Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Rakytníková limonáda vám zaperlí na jazyku

rakytnikova_limonada

Ještě neznáte rakytník? A víte, že v parném létě dokáže nabídnout osvěžení, lahodnou chuť i vitamíny? Třeba vitamín A nebo flavonoidy. Proto jsme pro vás připravili recept, v němž se rakytník v podobě sirupu rozhodně neztratí. Rakytníkovou limonádu si oblíbíte. Zaženete s ní žízeň a zároveň dodáte tělu i něco navíc – minerály, vitamíny a díky hippopheinu i dobrou náladu.

limonadaLahodná rakytníková limonáda, která zaperlí na jazyku

 

Ingredience:

  • 50 ml rakytníkového sirupu
  • 500 ml perlivé minerální vody
  • několik lístků máty
  • kvítky pelargonie (lze nahradit měsíčkem)
  • několik kapek limetové šťávy
  • led
  • případně cukr na doslazení

 

Postup:

Do karafy vložíme mírně pomačkané kvítky pelargonie, aby uvolnila své aroma. Přidáme limetovou šťávu. Zalijeme perlivou minerální vodou. Přimícháme rakytníkový sirup. Do sklenic vhodíme několik lístků máty a nápojem zalijeme, případně přisladíme cukrem. Každou sklenici dozdobíme jedním kvítkem pelargonie. Lze podávat s ledem i bez něj.

Rakytníkový sirup dodá nápoji lahodnou sladkost. Ve spojení s pelargonií, která je také aromaticky výrazná, utvoří zajímavou symfonii vůní a chutí. Máta, která není pomačkaná, dodá spíše estetický zelený prvek, jenž se do chuti limonády příliš nepromítne.

Pokud nemáte pelargonii, můžete zkusit využít kakost luční či kakost lesní. Jedná se o blízké příbuzné našich muškátů, které mají své místo v lidovém léčitelství a přírodní medicíně. Pokud ani ty nemáte k dispozici, zkuste je nahradit měsíčkem. V tomto případě ale doporučujeme zvýšit množství sirupu na 70 ml.

Lahodná úprava pro nejmenší

Pokud vaše ratolesti milují v létě sladké nápoje, zkuste jim pitný režim zpestřit tím rakytníkovým. Původní recept na limonádu stačí jen mírně upravit. Místo perlivé vody použijte tu pramenitou. Bylinky buď úplně vynechejte nebo vyzkoušejte pár lístků voňavé meduňky. Dozdobit limonádu můžete také kvítky, pokud nejsou vaše ratolesti alergické na pyly – vhodná je sedmikráska nebo maceška. Do sklenice přidejte také pár kapek pomerančové šťávy, jíž nahradíte limetu.

Jak vybrat rakytníkový sirup, se kterým bude limonáda co nejlahodnější?

Vybírejte sirupy s co nejvyšším podílem rakytníkové šťávy. Zaměřte se také na to, čím je sirup slazen. Vsaďte raději na obyčejný cukr. Rakytníkový sirup z produkce rodinné farmy LUKA obsahuje
50% podíl rakytníkové šťávy. Je vyroben z plodů, které si farma sama pěstuje a sklízí v srdci Vysočiny. Ty následně zpracovává a vyrábí z nich pochutiny pro každý den. Rakytníkový sirup i další výrobky najdete v jejich e-shopu www.zdravy-rakytnik.cz.

Kateřina Šimková                                                                                  Ing. Alena Nováková

specialista PR a komunikace                                                             předsedkyně představenstva

Agentura vitaPR                                                                                    LUKA, a.s.

O společnosti LUKA, a.s.

Farma Luka a.s. se nachází v samotném srdci Vysočiny. Vzhledem ke střídání nadmořských výšek je zdejší příroda velmi různorodá a podmínky pro zemědělskou výrobu komplikované.  Svažitý terén nepřeje rozšiřování zemědělské orné půdy, ale naopak vede k zatravňování. Je však také ideální k pěstování rakytníku, který znamenitě prospívá i na nehostinných místech s náročnými klimatickými podmínkami. Zdejší rakytníkové sady byly založeny v roce 1993. Plody využívá farma k dalšímu zpracování a výrobě. V současné době se jedná o pětici produktů: 100% rakytníková šťáva, Rakytníkový džem, Rakytníkový sirup, Rakytníkový sypaný čaj a Pečený ovocný čaj s rakytníkem. Dále se farma vzhledem ke své poloze a dostupnosti zatravněných ploch specializuje na chov mléčného skotu holštýnsko fríského plemene. Další část rostlinné výroby je poté zaměřena na produkci objemných krmiv pro dojnice a ostatní hospodářská zvířata.

Podobné příspěvky

Značku Česká chuťovka letos získalo 130 výrobků

Jaroslav Hauer

Jak vybrat vhodné maso na domácí hovězí steak?

Afri

Kořeny osobností Botanické zahrady

Afri