Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Dnes začíná 11. ročník festivalu Prague Pride

Praha

Dnešním slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice Magistrátu se oficiálně zahajuje týden festivalu Prague Pride. Nad festivalem, stejně jako vloni, převzal záštitu sám primátor hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib. Ačkoliv se letos kvůli stále probíhající pandemii musíme obejít bez tradičního průvodu Prahou, festival Prague Pride nabízí na 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí. Duhou se již tradičně rozzáří Střelecký ostrov, dále pak areál Kasáren Karlín a prostory v budově organizace ŽIVOT90. Během festivalového týdne nabídne Prague Pride také několik akcí online – živá vysílání přes Facebook či YouTube, a to včetně sobotního hlavního live vysílání Pride Stream. Festival tak zpřístupňujeme komukoliv odkudkoliv, i když se nemůže zúčastnit přímo. Všechny akce spojuje společná linka – tou je téma coming out.

Dnes začíná 11. ročník festivalu Prague Pride, tentokrát s tématem coming out

Festival je místem sounáležitosti a bezpečí pro všechny

ceska_postaComing out je zásadní a stále přítomné téma pro téměř všechny LGBT+ lidi, ale také pro jejich rodiny a přátele. Samotný proces tzv. „vyoutování se“ bývá velmi náročný, a to především po psychické stránce. Průzkumy ukazují, že o své menšinové sexuální orientaci a genderové identitě v Česku otevřeně mluví pouhých 18 % lidí. K této uzavřenosti LGBT+ lidí bohužel přispívají i urážlivé výroky ve veřejném prostoru či v politických debatách. I proto se festival Prague Pride letos rozhodl coming outu podrobně věnovat – budeme o coming outu hovořit, budeme se našich hostů ptát na jejich osobní zkušenosti a budeme ho zprostředkovávat i většinové společnosti. Festivalová místa nabízí prostor sounáležitosti a bezpečí, ve kterém může být opravdu každý sám sebou. Na stránkách festivalu je již nyní možné najít hned několik osobních příběhů, které mohou ke coming outu inspirovat další. Festival dává také hlas menšinám v menšině a probírá specifika coming outu například u seniorů, neslyšících, lidí žijících s HIV nebo Romů.

PrahaDuha dnes vyšla nejen na obloze. V noci se totiž duhová vlajka a nápis coming out rozsvítili i na samotný Pražský hrad.  Zdůrazňujeme tak podstatu letošního festivalu Prague Pride.

Coming out je zásadní a stále přítomné téma pro téměř všechny LGBT+ lidi, pro jejich rodiny a přátele, a tedy i širokou veřejnost. Hrubé a urážlivé výroky ve veřejném prostoru a politice však přispívají ke skrývaní a uzavřenosti – o své sexuální orientaci nebo genderové identitě totiž mluví pouhých 18 % LGBT+ lidí.

Festival Prague Pride je bezpečným místem radosti a sounáležitosti pro všechny. Věříme, že alespoň během tohoto duhového týdne se nikdo skrývat nemusí a nebude.

 

Festival Prague Pride bude i letos bez karnevalového průvodu

Jaké akce rozhodně nevynechat?

lgbtFestival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají nás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý. Není lehké si z více jak sta akcí vybrat ty nejzajímavější, ředitel festivalu tak přidává pár tipů:

Celotýdenní výstava Od Císaře k soudruhovi, která v Pride Village na Střeleckém ostrově vzpomene queer historii skrze deset životních příběhů. Spolupořadatelem je organizace ŽIVOT90.   

Zahájení festivalu Prague Pride 2. 8. od 18:00. Vstupné v předprodeji v síti GoOut za 100 Kč nebo za 150 Kč na místě. Zahájení festivalu bude také tlumočené do znakového jazyka. V průběhu večera vystoupí drag queens Miss Petty a Gizela Kova, SLAYTIIINA, zazpívá zpěvačka Sharlota a program zakončí koncert kapely Romano Zorba.

Filip20 je místem pro všechny queer lidi ve věku od 13 do 21 let. 6. 8. od 15:30 v Kasárnech Karlín nabídne kulturní i chillout program na celé odpoledne a příležitost k seznámení.

Diskuze na téma život s HIV se pokusí vyvrátit stereotypy a mýty panující kolem HIV diagnózy. Známý český novinář Filip Titlbach vyzpovídá Roberta s Petrem, kteří se podělí o to, co jim HIV přineslo do života, s čím se setkávají a potýkají. 6. 8. v 17:00 v Pride Life v sídle organizace ŽIVOT90 na ulici Karolíny Světlé.

V Kasárnech Karlín v sobotu 7. 8. od 17:00 proběhne inspirativní talkshow plná emocíPride Voices. Pět queer osobností z Česka i ze zahraničí představí své životní příběhy a podělí se (nejen) o své zkušenosti s coming outem. Večer bude pokračovat debatou k filmu Zákon lásky a samotnou projekcí filmu.

Co dalšího si nenechat ujít během duhového týdne? Debata o coming outu v politice s Adélou Horákovou a politiky v Rezidenci primátora Hl. m. Prahy, Coming out starších osob ve spolupráci s ŽIVOT90, Psychoterapeut Jan Vojtko: Sebepřijetí si bude povídat s Filipem Titlbachem o tom, jak složité může být někdy pro LGBTQ+ člověka sebepřijetí, Módní průmysl a LGBTQ – diskuze s Karlem Kovářem (influencer „Kovy“) nebo závěrečný Queer Podcast Day.

Online program je tu pro všechny, kdo nemohou nebo nechtějí festival navštívit osobně. Série živých facebookových vysílání se skrze besedy zaměří například na coming out neslyšících. Sobotní Pride Stream shrne uplynulý týden, během diskuze rozebere aktivismus a osvětu na sociálních sítích a nabídne také zábavný kvíz se zajímavými hosty. Většina online programu bude také uzpůsobena pro obecenstvo se sluchovým postižením, a to buď díky tlumočení, nebo vloženým titulkům.

http://festival.praguepride.com

Festivalová místa

Pride Village

Střelecký ostrov

Pride House

Kasárna Karlín

Pride Life

Život 90

Covid opatření

Festival Prague Pride je bezpečným prostorem, i proto velmi dbáme na dodržování protiepidemických opatření. Většina akcí probíhá venku nebo ve vnitřních prostorách s dostatečnou kapacitou, aby nedocházelo k nadměrnému hromadění osob. Všechny účastníky*ce navíc vyzýváme k dodržování hygienických opatření a pravidel. Podrobnosti pro návštěvníky zde.

Poděkování patří především naším donorům a partnerům. Děkujeme za podporu hlavnímu městu Praha, Evropské komisi a programu Erasmus+, Ministerstvu kultury ČR a Praze 1. Generálním partnerem festivalu je Vodafone, hlavním partnerem Coca Cola, strategickým partnerem pak Microsoft a Dedoles. Dále děkujeme The Mozart Prague, Emblem hotel, ING, Primeros, AVAST, Adidas a Footshop, Yalta bistro, Sephora a projektu Každá plechovka se počítá.

Daniel Zikmund

Podobné příspěvky

Udržitelné nákupy na Floře jsou in

Afri

Češi a reklama – aktuální výzkum postoje české veřejnosti k reklamě

Afri

 Podzimní deprese? Víme, jak na ně. Aspoň trochu

Afri