Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Stará Praha

400 let od historické bitvy na Bílé Hoře

Bila Hora

Historická bitva se v roce 1620 stala zlomem pro české země, neboť fakticky znamenala konec stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnila osud Čechů. Střet vojsk českých stavů na jedné straně a spojeného vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé byl předveden tak, aby se co nejvíce podobal skutečné historické události.

Bila Hora rytir na koniStovky vojáků, z nichž někteří dorazili i ze zahraničí, dělostřelci nebo jezdci na koních – ti všichni se sjeli do Prahy, aby se účastnili největší rekonstrukce bitvy z období třicetileté války na našem území. Bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely děl.

Samotná rekonstrukce bitvy proběhla dne 19. a 20. září v předpolí obory Hvězda na Vypichu, která je letos mnohem velkolepější než v předchozích letech, před oborou Hvězda. Součástí akce bylo  také stanové městečko s vojenským ležením a dobové tržiště s doprovodným programem pro děti i dospělé.

Rekonstrukci Bitvy na Bílé hoře¸ která se řadí mezi jednu z největších akcí svého druhu v Evropě, společně s Prahou 6 pořádalo sdružení Bílá hora 1620.

Bitva na Bílé Hoře roku 1620

cisarske vojsko8. 11. 1620 na navrší Bílé hory nedaleko Prahy, proti sobě stanula vojska českých stavů na jedné straně, a spojená vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé.

Bitva na Bílé Hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 český pánu skončilo na popravišti. Český stát na jejím základě vstoupil do cizího nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let.

V konečném důsledku vedla bitva k hrůzám naplno rozpoutané třicetileté války.

 

 

Na Bílé hoře stojí smírčí kříž

Odhalení Kříže smíření proběhlo dne  8.11. 2020.

Kriz smireni
Kriz smireni Abraham Fischer

V den 400. výročí bitvy, která se v českých zemích stala symbolem náboženské a národnostní intolerance, vztyčí sestry kláštera benediktinek na Bílé hoře společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví smírčí kříž. 

Nejde o oslavu, ale připomínku události.  Chceme ukázat, že stojíme o to společné, o to co nás spojuje, ne rozděluje, a to je naše víra v Boha a Krista,” uvedla Šimuniová. Autorem návrhu kříže je umělec a řeholník z bavorského kláštera Abraham Fisher.

 

Ceremoniál u Kříže smíření proběhl v den bělohorské bitvy, tedy v neděli 8. listopadu v Aleji Českých exulantů v Praze 6.

Mgr. Jiří Hannich

Foto – kříže  David Macek

Foto rekonstrukce bitvy Aleš Fritscher

 

 

Podobné příspěvky

Černá věrná strážkyně…čeho vlastně?

Redakce

Petice za zachování názvu Koněvovy ulice

Redakce

Praha bude mít tržnici světového formátu

Redakce