Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Svatomartinská vína přichází na trh a jsou výtečná, ideální na domácí přípitek,“ vzkazují vinaři

Již  11. 11. v 11 hodin se otevřou Svatomartinská vína. Při této příležitosti vinaři žádají spotřebitele, aby zůstali věrní tuzemskému vínu a podpořili je nákupem mladých vín z nového ročníku. Zákazníky vyzývají k přípitku na svatého Martina v klidu a bezpečí domova. 

Členové Vinařské unie letos dodají na trh 850 tisíc lahví Svatomartinského, přibližně polovinu celkové tuzemské produkce. Meziročně však jde o 17% pokles. „Obliba ani kvalita Svatomartinských vín neklesá. Vinaři ovšem museli svoji produkci přizpůsobit covidovým podmínkám a množství upravit adekvátně svým prodejním kanálům,“ vysvětluje prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.

 

Svatomartinská vína přichází na trh a jsou výtečná, ideální na domácí přípitek,“ vzkazují vinaři

husaZ hlediska hodnocení kvality Svatomartinského vína si vinaři nový ročník velmi pochvalují. „Všechna Svatomartinská vína jsou zajímavá a je těžké najít jen jednoho favorita. Letošní vína krásně voní, mají vyšší intenzitu aromatických látek a jsou krásně šťavnatá,“ uvádí David Šťastný z CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice. Jeho slova potvrzuje i předseda představenstva ZNOVÍN ZNOJMO Pavel Vajčner: „Vína budou svěží, pikantní, aromatická. Každý ročník je jiný, to je u vína to pěkné a zajímavé.“

V letošním roce s ohledem na pandemická opatření neproběhnou tradiční Svatomartinské hody ani degustace, zavřené jsou i restaurace. Přes komplikace ale spotřebitelé o svá oblíbená vína nepřijdou. „Lidé se mohou těšit na speciální nabídky na webech, e-shopech a sociálních sítích vinařství. Vína si jako vždy mohou koupit i v supermarketech a dalších kamenných prodejnách a vychutnat si je doma se svými blízkými,“ ubezpečuje Ondřej Beránek.

Vinařství Habánské sklepy zve na slavnostní e-otevření Svatomartinských vín, které proběhne 11. 11. v 11 hodin na e-shopu www.osobnivinoteka.cz a na sociálních sítích značky. „Svatomartinská vína si mohou zákazníci e-shopu předobjednat, aby si s námi mohli 11. 11. on-line připít. Kromě video přípitku jsme připravili i sérii videí představující letošní svatomartinská vína,“ říká ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda.

„Letos nemůže proběhnout naše oblíbené „Putování po archivních sklepích“, kde nabízíme Svatomartinské víno. Proto jsme připravili speciální akci „e-Putování se Znovínem 2020“ na našich webových stránkách, které zájemce provede online degustací i návštěvou vinařství,“ říká předseda představenstva ZNOVÍN ZNOJMO Pavel Vajčner.

Vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice pořádá soutěž o degustaci a prohlídku zámeckého sklepa ve Valticích a Vinařské 100DOLY s chrámem vína, oceněné v mnoha architektonických soutěžích.

Vinaře letos už podruhé citelně zasáhla pandemická opatření. Ztráty z jarních měsíců spojené s uzávěrou gastronomie a omezením vinařské turistiky zcela nevykompenzovala ani povedená letní sezona. „Jsme rádi, že čeští zákazníci i v této zlé situaci zůstali v létě věrní českému a moravskému vínu a věříme, že stejné to bude i na podzim a v zimě. Rádi bychom poděkovali všem milovníkům vín, kteří si hlavně letos kupují vína s českou vlaječkou,“ dodává Ondřej Beránek.

Vína, která se prodávají pod společným označením Svatomartinské (logo svatého Martina na bílém koni) na etiketě, musí splňovat požadovaná kritéria.

Kvalitu a senzorické vlastnosti (barvu, aroma, chuť) musí každoročně schválit odborná komise.

Kvalitu a senzorické vlastnosti (barvu, aroma, chuť) musí každoročně schválit odborná komise. Až po tomto úspěšném hodnocení mohou vinaři dodávat na trh svá vína pod známkou Svatomartinské. Láhve musí být také označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou “Svatomartinské”.

Pod značkou SVATOMARTINSKÉ lze vyrábět pouze vína raných odrůd:

Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.

Michaela Vrbová

Podobné příspěvky

Šéfem za pár minut přináší neotřelý pohled na vaření

Afri

Valentýn ve znamení růžového přípitku

Afri

V sobotu 16. 3. ožije Smíchovská náplavka, proběhne Street Food Festival

Afri