Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Stará Praha

400 let od historické bitvy na Bílé Hoře

Bila Hora

Historická bitva se v roce 1620 stala zlomem pro české země, neboť fakticky znamenala konec stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnila osud Čechů. Střet vojsk českých stavů na jedné straně a spojeného vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé byl předveden tak, aby se co nejvíce podobal skutečné historické události.

Bila Hora rytir na koniStovky vojáků, z nichž někteří dorazili i ze zahraničí, dělostřelci nebo jezdci na koních – ti všichni se sjeli do Prahy, aby se účastnili největší rekonstrukce bitvy z období třicetileté války na našem území. Bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely děl.

Samotná rekonstrukce bitvy proběhla dne 19. a 20. září v předpolí obory Hvězda na Vypichu, která je letos mnohem velkolepější než v předchozích letech, před oborou Hvězda. Součástí akce bylo  také stanové městečko s vojenským ležením a dobové tržiště s doprovodným programem pro děti i dospělé.

Rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře¸ která se řadí mezi jednu z největších akcí svého druhu v Evropě, společně s Prahou 6 pořádalo sdružení Bílá hora 1620.

Bitva na Bílé Hoře roku 1620

cisarske vojsko8. 11. 1620 na navrší Bílé hory nedaleko Prahy, proti sobě stanula vojska českých stavů na jedné straně, a spojená vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé.

Bitva na Bílé Hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 český pánu skončilo na popravišti. Český stát na jejím základě vstoupil do cizího nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let.

V konečném důsledku vedla bitva k hrůzám naplno rozpoutané třicetileté války.

 

 

Na Bílé hoře stojí smírčí kříž

Odhalení Kříže smíření proběhlo dne  8.11. 2020.

Kriz smireni
Kriz smireni Abraham Fischer

V den 400. výročí bitvy, která se v českých zemích stala symbolem náboženské a národnostní intolerance, vztyčí sestry kláštera benediktinek na Bílé hoře společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví smírčí kříž. 

Nejde o oslavu, ale připomínku události.  Chceme ukázat, že stojíme o to společné, o to co nás spojuje, ne rozděluje, a to je naše víra v Boha a Krista,” uvedla Šimuniová. Autorem návrhu kříže je umělec a řeholník z bavorského kláštera Abraham Fisher.

 

Ceremoniál u Kříže smíření proběhl v den bělohorské bitvy, tedy v neděli 8. listopadu v Aleji Českých exulantů v Praze 6.

Mgr. Jiří Hannich

Foto – kříže  David Macek

Foto rekonstrukce bitvy Aleš Fritscher

 

 

Podobné příspěvky

Staroměstská tržnice zahalená nejistotou

Afri

Revitalizace Václavského náměstí pod správou Sdružení Nového Města pražského

Afri

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře proběhne o víkendu 19. a 20. září 2020

Afri