Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Bydlení

Umožní Praha koncept dostupnějšího družstevní bydlení?

panelovy dum

Čtvrteční zasedání pražského zastupitelstva je zřejmě poslední reálnou příležitostí ke schválení prvního z projektů dostupného družstevního bydlení. Jeho hlavním smyslem je ověřit si v praxi, zda spojení samospráv města a velkého bytového družstva nad výstavbou nových bytových domů může vést k levnějšímu, a tedy dostupnějšímu bydlení pro Pražany. Vstupní principy – odložení platby za pozemek pro bytové družstvo a v zásadě nákladová výstavba bytového domu mají prokázat úsporu vstupních nákladů pro zájemce o tento typ bydlení o 25 až 30 % oproti standardní developerské výstavbě.

Ve čtvrtek 16. června se tématem budou zabývat pražští zastupitelé

najemni-bydleniKoncept spolupráce municipality a bytových družstev či obdobných společností je v Evropě celkem osvědčený model, ve kterém se kombinují vlastní zdroje členů družstev s úvěrovým zdroji s přispěním obce. Ta je v některých modelech následně členem bytového družstva, nebo je nejméně tím, kdo má velký vliv na výběr budoucích členů. Může tak jít o zaměření na vybrané profesní skupiny jako jsou učitelé, policisté, hasiči či prostě úředníci městských částí nebo věkové skupiny, protože bytová družstva svým charakterem umí nabídnout hodně mladých rodinám i seniorům.

Stojí za to si připomenout, že je to právě současná pražská koalice, jejíž členové měli vzácně podporu družstevního bydlení ve svých předvolebních slibech. Spojené síly pro Prahu svůj příslib naplňují předložením návrhu pilotního projektu. V případě obou dalších uskupení, Piráti a Praha Sobě, jde zatím spíše o hledání všemožných alternativ, jejichž řešení je zatím v nedohlednu. Uvidíme, třeba nakonec převládne vůle po naplnění i jejich volebních programů a pilotní projekt dostane zelenou. Ostatně bude jen a jen na něm, zda zůstane jen u jedné vlaštovky. Podle zahraničních zkušeností by to byla určitě škoda, hlavně pro Pražany.

Martin Kroh

předseda České společnosti pro rozvoj bydlení 

Družstevního marketingového sdružení Česká republika

Podobné příspěvky

Prahu demografická revoluce nečeká. Problémy přetrvají, teskní magistrát

Afri

Moderní bydlení Neugraf na Smíchově ve stylu evropských metropolí je zkolaudováno

Afri

Soutěž Dřevěná stavba roku vstupuje do druhé fáze

Afri