Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem

baktrie

V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem v důsledku vysokých teplot, které podporují množení mikroorganismů. Z tohoto důvodu musíme dbát na to, aby to, co jíme nebo pijeme, bylo bezpečné. Přinášíme několik tipů, jak uchovat potraviny v bezpečí a čerstvé před letními vedry. Jak potraviny správně uchovat a na co dát pozor při jejich přípravě?

Z léta se lehce stane otrava. Na co dát u potravin pozor?

bolest brichaPoradí ti nejpovolanější! Shoppeři Everli se starají o výběr a nákup těch nejlepších produktů pro své zákazníky. Při jejich doručování dbají na pečlivé a bezpečné doručení tak, aby nákup nepoškodili, neporušili obal produktů a byla dodržena i vhodná teplota pro přepravu. Jako vše, i na první pohled jednoduché ukládání a uchování potravin, má svá pravidla. Vhodným uložením předejdete nejen možným zdravotním potížím, ale především i plýtvání.

Základ je správná TEPLOTA

Teplota je rozhodně hlavním parametrem, pokud jde o bezpečnost potravin, protože:

  • podmiňuje enzymatické reakce;
  • podmiňuje rozvoj mikroorganismů, a to jak těch, které mají nepříznivé účinky na lidské zdraví (patogeny), tak těch, které mají nepříznivé účinky na organoleptické vlastnosti potravin (kažení);
  • ovlivňuje většinu chemických reakcí, které vedou ke ztrátě kvality;
  • chlazení a mražení zpomaluje oxidaci tukových látek, ale také růst bakterií.

Salmonela, jeden z nejčastějších typů otravy z potravin způsobených bakteriemi

brichoBakterie rodu Salmonela se nachází ve střevním traktu zvířat a do vnějšího prostředí se dostávají výkaly. Člověk se salmonelou může nakazit potravinami, které byly kontaminovány při jejich zpracování či přípravě. Potraviny/suroviny mohou být kontaminovány přímo od nemocného zvířete nebo až při jejich nevhodném zpracování. První příznaky se projeví většinou do 6 až 24 hodin, obvykle v podobě žaludečních křečí a průjmu, který trvá čtyři až sedm dní. Obvykle vede k celkové dehydrataci organismu. U některých lidí může být průběh závažnější. Nejúčinnější způsob, jak množení bakterií zamezit je tepelná úprava surovin. Jako účinná teplota se obecně uvádí alespoň 75 °C po dobu pěti minut.

Renata Faltejsková

Podobné příspěvky

Zahrádka na břehu Čertovky nabízí romantický výhled do parku Kampa

Redakce

Přivítejte léto s tropickou novinkou Flor de Caña Coco

Redakce

Norimberk hostil veletrh Biofach již po pětatřicáté.

Redaktor J.Hampl