Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Rýže Nano Vialone Veronese je pokladem italské kulturní historie

Rýže procestovala kontinenty, než našla své místo v srdci italské Verony, kde se její role jako klíčové kulinářské suroviny pevně zakořenila již v 15. století. Mezi mnoha odrůdami rýže září Riso Vialone Nano jako pravá perla, ozdobená prestižní značkou EU CHZO, symbolizující bohaté zemědělské dědictví a kulinářskou zdatnost regionu.

Tradiční dědictví a dokonalost v kuchyni

Rýžová pole na jihu Verony, která pokrývají 35 % obdělávané půdy, se stala kolébkou mnoha podnikatelských aktivit zaměřených na zpracování, gastronomii a prodej rýže a jejích derivátů. Toto prosperující odvětví tvoří nejen ekonomickou páteř regionu, ale zároveň reprezentuje výjimečnou veronskou kuchyni.

Cesta časem: Pěstování a dědictví

Příběh rýže Vialone Nano je hluboce provázán s krajinou, kterou vyživuje síť kanálů připomínající bohatou hydrogeologickou historii regionu, formovanou úpadkem Římské říše. Meliorační úsilí benediktinských mnichů otevřelo cestu pro osídlení a rozvoj rozkvétajících komunit a architektonických zázraků v průběhu následujících staletí. Zavedení pěstování rýže v nížinách Verony sahá až do 15. století, kdy průkopnické rodiny z Lombardie rekultivovaly bažinaté pozemky a otevřely cestu k prosperující krajině obdělávaných rýžových polí. Původně se veronská rýže převážně prodávala na trzích v Benátkách, kde začala její pověst vzkvétat. S rostoucí popularitou se její dosah rozšířil během 17. a 18. století, a stvrdil její místo v panteonu italských kulinářských pilířů.

Riso Nano Vialone Veronese vděčí za svůj charakter regionálním minerálně bohatým aluviálním půdám. Rýžová pole, která jsou živena pramenitou podzemní vodou vytékající z vápencových hornin, vyzařují alkalickou podstatu, která je odlišuje od jiných oblastí pěstování rýže v Itálii. Zemědělci používají osvědčené pěstitelské techniky, které zajišťují regulované procesy zaplavování a sušení a zároveň uplatňují udržitelné postupy pro zachování přírodního ekosystému a podporu biologické rozmanitosti.

Ve 20. století bylo významným milníkem vytvoření odrůdy rýže Vialone Nano, která vznikla křížením odrůd Nano a Vialone. Tento nový hybrid se poprvé pěstoval v roce 1937 a v roce 1945 byl oficiálně zaveden do provincie Verona, kde se následně stal důležitým prvkem bohaté zemědělské krajiny regionu.

Prestižní uznání: Chráněné zeměpisné označení (CHZO)

Výjimečné vlastnosti rýže Nano Vialone Veronese byly oficiálně uznány v roce 1996, kdy se stala první rýží v Evropě, jíž bylo uděleno označení chráněné zeměpisné označení (CHZO). Nejenže zdůrazňuje jedinečnou a významnou identitu této odrůdy rýže, ale také poukazuje na její kulturní význam v rámci italské kulinářské palety.

Řemeslná zručnost při mletí a kulinářské mistrovství

Proces mletí, který je zakořeněn v dědictví regionu, dodržuje osvědčené metody, které zajišťují zachování vnitřních vlastností rýže. Riso Nano Vialone Veronese je bohatá na škrob a má vysoký obsah amylosu, což jí umožňuje udržet svou strukturální integritu i při náročném a dlouhém vaření, a poskytuje lahodnou krémovou texturu a jemné aroma, které dokonale doplňují škálu kulinářských výtvorů.

Výrazné vlastnosti: Co odlišuje Riso Nano Vialone Veronese

Co však nejvíce odlišuje Riso Nano Vialone Veronese od ostatních, je její výjimečná absorpční schopnost a pozoruhodná odolnost během vaření. Navzdory svému malému kulatému tvaru si rýže uchovává perleťovou kvalitu, čímž je ideální volbou pro přípravu bohatých krémových rizot. Její kratší doba vaření ve srovnání s jinými odrůdami, jako je Carnaroli nebo Arborio, přináší i prvky pohodlí, aniž by to šlo na úkor chuti nebo textury, a tak nabízí bezproblémový kulinářský zážitek pro šéfkuchaře i domácí kuchaře.

Vzhledem k blížícím se svátkům je zde perfektní vánoční recept na rýžové rizoto Nano Vialone s bílým vínem, který přináší šéfkuchařka školy vaření Accademia Italiana Anna Talaric.

Rizoto s Rulandským bílým

Ingredience na rýži:

· 250 g rýže Riso Nano Vialone Verones IGP

· 2 lžičky ndjua v oleji

· 1 cibule (na smažení)

· 100 g sladkého sýra stracchina

· 60 g sýra montasio (zrajícího 3 měsíce)

· Několik lístků

bazalky

· 1/2 sklenice Rulandského bílého

Ingredience na vývar:

· 1 cibule

· 1 mrkev

· 1 řapíkatý celer

· 1 bobkový list

· 1 hřebíček

· Špetka hrubé himálajské soli

Příprava:

· Nejprve připravte vývar. Dávejte všechny ingredience do hrnce a vařte na mírném ohni.

· Na mírném ohni osmažte cibuli na olivovém oleji.

· Jakmile je cibule zlatohnědá, přidejte rýži a opečte ji. Poté podlijte bílým vínem.

· Vařte rýži asi 14 až16 minut, postupně ji podlévejte zeleninovým vývarem. Několik minut před koncem přidejte bazalku a nduju.

· Mezitím připravte parmazánvé oplatky: na rozpálenou nepřilnavou pánev nasypte lžíci strouhaného parmazánu. Lžící vytvořte požadovaný tvar, pečte dozlatova a nechte vystydnout.

· Když je rýže uvařená, vmíchejte do ní sýr stracchino a montasio.

· Servírujte ozdobené sušenou kalábrijskou červenou paprikou, mletou chilli paprikou parmazánovou oplatkou a dvěma lístky čerstvé bazalky.

O kampani „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny”

Tříletá kampaň (2022–2024) „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny“ sdružení Vini Valpolicella, Formaggio Asiago, Vialone Nano Veronese a Associazione Interregionale Produttori Olivicoli CHOP, kterou financuje Evropská unie, hodlá spojit vzájemně se doplňující potravinářské produkty se stejným regionálním původem a přiblížit je příjemným a přirozeným způsobem konečnému spotřebiteli. Maximální důraz bude při tom kladen na chráněný původ ze severovýchodní Itálie. Slogan kampaně „That’s Amore“, který bude zaznívat napříč Itálií, Německem a Českou republikou, bude slyšet zejména při četných ochutnávkových kampaních v maloobchodním prostředí.

O sdružení Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella

Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella, neboli Konsorcium na ochranu vín Valpolicella, je sdružení vinařů, pěstitelů a stáčíren z vinařské oblasti Valpolicella, jež zahrnuje 19 obcí v provincii Verona. Konsorcium plní důležité institucionální úkoly: zabývá se propagací a informováním o vínech z území Valpolicella, ochranou značky a místního vinařství nebo dohledem nad označením a jeho ochranou.

O sdružení Consorzio Tutela Formaggio Asiago

Consorzio Tutela Formaggio Asiago, neboli Konsorcium na ochranu sýru Asiago, vzniklo v roce 1979, aby zajistilo, že jako Asiago budou označovány, uznávány a prodávány pouze sýry splňující přísné výrobní parametry. Institucionálními úkoly konsorcia jsou podpora výrobku, který je významným dědictvím národního zemědělsko-potravinářského průmyslu, včetně jeho propagace v Itálii i v zahraničí, a ochrana spotřebitelů před padělky. Dodavatelský řetězec sýra Asiago CHOP, čtvrtého nejčetněji prodávaného sýra z kravského mléka v Itálii, tvoří 36 výrobních závodů a 6 zráren, které ročně zpracují 2 200 00 tun mléka a vyrábí z něj čerstvý sýr Asiago CHOP (minimální doba zrání 20 dní) či jeho déle zrající variantu (doba zrání od 3 do více než 15 měsíců).

O sdružení Consorzio di Tutela della Nano Vialone Veronese

Chráněné zeměpisné označení Riso Nano Vialone Veronese se vztahuje pouze na rýži, která se pěstuje z přísně vybraných semen druhu Japonica, odrůdy Vialone Nano. Čistotu odrůdy, způsoby pěstování a zpracování rýže kontroluje Konsorcium pro ochranu CHZO Riso Nano Vialone Veronese, jež sdružuje podniky se závazkem dodržovat specifikaci produkce schválenou a registrovanou Evropským společenstvím.

O Associazione Interregionale Produttori Olivicoli (AIPO) Verona

Meziregionální sdružení producentů oliv (AIPO Verona) sdružuje více než 6 000 členů italského olivového průmyslu (pěstitelé oliv, lisovny oleje, konsorcia, družstva atd.), kterým nabízí technické, právní, regulační a agronomické poradenství či specializované kurzy. Je vybaveno laboratoří pro analýzu olejů, oliv a panenských výlisků s 15 000 údaji o různých druzích olejů z oblasti Středozemního moře a ročně provede přibližně 5 000 chemických analýz. Komise AIPO uznaná ministerskou vyhláškou provádí denně senzorické zkoušky a hodnocení olejů, spolupracuje také na regionálních a meziregionálních projektech.

Kateřina Fričová

Podobné příspěvky

Rozhodnutí vlády zaplatit společnosti Michelin přes 51 milionů korun je nešťastné

Redakce

Poznejte pravé asijské chutě na Smíchovské náplavce už 12. 5. Startuje Asia Food Fest

Jaroslav Hauer

Whisky Life! Prague – festival (nejen) pro milovníky whisky

Jaroslav Hauer