Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Britský inženýr v Česku čistí kameny a pečuje tak o památku zmizelých

Kameny zmizelých

V Praze žije 15 let, při prohlídce pražského Židovského města objevil tzv. kameny zmizelých, malé mosazí pokryté dlažební kostky zasazené do chodníku, které připomínají oběti nacistického režimu a umisťují se před domy, v nichž tito lidé žili. Trevor Sage začal tyto kameny čistit a odkrývat tak příběhy těch, jejichž jména jsou na kostkách vyryta. Nyní o nich připravuje knihu, kterou už lze předobjednat na crowdfundingovém portálu Hithit.

Britský inženýr v Česku čistí kameny a pečuje tak o památku zmizelých. Nyní o nich připravuje tematickou knihu

Kameny zmizelýchV červenci 2018 jsem si přečetl článek na stránkách BBC o Gerhardu Geierovi ze Salcburku, který vyčistil všechny Stolpersteine, česky kameny zmizelých, ve svém městě. Stejně jako já, Gerhard Geier není Žid a ani jeho rodina nebyla zasažená holokaustem. To mě inspirovalo a dodalo motivaci následovat jeho příklad a vyčistit kameny zmizelých v Praze,” vysvětluje Trevor Sage.

Z různých zdrojů vypátral umístění 284 kamenů. Tyto informace následně zanesl do online mapy a vydal se Stolpersteine postupně čistit. Při výzkumu pražských kamenů zmizelých nashromáždil řadu informací o obětech a deportacích, také mnoho fotografií a dojemných životních příběhů. „Přišlo mi, že je třeba všechny tyto informace zkompilovat do jedné publikace. Výsledkem mého snažení je kniha Prague’s Stolpersteine – StumblingStones – Defiant in their Memory,dodává Trevor Sage.

Kameny zmizelýchPokud se někdo u Stolpersteinu zastaví, může si přečíst jméno člověka, místo, kam byl deportován a jaký ho potkal osud. Informace obsažené v této knize pomohou propojit Stolperstein s člověkem, kterému je věnován a umožní tak pozorovateli nahlédnout do života a osudu konkrétního člověka, který se stal obětí nacistické ideologie.

Kameny zmizelýchTrevor Sage věří, že se kniha dostane i do školních tříd a pomůže dětem při výuce o holokaustu, dozví se v ní o projektu Stolpersteine a přiblíží jim osudy obětí nacismu. A vzhledem k tomu, že kniha je v anglickém jazyce, pomůže dětem i v jejich jazykových dovednostech. Zájemci tak mohou na Hithitu zvolit možnost věnovat knihu vybrané škole.  Kniha má 300 stran a obsahuje vice než 400 barevných fotografií, 340 portrétních fotografií a 900 citací, váží přibližně 900g.

Denisa Čermáková 

Věrozvěst Hithitu/PR rádce

Podobné příspěvky

Svět se ocitá v horečce zájmu o nákup letních zájezdů, v ČR je hitem Turecko

Redakce

Humanitární vlaky stojí v Košicích

Redakce

Před 606 lety byl upálen Mistr Jan Hus

Redakce