Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Objevte nejpopulárnější asijskou deskovku go

Zatímco v Evropě se diáře zapálených hráčů plní dostaveníčky nad šachovou deskou, na Dálném východě panuje prastará, dokonce nejstarší desková hra s názvem go. Ale ani Evropě není tato hra cizí a její potenciál se zde rozrůstá. V čem go spočívá? Je jen pro vybranou elitu? Komu nejvíce sluší?

Střet kultur i zapálených stratégů

hraPokud bychom nechali neznalého diváka sledovat opravdové mistry této deskové hry, dozvěděli bychom se pravděpodobně to, že se jedná o kombinaci taktik hned několika (nejen) deskových her. Cílem hry je vymezit či ohraničit co největší území na herní desce, takzvaném gobanu. Zde se hodně obrazně setkáváme s kombinací dámy a piškvorek. Dalším společným znakem je i to, že se jedná o deskovou hru určenou pro dva hráče. Hra go však skrývá mnohem více. Vedle 10800 herních kombinací také v každém hráči rozvíjí řadu mužských cností – schopnost strategického myšlení, trpělivost, vytrvalost a také umění zachovat chladnou hlavu.

Hned prvním setkáním s partií může být online podoba, ve které si můžete vyzkoušet, v čem hra spočívá. Pokud se po několika partiích dostaví nové pocity nesoucí znaky výjimečnosti, nejste daleko od pravdy. Hra go je označována stejně jako u nás šachy: za hru gentlemanů. Propadnout jí ale může každý. „Většina českých hráčů začínala hrát hru go během studia na vysoké škole. Ideální je ale začít co nejdříve, nejlépe kolem třetího a čtvrtého roku dítěte,“ prozradil Aleš Cieplý, autor publikace Historie go v Čechách. Pokud se stanete ostříleným hráčem na „domácím poli“, není nezbytně nutné zůstávat zbytečně skromnými. Vzhůru za hráčským dobrodružstvím! „Možností je mnoho, určitě bych doporučil najít ve svém okolí hráčský klub. Trénink dělá mistra,“ doplnil Cieplý. Klubů je v České republice více než 25.

Zaujala vás gentlemanská hra skrývající řadu superlativů, ale chcete spíše důkaz místo slibů? Přinášíme vám možnost nahlédnout do kuchyně těch nejlepších hráčů z celé Evropy. Praha totiž bude od 23. do 24. dubna hostit už 50. pražský turnaj v go, který je zároveň součástí European Grand Prix 2022. Turnaj se posledních 15 let koná pod patronací korejského velvyslance v Praze.

I přesto, že v Česku nemá hra go několikasetletou tradici, umísťují se reprezentanti ve světových žebříčcích pravidelně na předních příčkách. „Náš nejlepší hráč se pohybuje okolo 10. místa v mezinárodním žebříčku,“ uzavřel Aleš Cieplý a k pozvánce doplnil: „Hráči, kteří dorazí, jsou motivováni také vysokou hodnotou finanční odměny. O její nemalou část se postaral náš hlavní partner – Palírna U Zeleného stromu. Produkt této tradiční české palírny Stará žitná myslivecká Selection se také stal oficiálním nápojem turnaje.“

A proč právě spojení whisky Staré žitné myslivecké Selection a hry go? „Hra go byla v minulých stoletích hrou asijských ctnostných mužů, které bychom u nás označili za gentlemany. Prostřednictvím hraní go mohli dále rozvíjet své ctnosti. A whisky byla odjakživa nápojem evropských gentlemanů. Jsme proto rádi, že můžeme podpořit hru, která může rozvíjet naše dovednosti a přednosti,“ vysvětlil Boris Rajdl, brand manažer whisky Staré žitné myslivecké Selection. V závěru dodal: „S naší whisky je to podobné jako s hrou go. Při jejím vychutnávání je člověk sám sebou a současně objevujete mnoho variant chutí a vůní.“

Vstup na turnaj je pro diváky zdarma. Na nejlepšího hráče nečeká jen zajímavá finanční odměna, ale také nominace na světový šampionát v Koreji.  

 Podrobnosti o turnaji: http://kac.pagoda.cz/

 Stará žitná myslivecká Selection

Sedm let dozrávající whisky Starou žitnou mysliveckou Selection si nejlépe vychutnáte v takzvaném rituálu 4 + 3. „V každém ze čtyř doušků se projevuje jiná vlastnost této whisky – od prvního doušku vás provází smyslnost vanilky, ve druhém vnímáte ovocné tóny, ve třetím vás zaujme její jemnost a závěrečný doušek pak všechny chutě dokonale harmonizuje,“ popisuje blend master Roman Petruš. 

Rituál doplňují tři chladicí kamenné kostky, na nichž by se prostějovská whisky Selection měla ideálně podávat. „Na rozdíl od ledu zachovají kamenné kostky původní, originální chuť destilátu a neředí ho rozpuštěnou vodou,“ dodává blend master Palírny U Zeleného stromu (https://palirnauzelenehostromu.cz).

Orientační cena: 599 Kč

Pavla HAJPIŠLOVÁ

Podobné příspěvky

Moderátorka Lucie Borhyová je i nadále věrná značce DS

Redakce

Kampan Adopce na dálku – Pomáhat je normální

Redakce

U příležitosti Mezinárodního dne žen Češi letos utratí zhruba 630 milionů korun, hlavně za květiny

Redakce