Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Bydlení

Obytná socha PRVOK zakotvila v DOCKu

Prvok-Dock

PRVOKPrvní český dům vytvořený technologií 3D tisku zakotvil v DOCKU v Praze Libni. Svým tvarem připomíná organickou buňku a  proto nese název Prvok. Navrhl jej sochař Michal Trpák a vytištěn byl za necelé dva dny.  Dům má plochu 43 metrů čtverečních a najdeme zde kuchyň, jež je řešena jako dřevostavba, a v zakulacených zákoutích na jedné straně ložnici a na druhé koupelnu. Unikátní jsou poličky nad kuchyňskou linkou i v ložnici, které jsou vyrobeny ze šest tisíc let starého dubového dřeva. Prémiové je rovněž osvětlení a také většina dalších doplňků, která byla vyrobena na míru. Cena tohoto domu a s tímto vybavením se pohybuje okolo 1 mio EUR.

Výrobním proces domu započal na jihu Čech. Použil se speciální beton a pomocí ramena 3D tiskárny byl za  zhruba 32 hodin zhotoveno obvodové zdivo. Obvodové zdivo a další betonové prvky tak vznikly velmi rychle, ostatně právě v tom je velká přednost 3D tisku. Spotřebovali jsme  tak 15 tun materiálu. Další dva měsíce se ladily další detaily domu. Dům prošel také tlakovými zkouškami na Českém vysokém učení technickém v Praze. „Výsledkem bylo to, že  i při padesátitunovém zatížení se dům nehnul. Celá stavba je zaizolovaná, autoři použili pěnu blížící se svým složením polyuretanu.

Prvok-terasaRobot na sebe vrství betonovou nudli a buduje skořápku domu, která je dvouplášťová,“ říká  Michal Trpák.

Na rozdíl od standardních staveb tak na českém plovoucím 3D tištěném domě nenajdete žádné ostré hrany. Prvok naopak svým půdorysem a tvarem připomíná – prvoka. Odtud tedy název domu PRVOK.

Použili jsme speciální návěs, který má natáčecí zadní nápravu, aby mohl projet i na kruhových objezdech. Na každém kole byly instalovány speciální měchy, sloužící jako tlumiče k eliminaci prasklin na domě,“  popisuje složitou dopravu nadměrného nákladu Kateřina Nováková, jedna z autorek z týmu Scoolpt.

Po souši i po vodě

Prvok-koupelnaJen samotná betonová část váží kolem 20 tun, celý dům má přes 30 tun a při délce přesahující 13 metrů tak po jeho dostavění následovala další nemalá výzva a to přeprava z Českých Budějovic do Prahy. Během přepravy se využila další vlastnost Prvoka, jeho rozložitelnost. Na sedmihodinovou noční cestu do holešovického přístavu se tak vydal ve třech částech, aby byl následně snesen na hladinu a opět složen. 

Prvok-kuchyne

Na návrhu PRVOKu s Michalem Trpákem spolupracovali designéři Kateřina Nováková a Jiří Vele.

Stavební spořitelna České spořitelny

je generálním partnerem a investorem projektu.

Prvok-vstupni-dvere

 

Dům má plochu 43 metrů čtverečních a najdeme zde kuchyň, jež je řešena jako dřevostavba, a v zakulacených zákoutích na jedné straně ložnici a na druhé koupelnu. V koupelně se nachází baterie z práškového titanu, která byla vytištěna na 3D tiskárně, a recirkulační sprcha má šetřit až 90 procent vody. „Dvacetkrát za sekundu vyhodnocuje kvalitu vody. Když je kvalitní, tak ji vrátí zpátky do oběhu,“ vysvětluje Ladislav Trpák.

Prvok-oknoStřecha celého domu je osázena zelení, přičemž travnatá část je doplněna o speciální zavlažovací systém. Zelená střecha plní jednak estetickou roli, ale také funkční – dům izoluje a dělá lepší klima. V domě zároveň nechybí ani podlahové vytápění, klimatizace a rekuperace vzduchu, přičemž zateplení je zajištěno dvouplášťovými stěnami, mezi nimiž je schovaná izolace i veškeré sítě. Dům lze ovládat pomocí chytrého systému přes aplikaci, na niž je napojena například klimatizace, podlahové vytápění, světla atd.

Prvok-reproduktor

V Prvokovi je možné si všimnout audio soustavy, jejíž hlemýžďovité reproduktory jsou rovněž trojrozměrně vytištěné, tentokrát ovšem z písku.

PRVOK, to je výstavní socha, do které je možné vstoupit, prohlédnout si ji a třeba tam strávit i noc.

Dům je vymyšlen ze tří segmentů, plus střecha jako čtvrtý segment, je to skládačka,“ sdělil Michal Trpák.

Prvok-lozniceV budoucnu by se měl Prvok pro zájemce prodávat za cenu kolem 4-5 milionů korun. Tisk domů je podle autorů cestou 21. století a zcela změní způsob, jak Češi přistupují k bydlení. Nejenže budou tištěné domy rychleji postavené, podle nich mají být také až o polovinu levnější, z větší části recyklovatelné a design každého z nich bude “odrážet osobnost majitele”.

Prvok v DOCK zakotvil na začátku prosince a bude zde umístěn minimálně do jara roku 2021.

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/

Kamil Klejna

 

 

Podobné příspěvky

Další vlna zlevňování hypoték je tu, vyplatí se počkat.

Afri

Jak se budou nyní vyvíjet ceny nemovitostí v ČR?

Afri

Pražští radní bilancují v půli volebního období

Afri