Vietnamci druhé generace, kteří se narodili v Česku, objevují svou rodinnou historii a šíří povědomí o vietnamské kultuře. Jejich rodiče často přicházeli do Československa na dočasný pobyt jako učni, studenti nebo dělníci. Postupně se zde však usadili a vynikli v mnoha odvětvích. Mapováním rodinných příběhů chtějí mladí zástupci této komunity docílit vzájemného sblížení obou kultur.
Jejich rodiče vzpomínají na potíže s jazykem i první kontakt s českým čajem
Jedním z cílů projektu bylo překlenout rozdíly v představách vietnamských rodičů a dětí o životě a budoucnosti, které jsou zesílené tradičním vietnamským pojetím rodiny. „Díky rozhovorům s rodiči jsem pochopila, jak těžké pro ně byly začátky v Česku. S tím souvisí jejich náročnost a vysoká očekávání od svých dětí. Proto mi často opakují, že se musím učit, abych měla lepší život než oni.“ popisuje Mai.
„Díky projektu jsem si uvědomil, kolik Čechů zajímá vietnamská kultura a kolik mladých Vietnamců už nechce být jen tiše trpěnou menšinou. Naopak, už dávno jsou naprosto rovnocennými občany, kteří si v Česku našli uplatnění v byznysu, státní správě i občanském sektoru,“ uzavírá Martin Zelinka, člen týmu a student orální historie na Univerzitě Karlově.
Martin Zelinka
Van Anh Tranová
Tisková zpráva evropského solidárního projektu Roots of the Future
Poznámky:
(1) Evropský solidární projekt Roots of the Future byl podpořen z finančních prostředků Evropské unie. Solidární projekty iniciuje, připravuje a realizuje skupina mladých lidí, která reaguje na klíčové výzvy v místní komunitě, a přispěje tak k pozitivní změně. Cílem projektů je hledat východiska ze současných i budoucích společenských problémů a posílit vzájemné porozumění. Více o solidárních projektech ZDE.
(2) Orální historie je metoda, která pro zkoumání dějin využívá zaznamenávané rozhovory s pamětnicemi a pamětníky. Díky jejich vzpomínkám rekonstruuje prožívání dějin na úrovni jednotlivce. Využívá se při např. při výzkumu dějin každodennosti (stravování, životní styl, trávení volného času, práce). Metoda je vhodná také při studiu dějin etnických a jiných menšin, které bývají klasickými historickými metodami často opomíjeny.
(3) O průběhu oslavy lunárního Nového roku v Českých Budějovicích si můžete více přečíst ZDE.