Do nedávna jsme měli povinně tři třídy: „dělnickou“, „družstevních rolníků“ a „pracující inteligence“. Dohromady „pracující lid“. Byl to ideologický konstrukt, sociologicky vzato žvást. Realita byla jiná. Jak jsme na tom dnes?
Jak a podle jakých kritérií se dělí naše společnost
Napříč poněkud již stereotypní dikci politiků a médií, malá skupinka sociologů z různých akademických, pedagogických a mediálních pracovišť pod patronací Českého rozhlasu (Daniel Prokop, Paulína Tabery, Martin Buchtík, Tomáš Dvořák a Martin Pilnáček) klade už nějaký čas vzorkům veřejnosti nebanální otázky a dostává z nich rovněž nebanální, často překvapivé odpovědi.
V posledních letech se sociologům „urodilo“ až příliš mnoho skvělých témat. Nepravidelnosti (krize 2008, nástup populismu ve střední a východní Evropě, coronavirová pandemie) jsou paradoxně vždycky mimořádnými příležitostmi k sebepoznání…
Na jaké třídy jsme rozděleni?
Následoval výzkum „Rozděleni klimatem.“ Po nástupu pandemické krize se pracuje na projektu „Rozděleni očkováním.“ Sociologové se zkrátka ptají: kudy a proč a s jakými důsledky vedou štěpné linie české, moravské a slezské společnosti…
Jaké že odpovědi jsou například nebanální? Třeba tato: chybí u nás „elity“! O,6% populace je na samostatnou třídu příliš málo! Více lidí tu totiž nemá zároveň ekonomický, sociální i kulturní kapitál („kulturní kapitál“ je pro nás relativně nový, velmi vypovídající koncept).
V této ofenzivě vynalézavého sebepoznání sehrává roli iniciátora a „reproduktora“ Český rozhlas, který výsledky výzkumů posléze sdělně prezentuje v řadě znovu a znovu opakovaných publicistických pořadů. Iniciátoři a spoluautoři projektu jsou Václav Hradecký, Petr Šabata a Ondřej Suchan.
Víme dnes, jak a podle jakých kritérií se naše společnost dělí. Je to o hodně cennější poznání, než že jsme nějak fatálně „rozděleni“.
Petr Pithart / 22.7.2021
Zdroj: https://www.pritomnost.cz/