Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Jeden kamínek opatrují i celý život. Nám tak blízké vydry mořské

Někdy si dokonce opatrují oblíbený kamínek po celý život. Nemají sice kapsy jako lidé, ale schovávají si ho v záhybech kůže v podpaždí. Logické vysvětlení se zdá jednoduché. Pro vydry, které příroda vybavila jen malými drápky, jsou šikovné tlapky nezbytné, aby si z ulit a schránek vydobyly maso měkkýšů a korýšů, svou hlavní potravu. Herní aktivita jim pomáhá cvičit dovednost, bez níž by nepřežily. Opravdu?

Žonglování s kamínky na vydří způsob

Co na ně nastražili vědci?

Mořské vydry skutečně využívají kameny k rozbíjení tvrdých schránek mořských živočichů. Jenže s kamínky si hrají i ty druhy vyder, které se živí rybami a žádné skořápky či krunýře rozlamovat nemusejí. Proto tým etologů z britské University of Exeter zkoumal, nakolik je vydří žonglování propojeno se způsobem, jakým jejich jednotlivé druhy získávají potravu. Vědci začali tím, že různé druhy vyder s odlišnými stravovacími návyky krmili pouze měkkýši, a zjistili, že všechny vydry projevily v dobývání živočichů z ulit a lastur tutéž zručnost.

Proto pro ně připravili další pokus. Vložili mleté maso do tří typů pro zvířata nekomfortních neznámých schránek – plastových lahví se šroubovacími uzávěry, propíchaných tenisových míčků a dílků stavebnice Duplo připomínající mušle. Pro chytré a šikovné vydry všech druhů nepředstavoval ani tento nezvyklý servis potravy žádnou překážku. Poradily si s tím všechny na jedničku, bez ohledu na svou potravní specializaci nebo míru záliby v „žonglování“. Teorie, že by s kamínky měla nějaký smysl při rozvoji jejich zručnost tak padla definitivně.

Krmící se vydra

Vydry jako lidé

Vydry, a to mladé i starší, si v zajetí častěji hrají s kamínky v době blížícího se krmení, které se v zoologických zahradách odehrává pravidelně v konkrétní dobu. Nemusí to ale znamenat, že jde o podmíněný reflex vázaný na potravu. Spíše se tak vydry, podobně jako lidé, rozptylují a krátí si čas při čekání na krmení.

To odpovídá vědecké teorii „nadbytečné energie“, kdy hra je biologický jev, projev energetického přebytku a neřeší žádnou praktickou potřebu, je něčím navíc. Ať už se vydry baví hrou s kamínky pro potěšení, z nudy nebo obou těchto důvodů, čerpají z dávného evolučního dědictví, které s nimi sdílíme i my, lidé.

Františka Vrbenská

Foto: www.pexels.com, Pixabay – di Vic M a minka2507

Podobné příspěvky

MARKETÉR ROKU JIŽ POSEDMNÁCTÉ

Redakce

5 originálních svatebních dárků

Redakce

Černá věrná strážkyně…čeho vlastně?

Redakce