Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie Zprávy z Prahy

Vinařství Lednice ANNOVINO

Spoluzakladatelé rodinného Vinařství Lednice ANNOVINO Roman Žďárský a Jindřich Sobota si před třiceti lety vytyčili velký cíl: vytvořit v srdci Lednicko-valtického areálu, na dosah proslulého lednického zámku či neméně atraktivního Minaretu, vinařství evropského formátu. Letos za touto etapou píší pomyslnou tečku a otvírají vinařství v celé své kráse.

Lednické terroir je specifické již více než stoletou činností ovocnicko-vinařských a zahradnických škol. Odrůdy vhodné do této oblasti testoval prof. Vilém Kraus, který několik desetiletí působil v Lednici a založil tu i několik vinohradů. Vinařství ANNOVINO je dnes místem, ve kterém naleznou milovníci vinařské turistiky všechny potřebné služby na profesionální úrovni. Od návštěvnického centra, přes zážitkové programy pro celou rodinu až po pestrou nabídkou tichých, šumivých vín i burčáku z místních vinic. Majitelé Žďárský se Sobotou mají za sebou řadu úctyhodných projektů – například světový projekt sekt Mucha, se secesními motivy Alfonse Muchy nebo oslavné šumivé nápoje pro děti Rychlé Špunty – RobbyBubble, či patentované projekty – například Burčákomaty, přístroje pro prodej zachlazených burčáků v kvalitě jako od vinaře nebo HONEY´S (Medové) – unikátní spojení vína, ovoce a medu.

Žďárský,Renčová, Vojtek
Žďárský,Renčová, Vojtek

Návštěvnické centrum ANNOVINO

Ojedinělá stavba Vinařství ANNOVINO byla zapsána do knihy Českých rekordů agenturou Dobrý den. Na stavbu se použilo 60 t mušličkového vápence, kámen neskládali kameníci ale cihláři z Valtic. Vápencové kameny nejsou opracovávány moderním způsobem, ale jsou citlivě skládány, tak jako před 150–200 lety bez zásahu moderními nástroji. Celkově je v zahradě na 100 tun mušlového vápence. Expozice zkamenělin a vinařské historie vznikla ve spolupráci s Regionálním muzeem Mikulov.  „Naše největší cennost je obrovská mušle, její prehistorické stáří se odhaduje na 18-22 milionů let a vykopali jsme ji při hluboké orbě. Ve Valticích se nachází šest prehistorických korálových útesů, které jsou přesypány spraší. Réva koření do hloubky 15-17 metrů a hlubší uvolněné vápence si najde. Nejvíce podloží z mušličkového vápence je v okolí největšího moravského rybníku Nesytu a Lednických rybníků a také ve Valticích na Jižních svazích,“ vysvětlil Jindřich Sobota, obchodní ředitel. Vinohrady s vápencovým podložím tvořeným zkamenělinami prehistorických mořských živočichů jsou velmi ceněné, díky zvýšenému obsahu vápníku v půdě jsou vína z nich vyhledávána milovníky vína i gastronomickými podniky díky osobitému, lehce minerálnímu tónu. Oblast lednicko-valtického areálu až k Mikulovu je velmi dobře zásobena vápníkem, a proto se tam výborně daří bílým vínům odrůd Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Veltlín, Chardonnay a dalším. Vinařství se zaměřuje na odrůdy Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské modré a bílé, Sauvignon, Hibernal a Pálavu. Specialitou je LEDNICKÉ VIŠŇOVÉ, tradiční višňové víno. Vinařství provozuje Valtické Podzemí (labyrint vinných sklepů), které získalo třikrát titul CHAMPION v prestižní soutěži TOP vinařský cíl.

J.Sobota

Nábytek ze sudů

Při otevření vinařství nebyly zachráněny jen kameny ale i staré sudy. Vinařství zachránilo před spálením asi 200 sudů ze tří vinařství. Sudy z dubu bahenního mají trvanlivost dalších 200-300 i více let, když se zachrání. Ze zachráněných prehistorických sudů byly vyrobeny stolky, židle a další nábytek. Za tento nábytek – ve vinařství je 150 stolků-bylo vinařství rovněž zapsáno do knihy Českých rekordů. Dřevo ze sudů tak poskytuje osobité místo pro vychutnání místních vín.  Letos byl  celý vinařský areál v Lednici dobudován, včetně venkovních prostor nazývaných Zahrada Evoluce a turistickým programem plavby na romantické Zámecké Dyji

Rodinná tradice i do budoucna  

Zakladatelé vinařství Žďárský a Sobota jsou švagři, Sobota má 4 děti a Žďárský 2 děti. Nyní došlo k výraznému posílení rodinného charakteru vinařství v podobě nástupnických společností s majetkovým zapojením dětí zakladatelů. Dochází tak k potenciálu využití zkušeností a vizí zkušených vinařských matadorů s lehkostí a svěžím přístupem mladé generace.  Součástí společnosti je rovněž Valtické podzemí – unikátní labyrint vinných sklepů. Tento nejnavštěvovanější vinařský turistický cíl na Moravě je držitelem titulu TOP vinařský cíl České republiky a patří tak právem k těm pravým místům pro poznávání vína a zážitkům všeho druhu.

nová řada vín

Zahrada Evoluce

Vinaři vlastními silami a víceméně dle vlastních představ vytvořili odpočinkovou zahradu s kamennými prvky, dětským koutkem a naprosto jedinečnou výsadbou révy vinné. Jedná se především o spojení dvou významných stavebních prvků – kamene a dřeva. Kamenem je většinou místní mušličkový vápenec, zčásti také pocházející z vinohradů jako symbol unikátního terroir prehistorických moří a významný prvek určující kvalitu a osobitost lednických vín. Na zbudování zahrady bylo zapotřebí 2 kamionů rostlin včetně 20letých borovic. Zahrada Evoluce není stvořena jen k prohlídce, ale především bude sloužit milovníkům vína i všem návštěvníkům Lednice – ideální místo pro odpočinek, piknikování s lahví ANNOVINA a zajímavým občerstvením.

Do vinařství lodí po Zámecké Dyji nebo na koloběžce

Poloha vinařství u jednoho z ramen řeky Dyje, tzv. zámecké Dyje, přivedla majitele k dalšímu nápadu, vytvořit zde zážitkový program pro celou rodinu. Poznáte Lednicko-valtický areál netradičně z loďky na tzv. Moravské Amazonce, jak se Zámecké Dyji přezdívá. Od přístavu ANNOVINO si vychutnáte plavbu romantickými meandry lužní krajinou v okolí městečka Lednice. Na zpáteční cestu do vinařství se můžete vydat na populárních koloběžkách.

největší mušle

Produktové řady – novinky roku 2020                           

EVOLUCE – prémiová vína z Lednice 

Nejvyšší řada vín ANNOVINO – EVOLUCE v sobě spojuje trojici, bez které by nikdy nevznikla. To nejlepší z vinorodé země, ušlechtilé révy a pracovitého člověka, který pro vás vína vytvořil. Vína nejvyšší kvality, osobitá, s výrazným projevem terroir a vhodná k archivaci. Vína pečlivě vybíraná odborníky z vinařství,“ řekl Roman Žďárský, ředitel vinařství.  Jsou to odrůdy s výrazným projevem – např. Hibernal, Pálava, Rulandské šedé či Tramín červený.                                                                                               

AMONIT – vína z vinohradů s vyšším obsahem vápníku

Vápník je nejenom důležitým prvkem lidského těla, ale i významný pro růst révy a kvalitu vína. Amonit je symbolem prehistorických moravských moře. Jeho pozůstatky jsou v podobě korálových útesů mušličkového vápence, který se nachází také ve vinohradech v okolí Lednice. Především z těchto vinohradů pochází hrozny na výrobu této řady vína. Vína Amonit jsou odrůdově typická, svěží a lehce minerální.    

enolog Koubek

Projekt šance mladým – vína MLADÝ ENOLOG JAN KOUBEK                                                                                                     Již od střední školy spolupracuje vinařství ANNOVINO s mladým a nadějným vinařem Janem Koubkem, dnes hlavním enologem vinařství a čerstvým absolventem Mendelovy univerzity v Brně. Nejenže dostal zodpovědnost za všechna vína, která se v ANNOVINU vytváří, ale i prostor pro svá vlastní vína – s osobitým výrazem. Vína, na která je patřičně pyšný a která jsou oceňována nejen milovníky dobrého vína, ale i v řadě soutěží. Vína s fresh image mladého enologa, na kterého jsou v Lednici náležitě pyšní. Od moravských zemských vín po přívlastky a také moderní interspecifické “PIWI” odrůdy.  PIWI je označení odrůd révy vinné odolných proti houbovým chorobám. Vznikly křížením a jsou vhodné pro výrobu bio vína. Patří mezi ně Hibernal, Solaris, Malverina, Cabernet Cortis, Laurot či Sevar. Enologie je věda pojednávající o víně a vinařství. Termín pochází z řeckých slov „oinos“ (víno) a „logos“ (věda). V České republice se enologie vyučuje na Mendelově univerzitě v oboru vinařství. „Vážení přátelé, ochutnejte vína připravená pro Vás z nového ročníku. Vína s mým rukopisem jsou svěží, ovocitá, odrůdově typická a příjemně minerální.,“ dodává Ing. Jan Koubek.

Pohádková cuveé

Bílé Pohádkové tvoří směs Ryzlinku vlašského, Rulandského šedého a Tramínu červeného, vyrábí se i Pohádkové růžové (Svatovavřinecké rose a Rulandské modré rose) a červené( Svatovavřinecké a Rulandské modré).

Frizzante jsou perlivá vína, jsou sycená oxidem uhličitým.

V době koronaviru je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO ideálním cílem na výlet. Spojíte tak návštěvu krásné krajiny a památek s degustací výborného vína.        

Jaromír a Věra Hamplovi           Foto: archiv Annovino, Hampl

Podobné příspěvky

V Poslanecké sněmovně byla vyhlášena sedmička Parlamentních vín 2020

Redakce

Hvězda Okresního přeboru Pavel Načas postavil hned dva domy a o všechno přišel

Jaroslav Hauer

Libeřské lahůdky slaví 30 let

Redakce