Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Bydlení

SeniorCentra v pražském Slivenci a Štěrboholech nabízejí k pronájmu apartmány

domov pro seniory

V Česku žijí v nevyhovujících bytech desítky tisíc stále ještě soběstačných, ale často osamělých seniorů, kteří nemají mnoho možností, jak situaci řešit. Vhodných bezbariérových bytů je nedostatek a pobytové sociální služby, jako např. domovy pro seniory, je odmítají z důvodu nesplňující sociální potřebnosti. SeniorCentra SeneCura v pražském Slivenci a ve Štěrboholech nabízejí řešení v podobě pronájmu bezbariérových apartmánů, kde mohou senioři bydlet sami v soukromí, a zároveň využívat služeb domova pro seniory. Toto unikátní spojení přináší navíc výhodu v podobě možnosti přivolat pomoc zdravotního či ošetřovatelského personálu v případě potřeby.

SeniorCentra v pražském Slivenci a Štěrboholech nabízejí k dlouhodobému pronájmu vlastní apartmány

senior-houseOsmasedmdesátiletá paní Věra je již sedm let vdovou. Bydlela v činžovním domě v Praze Holešovicích ve čtvrtém patře bez výtahu. V bytě byla zima kvůli špatně těsnícím oknům, malá koupelna dělala paní Věře problém s hygienou, ale hlavně dostat se po schodech do čtvrtého patra s bolavou kyčlí bylo už téměř nemožné. A tak se paní Věra rozhodla byt prodat a nastěhovat se do nového prostorného apartmánu v zařízení SeneCura v pražském Slivenci. V bytě je sama, ale využívá možnost zapojení se do společenského dění domova, stravování i úklidové služby SeniorCentra.

„Obrací se na nás často senioři, kteří žijí bez rodiny a bojí se okamžiku, kdy se jim něco stane a nebudou moci si zavolat pomoc nebo zajistit adekvátní péči. Proto jsme se rozhodli pro ně vybudovat apartmány, jež jim nabídnou vlastní autonomii, ale zároveň pomoc a podporu v případě, kdyby se jim něco přihodilo,“ říká ředitel sliveneckého domova Mgr. Lukáš Stárek Ph.D., MBA.

SeneCura SeniorCentrum Slivenec nabízí k pronájmu pět apartmánů o dispozicích 1+kk a 2+kk s výměrou 50 m², dalších pět apartmánů je k dispozici ve štěrboholském centru. „Máme zde jednolůžkové a dvoulůžkové apartmány 1+kk o velikosti cca 29 m²,“ doplňuje ředitelka SeniorCentra ve Štěrboholech Kateřina Vokálová. Apartmány jsou vkusně a účelně zařízené, mají polohovatelná lůžka, novou kuchyňskou linku, prostornou koupelnu a velká okna s výhledem do zahrady. Všechny bytové jednotky jsou plně bezbariérové, využívat je mohou jednotlivci i páry.

„Snažíme se tvořit pro naše klienty jejich nový domov a podporujeme myšlenku, že si s sebou mohou přinést nejen fotografie, drobné upomínkové předměty, obrazy, dekorace, ale často i nábytek. V pobytové sociální službě, s ohledem na velikost pokoje, je reálné vzít si s sebou jen nějakou komodu, židli, stolek a křeslo,“ uvádí Lukáš Stárek.  Podle něho je důležité podpořit u klientů pocit domova, bezpečného a důvěrného prostředí s předměty, na které jsou vázáni.

SeniorCentrum uzavírá s novými nájemníky běžnou nájemní smlouvu, kterou projednají s klientem a jeho rodinou. „Většinou jde o nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Klient má tak vyšší pocit jistoty a klidu, že zde může setrvat bez jakéhokoliv časového omezení, což se rozhodně podepisuje na jeho dobré náladě,“ vysvětluje Lukáš Stárek.

Ceny apartmánů se odvíjejí od velikosti a vybavení. Byt 1+kk řešený jako velký pokoj s kuchyňským koutem stojí včetně energií měsíčně od 16 000 korun. „Finanční stránka se řeší velice intenzivně. Podle statistických údajů je průměrná hodnota starobního důchodu v Česku kolem 15 000 Kč. Z toho je patrné, že se na finanční záležitosti musí podílet i rodina. Většina seniorů přichází z prostředí, kde vlastnili nějakou nemovitost, která se prodala, pronajala nebo předala v rámci rodiny další generaci, což s sebou nese určitou výhodu finanční rezervy, kterou je pak možné využít k uhrazení nájmu,“ říká ředitel sliveneckého SenioCentra Lukáš Stárek, podle kterého má tento druh služby v Česku velkou budoucnost. V současnosti nabízí apartmány SeneCura SeniorCentrum Slivenec a Štěrboholy v Praze, v plánu jsou i další lokality v České republice.

————————————————————————————————————————————————-

Společnost SeneCura je s více než 2 000 lůžky největším nestátním poskytovatel péče pro seniory se sníženou soběstačností nebo Alzheimerovou chorobou. V 16 moderních SeniorCentrech po celé České republice nabízí pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Cílem domovů pro seniory SeneCura je stát se komunitními centry v daných lokalitách a maximálně podporovat a rozvíjet soužití klientů, jejich příbuzných, dobrovolníků, zaměstnanců SeneCura a veřejných orgánů. www.senecura.cz

Jana Barčáková

Podobné příspěvky

Moderní bydlení Neugraf na Smíchově ve stylu evropských metropolí je zkolaudováno

Afri

Češi si v rekordní míře „zlevňují” hypotéku

Afri

V pražské Troji vyrostlo stanové městečko pro lidi bez domova

Afri