Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Památky v Praze

Libeňský zámek oslavil 250 let od přestavby financované Marií Terezií

Libeňský zámek

250 let od přestavby, kterou financovala Marie Terezie, oslavila městská část Praha 8 v sobotu 29. srpna speciální akcí s bohatým programem. Na nádvoří Libeňského zámku si mohli návštěvníci vyzkoušet historická řemesla, prohlédnout si celý zámek v doprovodu purkmistra, seznámit se s módou tří století, nahlédnout pod pokličku života Habsburské gardy nebo se pobavit u historické pohádky. Nechyběla ani živá hudba. Slavnostní odpoledne zakončil recitál skupiny Klíč. 

Marie TerezieJejí jasnost, císařovna vdova Marie Terezie, přijela na oslavy v doprovodu nejmladšího z jejích 16 dětí, syna – Maxmiliána Františka. Samozřejmě kočárem. Přivítala návštěvníky a ocenila, že přišli v tak hojném počtu. Starosta Ondřej Gros na úvod přiznal, že mu spadl kámen ze srdce, když s napětím sledoval, jak kočár s Marií Terezií objíždí nádvoří. Vše ale dopadlo podle plánu a Marii Terezii i jejího syna mohli přivítat na pódiu jak starosta, tak purkmistr Václav Fridrich, za kterého se převlékl radní Michal Švarc. „Tento den i kostým Václava Fridricha mi činí velké potěšení. Tento pán byl totiž posledním primátorem neboli purkmistrem Starého Města pražského a právě díky němu máme v Libni takovýto klenot, tedy Libeňský zámek. Stálo to 40 tisíc zlatých a peníze věnovala právě císařovna Marie Terezie,” připomněl radní Švarc.

Libeňský zámek je místem významných dějinných milníků. 25. června 1608 zde byl uzavřen tzv. libeňský mír mezi císařem Rudolfem II a jeho bratrem Matyášem, díky kterému mohl císař setrvat na trůně. A v srpnu 1791 zde před svou korunovací na českého krále přespal císař Leopold II.

Šalek Martin, Mgr.
e-mail: martin.salek@praha8.cz

web: www.praha8.cz

Podobné příspěvky

Nádraží Vyšehrad už nezbývá nic jiného než vyvlastnění

Afri

Pražský hrad je otevřený veřejnosti. Interiéry si můžete individuálně projít bez průvodců

Afri

Započala léta odkládaná rekonstrukce Křižíkových pavilonů

Afri