Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce

Český Goodwill 2017, původní, rozšířená verze

Ilja Hynek

Slavnostní galavečer se konal v novorenesanční budově bývalé Plodinové burzy, v dnešním Kongresovém centru České národní banky.

Pátý ročník Českého Goldwillu

U příležitosti 5. výročí projektu Český Goodwill (ČG) byl večer zahájen galakoncertem Hudby hradní stráže a Policie ČR „Poklady české hudby“ s díly Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Slavnostní den navíc již dopoledne zahájilo Ekonomické fórum –setkání lídrů na téma „Vize ČR 2025“.

ČG je prestižní ocenění pro firmy, kterých si lidé váží pro jejich odpovědný přístup k podnikání, morální kvality a poctivou práci. Cílem ČG je upozornit širokou veřejnost na to, že podnikatelé jsou nositeli důležitých etických hodnot a morálních kvalit, které se ze společnosti stále více vytrácejí a je potřeba si je připomínat.

Cílem je rovněž motivovat širokou veřejnost k pozitivnímu myšlení a podpořit podnikatelského ducha, podnikatele a společnosti působící v České republice.

5let 500 soutěžících

Za 5 let bylo nominováno 500 soutěžících, z nichž vzešlo 287 finalistů, oceněných bylo 63 firem. Hlasování veřejnosti se zúčastnilo 40227 lidí. „Ve snaze zachovat a dále rozvíjet vysokou prestiž značky jsme letos zpřísnili nominační podmínky o další reference soutěžících zdůvodňujících nominaci,“ vysvětluje Ing. Lenka Hlavatá, managing partner a autorka ocenění ČG. Jubilejního pátého ročníku se zúčastnilo 132 firem (o 21 více než loni).

Odborná porota vybrala 16 firem a institucí z celkového počtu 74 nominovaných, které postoupily do finále. Nominace zasílá široká veřejnost prostřednictvím online formuláře.

V 5. ročníku ocenění Český Goodwill byla tradičně vyhlášena první 3 místa v každé z kategorií, k tomu ještě letos přibyla zvláštní cena.

Kategorie Osobnost

Veřejnost hlasovala napříč kategoriemi o tom, kdo se stane v pořadí pátým vítězem v kategorii Osobnost ČG. Zvítězil Jan Smola, generální ředitel HELUZ cihlářský průmysl s 1.561 hlasy veřejnosti z celkových 10.971.

Heluz – profil

Firma má tradici od roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. Pečlivě zpracované cihly jsou tak odolné, že i přes stáří mnoha desítek let dodnes slouží k rekonstrukcím venkovních usedlostí.

Rodinnou tradici přerušil nástup komunistů, kteří v roce 1950 cihelnu zestátnili. O více než čtyřicet let později ji ale potomci zakladatelů získali zpět a vedení svěřili svému zeti Ing. Vladimíru Heluzovi. V porevoluční éře zažila firma bouřlivý rozvoj, postupně přibyly závody v Hevlíně a Libochovicích.

V současnosti patří společnost HELUZ mezi tři největší výrobce zdících systémů na českém trhu. Má své vývojové centrum, kde neustále výrobky inovuje s patřičným důrazem na ekologii, ale také energetickou náročnost budov. Podporuje český vrcholový sport, dlouhodobě spolupracuje s oštěpařkou Bárou Špotákovou. Podporuje AKCI CIHLA, celostátní benefiční sbírkovou a osvětovou kampaň na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním postižením pořádanou a koordinovanou organizací Portus Praha.

Druhé místo v kategorii Osobnost

Na druhém místě se s 1.330 hlasy se umístil Miroslav Kůs Andres, majitel Truhlářského ateliéru Kůs z Kašperských Hor a bronzovou příčku obsadila Jana Kirschner Kostelniková s 1096 hlasy, majitelka olomoucké neziskové organizace RC Vikýrek. Odborná porota dále rozhodla o vítězích v kategoriích Tradice (16 nominací), Inovace (21 nominací), Partner (31 nominací) a Mecenáš (6 nominací). Nejlepší podnikatelské příběhy v těchto základních kategoriích vybrala v září odborná porota.

Kategorie Tradice

V kategorii Tradice bylo jako nejsilnější příběh porotou zvoleno rodinné muzeum AIR PARK rodiny Tarantíkovy.

Muzeum techniky ve Zruči u Plzně je soukromá sbírka rodiny Tarantíků. Otec Karel se synem Milošem založili Air Park v roce 1993 a stále jej vylepšují. Svým rozsahem a kvalitou exponátů se jejich Air Park zařadil mezi nejatraktivnější muzea vojenské techniky v České republice. Návštěvníci muzea mají dokonce možnost nastoupit do mnoha exponátů, jako jsou tanky, letadla a vrtulníky. Naleznete zde přes 50 letadel či jejich motorů.

Mezi unikáty patří stíhačky F-104, CF-104D, Mirage a můžete si zkusit sednout do stíhačky MiG 21. Zhruba 16 tanků, děl a obrněnců nadchne všechny milovníky vojenské techniky. Největším exponátem je dopravní letadlo TU 104 z r.1963. Na stříbrné příčce se umístila firma Velebný & Fam z Ústí nad Orlicí. Firma, která vyrábí vlajky byla založena a v roce 1990 a navázala na třistaletou rodinnou tradici.

Druhé místo Tradice

Na bronzovém stupínku skončil Mlýn Havlíčkův Brod majitele Romana Valenty. V r.1873 byl přebudován a rozšířen z vodního mlýna na mlýn parní. Mlýn byl po roce 1948 znárodněn a v roce 1994 rodina mlýn koupila v privatizaci zpět. Spotřebitelsky balené mouky jsou oceněny značkou Klasa.

Kategorie Inovace

Nominační kategorii Inovace ovládly na prvním a třetím místě firmy zabývající se audiotechnikou a ozvučením, když na prvním místě byl oceněn Vít Domkář, majitel firmy AVETON.

Společnost AVETON poskytuje ucelené spektrum služeb a činností v oblasti akustiky a audiovizuální techniky. Své služby nabízí od roku 2013, avšak vychází z více než čtyřicetiletých zkušeností doplněných o moderní přístup mladé generace projektantů a architektů. Vývoj společnosti je velmi progresivní, o čemž svědčí jak zajímavé realizované projekty, tak rozsáhlá vědeckovýzkumná činnost.

Společnost AVETON přichází s inovativními nápady, které architektům a stavebníkům otevírají nové možnosti řešení problematiky hlukové zátěže. Za všechny uveďme například vynález zvukově pohltivého skla GLASIO, celosvětově unikátního materiálu, při jehož výrobě je účinně využita recyklace odpadního skla.

Znalosti problematiky dovolují členům společnosti vykonávat i edukativní a osvětovou činnost vztahující se k tématům působení hluku na lidský organismus a k možnostem jejich aplikací.

Druhé místo Inovace

Druhý se umístil majitel firmy Bohempia Tomáš Rohal výrobce konopného oblečení, obuvi, doplňků a kosmetik z Prahy. Na třetím místě je Jiří Krampera zakladatel firmy KV2Audio International.

Kategorie Partner

Kategorii Partner vyhrál Petr Mohelník za firmu Ferrit. Společnost Ferrit je soukromá česká firma s celosvětovou působností, byla založena v r. 1993. Z obchodní společnosti se transformovala ve společnost výrobní, s vlastní vývojovou základnou. Svojí činností navázala na tradici českého důlního strojírenství v Moravskoslezském kraji.

Od obchodních aktivit se postupně přes servis a opravy dostala až k vlastnímu vývoji a výrobě důlních strojů a zařízení zaměřených především na dopravu materiálu a osob ve všech typech podzemních důlních děl. Dnes firma dodává své výrobky ze severní Moravy do téměř 20 zemí světa a v segmentu závěsné důlní dopravy patří do trojice nejvýznamnějších světových výrobců této technologie.

Stříbrné místo patřilo Radimu Jančurovi, Student Agency / RegioJet a bronz si odnesla Simona Kijonková za firmu Zásilkovna.

Mecenáš Český Goldwill 2017

Mecenášem ČG 2017 se stal Jan Popelář za celoživotní přínos tělesně postiženým. Jan Popelář začínal v oboru dopravy pro zdravotně postižené osoby v roce 1983 jako řidič ve Svazu invalidů. V této době nebyly žádné bezbariérové domy, či výtahy pro hendikepované spoluobčany. Tento muž odvozil a v rukách vynosil nespočet lidí, kteří svůj vděk neuměli a nemohli vyjádřit jinak něž úsměvem, či slovem díky.

Prodělal několik operací kýly a doktoři mu zakázali nosit těžké předměty, ale i přes to stále dělal vše na co mu síly stačily. V příspěvkové organizaci Pražská organizace vozíčkářů působil zhruba dalších deset let. Odjezdil stovky tisíc kilometrů se svými klienty a za volantem strávil velkou část svého života. V roce 1999 se rozhodl v tomto oboru podnikat.

Po získání Koncesní listiny koupil starší vůz od organizace a jezdil stále víc, jak pro organizaci, tak soukromě. Dnes má pod sebou přes dvacet mikrobusů, které zajišťují dopravu tělesně postižených spoluobčanů.

I díky podpoře Pražské integrované dopravy a Magistrátu hl. města Prahy dokázal Jan Popelář tuto službu zpřístupnit všem lidem, kteří ji potřebují.

Druhé místo patří Liboru Musilovi z firmy LIKO-Se. ze Slavkova a třetí, za projekt Kovozoo, Bronislavu Janečkovi, REC Group, Staré Město.

Zvláštní cena Český Goldwill

Porota dále udělila Zvláštní cenu Evě Urbanové za její projekt České bedýnky. Před třemi lety začala podnikat s projektem bedýnek s českými delikatesami a před více jak rokem otevřela v Pardubicích kamenný obchůdek, kde můžete ochutnat jednotlivé české delikatesy a poznat celý koncept Českých bedýnek.

České bedýnky jsou jedinečné, originální a k zakoupení jen v kamenném obchůdku v Pardubicích. Nejčastěji odchází jako reprezentativní dárky a cestují již po celém světě. Dělají nejen radost a přináší poctivou chuť, ale velikou reklamu zlatým českým ručičkám, protože se máme opravdu čím chlubit. Máme velmi šikovné výrobce a lahodné plodiny z naší krásné země.

Slovenský Goldwill 2017 startuje

V letošním roce bude v Bratislavě premiéra Slovenského Goodwillu, ocenění budou předána v listopadu.

ČG má již čtyři ambasadory, od loňského roku: Stanislavu Dufkovou, nositelku ceny Ď, která učí lidi děkovat a oblíbenou rozhlasovou reportérku Českého rozhlasu, Plk. MgA .Václava Blahunka, Ph.D., šéfdirigenta Hudby Hradní stráže a Policie ČR, místopředsedu Společnosti dechové hudby Asociace Hudebních Umělců a Vědců a jediného Čecha, který byl doposud zvolen do Board of Directors světové hudební asociace WASBE.

Letos přibyli: plk. PhDr. Gabriela Slováková, Ph.D., ředitelka ženské věznice Světlá nad Sázavou a Ing. Miroslav Krištof, majitel firmy Lorika a nositel ocenění Mecenáš ČG 2015. „Jsme poctěni přízní a podporou, které se nám dostává od takových osobností.

Je pro nás čest, že je můžeme nazývat Ambasadory ČG,“ řekl po jmenování Ing. Petr Hlavatý, zakládající partner poradenské skupiny HPCG. Autorem projektu a organizátorem ocenění Český Goodwill je česká poradenská skupiny HPCG (Hlavatý & Partners Consulting Group).

Nad transparentním průběhem projektu i letos dohlížela světově uznávaná certifikační autorita TÜV SÜD Czech.

Záštitu ČG poskytli: Hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí, Ministerstvo zemědělství, AMSP ČR, předseda Svazu měst a obcí ČR Mgr. František Lukl, MPA a prezident České republiky Ing. Miloš Zeman.

Do ročníku 2018 je možné nominovat do 31. května 2018, více informací na www.cesky-goodwill.cz

Jaromír a Věra Hamplovi