Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Gastronomie

Zámek Svijany otevřel luxusní pivní lázně

Pivo se ve svijanském pivovaru vaří už od roku 1564 a téměř 460 let tak blahodárně působí na své konzumenty zevnitř. Letošní rok v tomto směru přináší novinku – vybrané kvalitní suroviny a meziprodukty vznikající při výrobě piva na ně poprvé začnou působit i zvnějšku.

V nově otevřených pivních lázních na Zámku Svijany je čeká mimořádný zážitek v podobě horké lázně ve vířivých dubových vanách s kvalitní svijanskou vodou obohacenou o pivovarské kvasnice, slad a chmel. Součástí procedury je i konzumace kroužkovaného ležáku Zámek a odpočinek na slaměném lůžku. „Liberecký kraj nabízí řadu různých léčebných a zkrášlujících procedur v různých lázních, ale pivní koupele přímo u zdroje velkého pivovaru zde dosud chyběly. Byl by proto hřích nevyužít vysoce kvalitní pivovarské suroviny ze sousedního pivovaru a nenabídnout hostům tuto prémiovou službu ve stylovém zámeckém prostředí,“ řekl manažer Zámku Svijany Libor Stejskal.

příprava lázně

Lázně s profesionální péčí jsou navíc příjemným zpestřením pobytu v Hotelu & Zámku Svijany.“ Hotel & Zámek Svijany nabízí ubytování, na podzim a v zimě však návštěvnost klesá. Zrodil se tak nápad vybudovat v místě pivní lázně. „Potřebovali jsme hostům nabídnout i nějakou wellness zábavu – jakou jinou v pivovarském hotelu než pivní lázně,” dodal manažer.  Pivní lázně nejsou součástí hotelu. „Cílíme nejen na hotelové hosty, ale i na návštěvníky z okolí,” uvedl Stejskal.  Na lázně byl přebudována památkově chráněná zpustlá budova bývalé školy, která tak byla zachráněna. Cílem bylo zachovat přírodní materiály, byly zachovány původní dveře i s portály. Byla objevena pískovcová dlažbu zadupaná pod patnácti centimetry hlíny, je znovu použita ve vstupu. Při vstupu jsou vidět původní dřevěné nosné trámy. Výstavba byla zahájena loni v únoru, vlivem covidové situace a nedostatku stavebního materiálu se stavba protáhla až do letoška. Celkové náklady činily 9,5 mil. Kč.

odpočinek v lázních

Řada prokazatelných léčebných účinků

Naše lázně disponují dvěma místnostmi. Jedna místnost vám poskytne zážitek koupele v jedné vaně a je určena maximálně pro dvě osoby. Ve druhé místnosti je umístěna dvojvana a její kapacita je od dvou do čtyř osob. Obě místnosti nabízejí ve vanách z dubového dřeva horkou koupel s perličkovou lázní se speciální pivní směsí. K dostatečné hydrataci slouží výčep kroužkovaného ležáku

Zámek umístěný v blízkosti vany, který je hostům k dispozici spolu s tradičními ručně vyráběnými preclíky z pekařství u Rýdlů,“ přibližuje Libor Stejskal lázeňskou proceduru. Není to tak, že se koupete v pivu. Obsluha napustí do vany čistou vodu 38 °C, poté přidá ½ l pivních kvasnic, dále slad světlý a karamelový, a nakonec granulovaný chmel. Při koupeli má každý k dispozici soudek 15 l, se kterým může naložit podle libosti – pít, nebo ho přidávat do koupele. Kroužkovaný ležák Zámek 11 % byl vyroben u příležitosti otevření Zámku Svijany. Vychází ze Svijanského Mázu a inspirován je starými recepturami, podle kterých se v minulém století vařilo pivo zavážené před zimou na nepřístupné horské chaty. Hotové zfiltrované pivo se opětovně zakvasí rozkvašenou mladinou, tzv. kroužky, a nechá krátce rozkvasit v tanku, aby došlo k homogenizaci celé várky. Po dvou až třech dnech se stočí do sudů a uskladní v ležáckých sklepech., kde při teplotě 2 °C tři až čtyři týdny znovu dokváší.

svijanská piva

Po koupeli, která trvá podle doporučení 20 až 30 minut, následuje odpočinek na slaměném lůžku. Během něj se organismus uklidní a harmonizuje: prohřáté tělo se přestane potit, svaly se uvolní, srdeční tep se zpomalí, klesá krevní tlak a obnovuje se tělesná energie. Pokožka zároveň vstřebává účinné látky, které na kůži při koupeli ulpěly. Pivní koupel má řadu prokazatelných léčebných účinků a přináší pocit čisté a omlazené pleti.  Vůně chmelových pryskyřic navozuje uvolňující a uklidňující atmosféru. Pití piva při koupeli příznivě ovlivňuje trávicí soustavu. Pivo obsahuje velké množství zinku, železa, fluoru, mědi, hořčíku, fosforu, draslíku aj. Polyfenoly a flavonoidy působí antioxidačně a chrání před cévními či nádorovými onemocněním. „Pivní lázně Svijany uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Prémiová kvalita pivovarských surovin Pivovaru Svijany, stylové prostředí a profesionální péče, to je záruka nezapomenutelného zážitku, díky němuž se hosté budou do našich pivních lázní jistě opakovaně vracet,“ dodává Libor Stejskal.

Nabídku doplňuje relaxační masáž a svijanská kosmetika 

V pivních lázních si můžete dopřát i relaxační masáž, při níž se tělo i mysl uvolní a načerpá potřebnou energii. Masáž je výbornou regenerační procedurou, při které dochází k fyzické i psychické relaxaci. Je vhodná pro odstranění bolesti a uvolnění ztuhlého a zablokovaného svalstva. Hezkou vzpomínkou na návštěvu pivních lázní i vhodným dárkem pro každého milovníka piva je svijanská pivní kosmetika. Díky extraktu z pivních kvasnic a chmele příznivě působí na pokožku.

pivovar

Svijanský pivovar

Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814.

Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky, pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 koupil ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík zpět.  Ten pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů.

První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu, do obnovy areálu bylo vloženo celkem přes 100 milionů korun. V průběhu rekonstrukce a archeologického průzkumu byly objeveny vzácné nálezy-např.: 3000 let stará bronzová jehlice nebo tajná chodba v podzemí zámku. Veřejnost může kromě prohlídky zámeckých prostor absolvovat i exkurzi v samotném pivovaru Svijany a poznat tradiční výrobu českého piva na vlastní oči. Roční výstav piva je cca 700 000 hl., v době pandémie byl pokles o cca 50 000 hl.

Velikonoce ve Svijanech

Na letošní Velikonoce Svijany připravily opět limitovanou sérii svátečních obalů, které potěší nejen sběratele, ale i běžné zákazníky. Minimalistický sváteční design z dílny dvorního svijanského návrháře Jakuba Růžičky využívá tradičních grafických motivů evokujících svátky jara v různých barevných řadách. Sezónní edice půllitrových plechovek nepasterovaného svijanského piva s motivem svátků jara pivovar hodlá vyrobit více než jeden milion kusů.

Bude možno koupit i osvědčený velikonoční multipack s osmi půllitrovými lahvemi nejprodávanějšího svijanského piva, Svijanského Mázu 11 a také letošní velikonoční edici oblíbeného dvoulitrového balení piva – Plechovek pro chlapy.

Svijany investují do balení TopClip

Místo dosavadní plastové fólie začnou Svijany jako první český pivovar používat pro balení plechovek piva praktický a ekologický papírový šestipack TopClip.

Top Clip

Do potřebného zařízení investují více než deset milionů korun. Výhodou nového balení je mimo jiné to, že z šestipacku lze po vychlazení jednoduše odebírat jednu nebo více plechovek, zatímco ostatní zůstávají zafixovány v papírovém držáku. Patentovaný obal TopClip vyvinula společnost Smurfit Kappa jako náhradu spojování plechovek pomocí smršťovací fólie v roce 2019.

 

 

Moderní obal se zcela obejde bez plastů, je recyklovatelný a absolutně neškodný. Podle údajů výrobce má také o 30 procent menší uhlíkovou stopu než balení do fólie. „Nový obal je jednoduchý a elegantní, ale především daleko praktičtější. Vyloupnout z něj v lednici vychlazenou plechovku je úplná hračka,“ pochvaluje si ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Pivovar má letos v plánu také investice do technologického vybavení na filtraci piva, nového analyzátoru v pivovarské laboratoři včetně dalšího příslušenství a inovovaného inspektoru lahví ve stáčírně. Zásadní investici pak bude představovat zajištění vyšší energetické soběstačnosti pivovaru pomocí solárních panelů na střechách pivovarských budov.

tisková konferencevelikonoce

Jaromír a Věra Hamplovi         Foto: archiv Pivovar Svijany a Hampl

 

Podobné příspěvky

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen „ČESKÁ CHUŤOVKA 2022“

Afri

Osvěžující kombinace na léto gin & tonic

Afri

Pozvánka na křest knihy Síla hotentota

Afri