Site icon Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce

Kupme to za jakoukoliv cenu, jinak nám tu nezbude žádná památka

Usedlost Cinbulka

Rada městské části chce koupit historickou usedlost Cibulka v Košířích za cenu 105 milionů Kč, tento plán nyní míří na úterní jednání zastupitelstva MČ Praha 5. Piráti snahu o záchranu této historické památky dlouhodobě podporují, dohodnutá cena je ale vzhledem k jejímu stavu nepřiměřeně vysoká, zvlášť když neexistuje záměr, co s ní dál. Koupi bez jasného záměru a vyčíslení nákladů považují za nezodpovědnou.

Praha 5 chce koupit usedlost Cibulka za 105 milionů, nemá ale žádný plán pro její využití

Pamatuji si dobře, že to byl zastupitel Jan Trojánek, který na jaře 2019 přišel do tehdejší koalice s tím, že jeho známý pan Oldřich Vaníček je ochotný tu usedlost prodat,” vzpomíná Štěpán Rattay jako tehdejší radní pro majetek a investice. 

Už tehdy jsme tu myšlenku podpořili, ale majitel žádal asi 160 milionů – a to ještě s tím, že by městská část koupila celou akciovku, v jejímž majetku Cibulka je. Při prodeji akciové společnosti by totiž z prodeje neplatil daň,” vysvětluje transakci současný předseda kontrolního výboru Rattay.

Po roce a půl nyní přišla rada na zastupitelstvo s tím, že nemovitost koupí za cenu 105 milionů korun, se kterou majitel Vaníček souhlasí.  Věc však má řadu problematických bodů, které je potřeba zmínit. Městská část disponuje posudkem, který nepočítá se zachováním kulturně chráněné památky, ale dívá se na ní optikou maximálního stavebního vytěžení pozemku. Znalec neměl možnost posoudit technický stav celého objektu, který je již několik let velmi špatný. Také cena, kterou si majitel představuje ve velkém kontrastu s částkou, za kterou ji sám v minulosti získal. Investice do opravy někdejšího empírové sídla knížete-biskupa Leopolda Leonharda Thuna bude stát další desítky milionů. 

Největším problémem však zůstává absence jakéhokoliv budoucího plánu, jak památkově chráněný areál a usedlost využít. Radnice má k dispozici několik studentských prací, které zpracovávaly možné způsoby využití. Městská část nicméně s žádným nápadem dále nepracovala a nebyl zpracován projekt, který by bylo možné předložit památkářům, jejichž souhlas je pro budoucí obnovu zanedbané nemovitosti klíčový.

Kdyby se ke koupi odhodlával soukromý investor, řešil by především, jak bude objekt následně využívat a kolik ho bude akce stát celkem včetně přestavby,” shrnuje největší slabiny zastupitel Milan Kryl z klubu Pirátů.

Piráti proto považují postup rady při koupi za postavený na hlavu. Přístup “Kupme to za jakoukoliv cenu, jinak nám tu nezbude žádná památka” je od koalice ODS, ANO, STAN, TOP09 a SNOP5 extrémně riskantní. “Nikdo z koalice by tak nepostupoval, kdyby šlo o jeho vlastní prostředky, ovšem tady je možné celými hrstmi rozhazovat peníze občanů městské části,” uzavírá Kryl.

Michal Polák

Média manažer KS Praha

Exit mobile version