Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Fotograf Lukáš Bíba věnoval výhru v soutěži Czech Press Photo nadaci Energie lékařům

LUKAS_BIBA_ENERGIE_LEKARUM

Ve středu 9. února 2022 v galerii Czech Photo Centre předal Lukáš Bíba symbolický šek nadaci Energie lékařům. Autor od počátku pandemie dokumentoval tíživou situaci zdravotníků, kteří pečovali o pacienty nakažené nemocí covid-19. Za svou sérii s názvem Druhá a třetí vlna získal první místo v kategorii Reportáž. Právě finanční odměnu se rozhodl věnovat zdravotníkům.

Fotograf Lukáš Bíba věnoval výhru v soutěži Czech Press Photo nadaci Energie lékařům

Když jsem v Czech Press Photo vyhrál se sérií fotografií z covidárií, hned jsem věděl, co s penězi udělám. Strávil jsem s lékaři a zdravotníky mnoho desítek hodin a ta cena je i jejich. Proto jsem se ji rozhodl darovat. Vybral jsem projekt Energie lékařům, který organizuje Honza Lukačevič. Jsem si vědom, že se nejedná o závratnou částku, ale snad jim to aspoň trochu pomůže,“ říká Lukáš Bíba

„Nejen z pohledu organizátora soutěže Czech Press Photo jde o mimořádný počin, jejž si vážíme. Vítězná série, kterou vybrala mezinárodní porota, zobrazuje dramatické i smutné chvíle na odděleních intenzivní péče a je svědectvím doby, v níž žijeme,“ popisuje Dan Materna, manažer soutěže Czech Press Photo.

Projekt Energie lékařům založil Jan Lukačevič z Akademie věd ČR. Iniciativa pomáhá lékařům, zdravotníkům, pečovatelům, kteří v první linii bojují s pandemií covidu-19. Z veřejné sbírky se za vybrané finance připravují energetické potravinové balíčky. Jsou složené z potravin zejména českých výrobců, které by zdravotníkům kromě symbolické podpory měly dodat i to, co potřebují nejvíce, tedy energii. Sbírka byla spuštěna již v březnu 2020 a vybralo se již více než 3 000 000 Kč.

Lukáš Bíba je renomovaný reportážní fotograf, je držitelem mnoha ocenění a autorem Fotografie roku 2019 v soutěži Czech Press Photo. Fanouškem skupiny U2 a lezcem, který od dětství ani nefotil, ani netoužil být fotografem. Ještě na rumburském gymnáziu se chtěl učit geografii. Po studiích na Přírodovědecké fakultě UK ale potkal po koncertě U2 své budoucí kolegy a tím začala jeho profesní kariéra v médiích. Působil v redakcích iDNES.cz, MF DNES a nyní již několik let pracuje ve vydavatelství Economia. Spolupracuje s projektem Creative Mornings a s organizací Člověk v tísni.

Vítěznou sérii je možné vidět na výstavě reportážních fotografií Czech Press Photo 2021 v Národním muzeu, která trvá do konce května. Czech Press Photo je tradiční prestižní fotografická soutěž pro profesionální fotožurnalisty z České a Slovenské republiky založená v roce 1995. Je platformou pro zveřejňování osobních svědectví fotografů, tedy i těch, která z nejrůznějších důvodů, závažnosti a kvality nenacházela v médiích uplatnění. Cílem soutěže a následné výstavy je snaha motivovat fotografy v každodenním stereotypu jejich práce k osobnímu přístupu, a tak pomáhat rozvoji fotožurnalismu.

 www.czechphoto.org

Anna Vacková

Podobné příspěvky

Nejčastější triky energošmejdů v době nouzového stavu

Afri

Circular Econony skupiny Stellantis vysadila v Senegalu 10 000 stromů

Afri

Vítězem soutěže Inspirativní region se stalo město Jihlava

Afri