Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Nemůžete se zbavit prachu v domácnosti?

prach v domactnosti

Trápí vás doma zvýšená prašnost? Máme pro vás dobrou zprávu, většinou lze nalézt řešení. Nejprve je potřeba nalézt příčinu a v případě potřeby změnit způsob uklízení. V dnešním článku vám s problémem zvýšené prašnosti poradíme.

Jde k vám prach z venku? Naučte se správně větrat

Bydlíte-li v centru většího města, u hlavní cesty, nebo zkrátka v místě se zvýšeným výskytem prachu, ať už z jakéhokoliv důvodu, musíte upravit způsob, jakým větráte. Zapomeňte na dlouhodobé větrání na ventilaci a mikroventilaci.

Potřebujete otevřít okna dokořán a vzduch v místnosti vyměnit co nejrychleji. Na první pohled se to může zdát nelogické, ale výrazně zkrátíte celkovou dobu větrání a tím i objem prachu, který se do místnosti větráním dostane.

Reagujte na aktuální počasí. Pokud zrovna prší, nebo je po dešti, můžete si větrání dopřát dle libosti, prašnost v ovzduší bude minimální. Naopak při dlouhodobém suchu a větrném počasí okna pokud možno neotvírejte, prachu bude ve vzduchu největší množství.

Prozkoumejte místa, která neuklízíte pravidelně

Při standardním úklidu prach odstraňujeme z těch částí místností, kam bez problému dosáhneme. Tedy z podlahy, z polic, ze stolů. Po několika měsících se ale přebytek prachu usadí v různých zákoutích. Je nezbytné se zde prachu zbavit.

Může jít o místa za a pod nábytkem (tedy za skříněmi, pod pohovkou, za postelí…). Nezapomeňte setřít prach nahoře na skříních a horních poličkách kuchyně. Jde o těžko dostupné části nábytku, na které často zapomínáme.

Podívejte se i na lustr do ložnice i stínidla veškerého ostatního osvětlení, mnohdy na nich několik milimetrů prachu leží. Otřete horní strany zárubní, vypínače a zásuvky, listy květin. To vše jsou místa, kde v mnoha domácnostech zůstává zvýšené množství prachu.

Prach nesmíte zvířit, je nutné jej ihned setřít

Jdete na prach s prachovkou či vysavačem? Nejlepším způsobem, jak prach odstranit, je mokrý hadřík. Díky vlhkosti prach nemůže odlétnout, zůstane na hadru. Setřete všechna místa a hadr pravidelně omývejte v kyblíku. Na místech (zejména v kuchyni), kde leží na nábytku kombinace prachu a mastnoty, si můžete pomoci trochou saponátu, který do vody přidáte. Vhodné je také použít horkou vodu.

Nezapomeňte na textil

Koberce, záclony, látkové rolety a další textilní prvky v interiéru prach akumulují. Jednou za čas je nezbytné je důkladně vysát, vyvětrat, případně odnést na profesionální vyčištění. Prašnost v místnosti se tím výrazně sníží.

Pichlíková Aneta

Podobné příspěvky

Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Hlavní město Praha je třináctá

Afri

Covid mění plány dovolených

Afri

Ocenění Mezigeneračně pro SeniorCentrum Slivenec

Afri