Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Bydlení

Maximální výhled díky proskleným plochám domu

Dum ze skla

Všichni sníme o velkých francouzských oknech s výhledem do zahrady a maximálně prosvětlených interiérech. Tento trend se neustále posouvá dál a prosklené plochy se zvětšují. Dostatek denního světla, pocit většího prostoru a spojení s okolím má na člověka velmi příznivý vliv. 

dum-goopanU nízkoenergetických domů je třeba směřovat prosklené plochy na jih a západ. Slunce pak v zimě přispívá k tepelné pohodě. V letních měsících je potřeba myslet na kvalitní exteriérové stínění, které je mnohem účinnější než interiérové clony.

Myslete na stínění před vypracováním projektu

Zastínění francouzských oken je dobré řešit už v projektu abyste se vyhnuli problémům s dodatečnou montáží. Kvůli přívodu elektřiny u motorického ovládání může být potřeba sekat do omítky. Dodatečná montáž markýzy naráží často na zákaz ze strany SVJ, kvůli porušení fasády. 

Dvojsklo nebo trojsklo? 

Při výběru výrobce oken je třeba sáhnout po kvalitě, pokud chceme dosáhnout co nejmenších tepelných ztrát. Obecně platí, že dvojskla bývají levnější a propustí více slunce. Trojskla ale lépe izolují, což je pro nízkoenergetický dům zásadní. Normu pro “pasivní dům” splňují jen trojskla. 

Veronika Havlová

Adéla Císařovská

Podobné příspěvky

Druhá vlna pandemie může zlevnit nemovitosti

Afri

Družstevní bydlení v Praze je lékem na vysoké nájmy

Afri

Jakou střechu zvolit pro Váš dům?

Afri