Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Památky v Praze

V pražské zahradě Kinských shořel kostel sv. Michaela

kostel

V Praze shořel pravoslavný dřevěný kostel sv. Michaela. Požár likvidovalo šest jednotek hasičů. Kostel svatého archanděla Michaela byl ohněm zcela  zničen.
kostel ST.Michael„S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Požár zasáhl spodní část dřevěné konstrukce kostela,” uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. „Požárem byl kostel prakticky zcela zničen, zřítila se i jeho věž. Z vnitřní části kostela jsme vynesli několik tlakových propan-butanových lahví, které ochlazujeme,” konstatoval Kavka.

Na místo vyjelo celkem šest jednotek, které měly menší problém s příjezdem techniky. Podle Kavky napáchaly plameny velkou škodu, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Na místo nyní dorazili vyšetřovatelé, kteří budou pátrat po příčině požáru.

kostelni vezPožár kostela sv. Michaela

Pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková iniciovala vznik veřejné sbírky na obnovu shořelého kostela svatého Michaela.

Kostel sv. Michaela byl dřevěný pravoslavný chrám postavený v druhé polovině 17. století na Ukrajině. V první polovině 20. století byl rozebrán a převezen do zahrady Kinských a stal se součástí sbírek Národopisného muzea.

Příčinou požáru bylo zřejmě neopatrné zacházení s ohněm  lidmi, kteří se zde často zdržovali.  

Kostel byl postaven v tzv. bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl cca 14 metrů dlouhý a osm metrů široký. Věž čítala asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha. Od roku 2008 kostel užívala Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku.

Ministerstvo vnitra schválilo vznik sbírky  na opravu kostela a peníze se budou shromažďovat na transparentním bankovním účtu s číslem 500089822/0800 celý rok – tedy až do 4. listopadu 2021.

red.

 

Podobné příspěvky

Pražský hrad je otevřený veřejnosti. Interiéry si můžete individuálně projít bez průvodců

Afri

Před 660 lety byl položen základní kámen dnešního Karlova mostu

Jaroslav Hauer

Pražské věže aneb velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké

Šebík