Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Řada novinek v Soutěži Pivní speciál roku 2021

Do 17. září 2021se mohou pivovary přihlašovat do dvanáctého ročníku soutěže speciálních a neobvyklých piv vyrobených komerčními pivovary v České republice CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku

Soutěž Pivní speciál roku 2021

Organizátoři očekávají, že dlouhodobý trend v růstu počtu pivních speciálů na trhu piva v České republice by mohl znamenat rekordní zájem producentů piva. Zajímavé bude, objeví-li se mezi soutěžními vzorky i stále populárnější alkoholický nápoj hard seltzer. Do něho řada pivovarů, hlavně na americkém, ale i evropských trzích, vkládá naděje na získání nových konzumentů.

Hodnocení piv

degustační vzorky
degustační vzorky

Přihlášená piva bude hodnotit dvacetičlenná hodnotitelská komise rozdělená na dvě subkomise. První, dvanáctičlenný tým expertů, je složený z členů odborného senzorického panelu Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS) doplněných o nezávislé odborníky z dalších odborných institucí jako např. z Vysoké školy chemicko-technologické Praha (VŠCHT), Zemědělské univerzity v Praze, Chmelařského institutu, s.r.o. nebo ze školených degustátorů ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Druhý, osmičlenný panel reprezentantů, tvoří významné osobnosti, které pivo a pivovarskou problematiku dobře znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně, jsou lékaři, novináři i zástupci jiných profesí. Degustace se opět uskuteční 5. a 6. října 2021 v Senzorickém centru VÚPS, a.s. „Jsem moc zvědavá, jakými vzorky nás letos pivovary překvapí“ uvedla RNDr. Jana Olšovská, PhD., vedoucí analytické zkušební laboratoře ve VÚPS, a.s., která je hlavní organizátorkou soutěže. „A už se moc těším na osobní setkání jak s partou porotců, tak se zástupci pivovarů, o které jsme loni byli ošizeni,“ dodala Jana Olšovská. Tradičně se bude

degustace

soutěžit v kategoriích světlá speciální piva (13,0 a více % EPM – extrakt původní mladiny.), dále polotmavá a tmavá speciální piva (13,0 a více % EPM, barva 20 j. EBC a vyšší) a v kategorii neobvyklá piva. Do ní patří různá svrchně kvašená piva, a dále např. pšeničná piva, míchaná piva (beercoolery), ochucená piva vyráběná v našich podmínkách neobvyklou technologií, míchané nápoje na bázi nealkoholického piva.

Letos poprvé bude tato kategorie nabízet možnost přihlásit i hard seltzer.

pivoNázev Hard Seltzer je odvozen od „Seltzer“, což je název pro sodu v USA a „Hard“, což představuje alkoholický nápoj. Kombinace těchto dvou prvků vystihuje tuto kategorii alkoholického perlivého drinku doplněného ovocnou příchutí.  Viper Hard Seltzer je čirý alkoholický nápoj bez umělých barviv a konzervantů, vyráběný přirozeným způsobem kvašení, podobně jako pivo. K jeho výrobě se používají i pivovarské kvasnice, proto se často připravuje právě v pivovarech. Na český trh ho letos uvedl, jako jeden z prvních pivovarů, Plzeňský Prazdroj. Ten má pro jeho výrobu ideální podmínky i díky tomu, že má v Plzni studně s měkkou vodou. Vyhlašovatelem soutěže je společnost PORT spol. s r. o., odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. „Doufáme, že se potvrdí trend posledních let a pivovary pošlou do soutěže řadu zajímavých, a jako vždy doposud kvalitních pivních speciálů, neboť právě těch je na trhu stále více. Pivovary se nebojí experimentovat a lákají novinkami tradiční, ale i nové milovníky piva,“ uvedl Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o. „Loňský ročník přes pandemii účast pivovarů v soutěži neovlivnila a byli bychom rádi, kdyby se mezi přihlášenými vzorky objevil třeba i hard seltzer,“ doplnil Josef Vacl.

Loňský ročník

degustace
degustace

V ročníku 2020 v kategorii světlá silná piva cenění za 1. místo získal PRIMÁTOR 16 Exkluziv z pivovaru PRIMÁTOR a.s. Mezi polotmavými a tmavými speciálními pivy zvítězila Svijanská Kněžna 13 % z PIVOVARU SVIJANY, a.s. PRIMÁTOR India Pale Ale vyhrál mezi svrchně kvašenými pivy. V kategorii míchaná ochucená piva se o první místo podělila piva Birell Pomelo Grep, který uvařili v Plzeňském Prazdroji, a.s. a Holba Horské byliny Nealko z produkce pivovaru Holba. Mezi neobvyklými pivy byla nejúspěšnější piva Volba sládků Evropa 2 z produkce Plzeňského Prazdroje, a.s. a pivo PRIMÁTOR Weizen. Respektovanou cenu předsedkyně poroty za nejvíce, celkem osmnáct nominací u obou porot, obdrželo pivo PRIMÁTOR 16 Exkluziv. Potvrdily se dlouhodobé úspěchy náchodského pivovaru PRIMÁTOR a. s., který byl s 8 umístěními na stupních vítězů, nejúspěšnější. Na pomyslném druhém místě se 4 oceněními byla piva z Plzeňského Prazdroje, a.s.  O třetí místo se dělí se 3 oceněními Pivovar Nymburk, s.r.o. a Pivovar Svijany, a.s.

Podmínky soutěže a další informace o soutěži budou zaslány pivovarům v těchto dnech. Výsledky soutěže budou oznámeny 14. října 2021 na setkání s úspěšnými pivovary.

Jaromír a Věra Hamplovi                        Foto: archiv Port spol. s r.o  a Primátor

Podobné příspěvky

Globus má 7 nově oceněných výrobků z vlastních výrob

Redakce

Kvalitní alkohol v dárkovém balení je něco, co potěší a zahřeje zároveň

Redakce

Jan Paukert Bistro v novém: nezapomenutelný gastronomický zážitek

Jaroslav Hauer