Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Bydlení

Stavebnictví nadále drtí vysoké úroky, drahé hypotéky a investiční nejistota

stavebni jerab

Stavební produkce v březnu opět zklamala, i když meziměsíční pokles byl výrazně nižší než v únoru. Ani teplá zima, jež ekonomice jako celku jinak výrazně pomohla, tak stavebnictví nenavádí na dráhu příznivějšího vývoje.

Padající výstavba bytů v budoucnu umocní zdražování bydlení

Barrandezvous_stavbaŠpatně se vyvíjí ale hlavně pozemní stavitelství, které v březnu meziměsíčně kleslo o 1,8 procenta. Na něj neblaze doléhá stále utlumená celková ekonomická situace, nadále hrozící reces, a v neposlední řadě neústupná inflace, jež udržuje vysoké úrokové sazby, a tedy i náklady investic do výstavby realit či náklady na jejich pořízení, například v podobě hypoték.

 

Stavebnictví se tradičně vyvíjí s jistým zpožděním například za průmyslem.

Zatímco ten vykázal v březnu lepší než očekávaná čísla, stavebnictví si na příznivější vývoj musí počkat. A ještě nejspíše delší dobu, jak vyplývá z citelného meziročního snížení vydaných stavebních povolení, o 13,3 procenta. Slabší výstavba rezidenčních nemovitostí, kterou současná situace vyvolává, v budoucnu může umocnit tlak na zdražování realit a bydlení jako takového. Meziročně se zahájila výstavba o 21 procent méně bytů. Za celý letošní rok stavebnictví vykáže zejména díky inženýrskému stavitelství, více podpořenému investicemi z veřejných rozpočtů, ovšem i tak „černou nulu“, tedy růst, ačkoli jen v rozsahu několika desetinek procenta.

lukas kovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Stavebnictví se stále hluboce propadá. Hrozí další zdražování bytů, investiční činnost vlády zaostává za sliby   

Afri

Ve zdravém domě zdravý člověk

Afri

Luxent představil vzorový dům v luxusním projektu Březový háj u Prahy  

Afri