festivalu budou mít zákazníci jedinečnou příležitost ochutnat slávky na více než 100 různých způsobů ve více než 200 restauracích po celé České republice. A to není vše – v rámci festivalu platí speciální nabídka 1+1 porce zdarma, což je skvělá příležitost pro všechny milovníky dobrého a zdravého jídla a kulinářských zážitků, ochutnat tyto nutričně bohaté mořské plody. Pro více informací CzechMusselWeek.cz

Eva Polívková

Podobné příspěvky

Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra

Afri

Stát hotelům přispěje na prázdné pokoje

Afri

Champagne Piper-Heidsieck uzavřelo partnerství s Australian Open

Afri