Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Školství

AntiCovid tým SPOLU chce znát termín návratu dětí na druhý stupeň základních škol

deti jdou do skoly

AntiCovid tým SPOLU chce znát termín návratu dětí na druhý stupeň základních škol a otevření dětských skupin a lesních školek.

Vláda v pondělí rozhodla o obnově praktické výuky na středních a vysokých školách od 26. 4. 2021, což je krok správným směrem. Současně vyzýváme vládu, že by měla zvážit také návrat žáků na druhém stupni základních škol, a to ve stejném nebo nejbližším možném termínu.

Testování dětí je už nyní zajištěno a školy by si s tím dokázaly bez problémů poradit i se zachováním všech režimových opatření pro bezpečný návrat žáků do škol. Zbylou část žáků v mateřských školkách, na středních a vysokých školách doporučujeme zahrnout do třetí vlny návratu dětí do škol a to ideálně od 10. 5. 2021 po předchozím vyhodnocení epidemického vývoje ve školách.

Uzavřené dětské skupiny
Zároveň vládu a Ministerstvo zdravotnictví žádáme, aby co nejdříve umožnila otevření dětských skupin, které jsou samy o sobě omezeny počtem na maximálně 15 dětí.
Je to nejen otázka pomoci rodičům, kteří dnes musí složitě kombinovat péči o děti a své zaměstnání, což je v řadě případů neslučitelné, nicméně rodiče do práce z řady důvodů prostě musí. Obecně se ví o masivním vzájemném hlídání dětí v rodinách, což ovšem popírá logiku omezení sociálních kontaktů. V neposlední řadě se jedná také o přežití dětských skupin, které jsou v současnosti zcela bez příjmů.

Jsme pro znovuotevření lesních školek
Podobně žádáme o otevření lesních mateřských škol, kde podmínky vzdělávání dětí v přírodě nabízí minimalizaci epidemického rizika a současně pozitivním přínosem nejen pro fyzické ale i psychické zdraví dětí.

Volnočasové aktivity a sportování dětí
Dopady epidemie se velmi negativně projevují nejen v rodinném životě a vzdělávání, ale také vůči psychickému i fyzickému zdraví dětí. Je na čase tyto škody minimalizovat a pustit děti do přírody, umožnit kontakt s vrstevníky, obnovit amatérské sportování dětí ve venkovních prostorách. Vyzýváme vládu, aby těmito kroky fakticky pomohla dětem a podpořila jejich zdravý vývoj.

Kateřina Procházková

Tisková mluvčí KDU-ČSL

Podobné příspěvky

Pražský radní Jan Chabr sehnal od městských firem počítače na distanční výuku

Afri

Zahraj si na fyzika a získej 200 tisíc pro svou školu – do konce soutěže „Vím proč“ zbývá už jen měsíc

Afri

Dálková výuka komplikuje rozvoj talentovaných žáků

Afri